Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Protein Tozu Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

Protein Tozu Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

Eğer bir spor salonuna giderseniz muhtemelen antrenmandan sonra içtikleri protein destekli içeceklerden bahseden birilerinin sohbetine tanık olmuşsunuzdur. Her geçen gün gençler arasında daha da popülerleşen protein tozu, en kısa ifadeyle spor yapan kişilerin günlük protein ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamalarını sağlayan bir gıda takviyesidir. Protein tozlarını bu kadar tercih edilir yapan şey ise pratik kullanımı ve spor yapanların kas gelişimine doğrudan ve hızlı etkisidir. Başka bir deyişle protein tozunun günümüzde en yaygın kullanım amacı kas gelişimini hızlandırmaktır. Bu yazımızda protein tozu nedir sorusuna yanıt arayacağız. Başlayalım;

Protein Tozu Nedir ve Nasıl Tüketilmektedir?

Kas yapmak isteyen sporcuların kas yapım sürecini kısaltabilmek amacıyla kullandıkları ve bir ya da birden çok protein çeşidi içeren ve toz ya da protein barı olarak satılan bu besin takviyesi, su veya süte karıştırılarak tüketilmektedir. Vanilya, kakao, çilek gibi aromalı türleri de bulunur.

Uzmanlar tarafından genellikle ağır antrenman yapan sporculara belli ölçeklerde önerilen protein tozları, spor antrenmanları sonrası ara öğünlere ya da ana öğüne eklenecek bir iki doz olarak tüketilmektedir. Yine uzmanlara göre kişinin yüksek proteinli bir besin tüketmesi durumunda protein tozuna ihtiyaç yoktur.

Protein Tozu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Protein insan vücudunun temel yapı taşlarındandır. Hücrelerin yenilenip gelişmesi için sürekli proteine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı günlük besinlerimizden karşılamaktayız. Ancak yoğun spor sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarı normalden daha fazladır. Eğer bu ihtiyaç yeterli proteinle karşılanmazsa bir süre sonra kaslarda yıpranmalar ortaya çıkar. Bu nedenle spor yapan insanlar kas onarımı ve gelişimi için spor sonrası pirinç, yumurta, süt, bezelye, kenevir, soya, kızılcık, enginar gibi çeşitli besin kaynaklarından üretilen ve farklı şekillerde tüketime sunulan protein tozlarını kullanırlar.

Antrenman sonrasında vücudun toparlanması için yapılması gerek en sağlıklı hareketlerden biri ilk 2 saat içerisinde protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren bir öğün tüketimi olsa da pek çok sporcunun antrenman sonrasında vücudun toparlanması için gerekli proteini en kısa yoldan karşılamak ve kas yapım hızı arttırmak amacıyla protein tozlarını tercih ettiği bilinmektedir. Bu konuda yapılacak en doğru şey ise protein tozlarının gıda takviyesi olduğunu unutmadan doğru doz ve gerektiği kadar kullanımdan şaşmamaktır. 

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Sağlıklı Beslenme Programının Faydaları

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda almaktır. Gerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir