Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Protein Tozu Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Protein Tozu Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin, kaslı bir vücuda sahip olmak adına geçirdikleri süreçte en sık karşılaştıkları sözcükler protein ve protein tozlarıdır. Proteini bu denli önemli kılan özelliği, kas gelişimini sağlamasıdır. Spor salonunda ağırlık kaldırmak kas gelişimi için tek başına yeterli değildir. Kas gelişimi ve spor sırasında hasar gören kasların onarımı için protein kullanımı son derece önemlidir. Proteinin vücutta depolanmıyor oluşu, proteini harici olarak spor öncesi ve sonrasında almayı gerekli kılmaktadır. Protein, besinler yoluyla alınabileceği gibi protein tozları ile harici olarak da alınabilmektedir. Protein tozu kullanımı ile vücuda gerekli ve yeteri miktarda protein almak mümkündür.

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Vücudumuzun her besin ögesine olduğu gibi proteine de belirli miktarlarda ihtiyacı bulunmaktadır. Günlük hayatımızda proteini çeşitli gıdalardan alabilirken, protein tozları ile de harici olarak protein almamız mümkündür. Protein tozlarının kullanımı, vücudumuza aldığımız miktarın kesinliği açısından avantaj sağlamaktadır. Protein tozu kullanımı antrenman öncesinde ve sonrasında olmak üzere gerçekleştirilmektedir. Antrenman öncesinde alınan protein, antrenmanda hasar gören kaslarınızın anında onarılmasında yardımcı olacaktır. Antrenman bittikten sonra protein tozu kullanımı da kas gelişimi adına önem taşımaktadır. Antrenman sonrasındaki ilk yarım saat içinde protein tozu tüketimi, proteinlerden en fazla faydayı almanızı sağlayacaktır. Spor sırasında meydana gelen kas hasarlarının onarılması ve sonrasındaki kas gelişiminin sağlanması adına, spor öncesi ve sonrasında protein tozu kullanımı gereklidir. Protein tozları su ve süt ile karıştırılarak içilebilmektedir. Bir karıştırıcı (shaker) içinde protein tozunu ve su ya da sütü karıştırarak protein tozunu tüketebilirsiniz.

Protein tozları her ne kadar spor öncesi ve sonrasında tüketilse de, öğünlerde ve uydudan önce de kullanılabilir. Uykudan önce alınan protein tozu, uyku süresince kasların ihtiyacı olan proteini sağlamaktadır. Günlük olarak kullanılması gereken protein tozu miktarı, kişilerin spor programlarına, yaşlarına, kilolarına, cinsiyetlerine ve harcadıkları efora göre değişmektedir. 30-40 gr protein tozunun bir antrenmanda ortaya çıkan kas hasarını onardığı kabul edilmektedir. Bu miktarın dışında kalan ve vücudumuzun ihtiyacı olan miktarlar için gerek gün içindeki gıdalardan gerekse de yine protein tozu ile vücudun ve kasların protein ihtiyacı karşılanabilir. Protein tozu haricinde, protein açısından zengin olan birçok gıda da bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz et, balık, süt ve süt ürünleri, bakliyatlar, kuruyemişler belli başlı protein kaynaklarıdır.

Protein Ağırlıklı Besinler Nelerdir?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir