Ana Sayfa / Efsaneler Köşesi / Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. 2005 ve 2006 yıllarında gelen 2 şampiyonluk ile dönemin en genç şampiyonu olmayı başaran ancak herkesin kesin gözüyle baktığı 3. şampiyonluğa asla ulaşamayan İspanyol pilotun kariyerinde her şey vardı; mutluluk, üzüntü, göz yaşı, sevinç, skandallar, zaferler…

Gençlik Yılları (1981 – 2000)

İspanya’nın Oviedo kentinde 29 Temmuz 1981 tarihinde dünyaya gelen Fernando Alonso’nun yarış kariyeri henüz 3 yaşında babasının kendisine yaptığı kart aracı ile başladı. 7 yaşından itibaren yerel ve ulusal şampiyonalara katılmaya başlayan Fernando, 11 yaşında ilk ulusal karting şampiyonluğunu kazanmıştı.

Kendi ülkesinde tam 5 karting şampiyonluğu kazanmayı başaran genç İspanyol, 1996 yılında ise Gençler Dünya Karting Şampiyonası zaferine ulaşacaktı. Avrupa’da karting yarışlarına katılmayı ve zaferler kazanmayı sürdüren Alonso, 1999 yılında Formula Nissan’a katılacak ve henüz ikinci yarışında zafere ulaşarak sezonu da şampiyon olarak tamamlayacaktı.

2000 yılında o dönem Formula 1’den önce pilotların son basamağı olarak görülen F3000’e katılan Fernando, henüz ilk 7 yarışında hiç puan kazanamamasına karşın son iki yarışta alacağı bir zafer ve bir ikincilikle sezonu 4.lükle tamamlayacaktı. Aynı zamanda Minardi ile test yapan genç İspanyol, Schumacher’i keşfeden Flavio Briatore’nin dikkatini çekmiş ve Benetton’un test pilotu olarak sözleşme imzalarken 2001 sezonu için de Minardi’de bir koltuk kapmıştı bile.

Formula 1’e İlk Adım (2001 – 2003)

Dönemin en zayıf takımı olan Minardi’de Fernando Alonso’yu zor bir yıl bekliyordu. İspanyol pilot sezonu puansız tamamlarken en iyi sonuç Almanya GP’sinde gelen 10.luk olacaktı. Buna karşın takım arkadaşları Alex Yoong ve Tarso Marques’i cumartesi günleri açık şekilde mağlup etmeyi başaran Fernando, 2002 yılında fabrika takımı olarak F1’e giriş yapan Renault’un test pilotu olacaktı.

2003’te Renault’un yarış koltuğuna oturan Alonso’yu rüya gibi bir yıl bekliyordu. Malezya’da tarihin en genç pol pozisyonu kazanan pilotu olan Nando, Macaristan’da ise o yılın dünya şampiyonu Michael Schumacher’e tur bindirerek yarışı kazanacak ve tarihte yarış kazanan en genç pilot olacaktı.

Renault Dönemi ve Çifte Dünya Şampiyonluğu (2004 – 2006)

Renault ile geçirilen ikinci yılda zafer gelmese de sezonu 3 podyumla şampiyonada 4. sırada tamamlayan İspanyol pilot, her iki takım arkadaşı Trulli ve Villeneuve’yi açık şekilde mağlup etmiş ve yeteneğini göstermişti.

Fisichella ve Alonso ikilisiyle 2005’e başlayan Renault, en hızlı aracı üretememiş olsa da McLaren ve Raikkonen’in yaşadığı dayanıklılık sorunları ile yarışlar kazanmayı başaracak, Fernando Alonso da Brezilya’da sezonun bitimine iki yarış kala şampiyonluğunu ilan edecekti. Bu sonuçla Fernando Alonso F1 tarihinin en genç şampiyonu olurken 5 yıllık Schumacher dönemi de son buluyordu.

Bir sonraki yıl rakip bu sefer Schumacher ve Ferrari idi. Ancak sonuç farklı olmayacaktı. Sezon ortasında yasaklanan kütle amortisör sistemi Renault’u saf hız olarak Ferrari’nin gerisine düşürse de ilk yarışlarda elde edilen puan avantajı Alonso’ya sezon sonuna kadar yetecek ve Japonya’da Schumacher’in yolda kalması ile İspanyol pilot üst üste ikinci şampiyonluğunu ilan edecekti.

McLaren ve Renault’ta Geçirilen Skandallı Yıllar (2007 – 2009)

Renault’ta gelen zaferlerin ardından “çocukluk hayalim” olarak adlandırdığı McLaren’e geçiş yapan Alonso henüz ikinci yarışında zafere ulaşsa da işler beklediği gibi gitmeyecekti. Takım içinde yaşanan sorunlar, çaylak Lewis Hamilton ile yaşanan anlaşmazlıklar ve patlak veren casusluk skandalı ile şampiyonluk şansı son yarışa kadar taşınmış ve yalnızca 1 puanla kaçmış olsa da sezon sonunda ayrılık gerçekleşecek ve İspanyol pilot eski takımına dönecekti. McLaren’in Ferrari’nin datalarını ele geçirmesi ve Alonso ile de la Rosa arasındaki e-mail trafiği ile hatırlanan, takımın 100 milyon $ ceza ile şampiyonadan diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan casusluk skandalı döneme damgasını vurmuştu. Öte yandan Macaristan GP sıralama turlarında Alonso’nun Hamilton’u engellemesi de takımla bağların kopmasına neden olmuştu.

2008 sezonunda dönüş yaptığı Renault ile şampiyonluk mücadelesi veremese de sezonun son bölümünde araç Alonso’nun istediği seviyeye gelecek ve Singapur ile Japonya’da gelen zaferler biraz olsun moral verecekti. Buna karşın Piquet Jr’ın takımdan gönderilmesinin ardından patlak veren kaza skandalı, Singapur zaferine gölge düşürecekti. Renault, 2009’da daha da kötü bir performans gösterirken Alonso ise 2010-2013 arasını domine edecek olan Red Bull’u reddederek Ferrari’yi tercih ediyordu.

Kırmızı Tulumla Asla Gelmeyen Şampiyonluk (2010 – 2014)

“F1 tarihinin en kötü saklanan sırrı” olarak bilinen Alonso & Ferrari anlaşması henüz 2009 bitmeden duyurulacak ve İspanyol pilot için yeni bir dönem başlayacaktı. Yeni kurallarla birlikte hem Ferrari hem de Alonso için kabus gibi geçen bir 2009’un ardından her iki taraf için de yeni bir başlangıç olacaktı. Sezonun ilk yarışı Bahreyn’de gelen zafer Alonso’yu Ferrari ile çıktığı ilk yarışta galibiyete ulaşan pilotlar listesine eklemişti bile. İlerleyen yarışlarda araç Red Bull ve McLaren’in açıkça gerisinde kalsa da Alonso sezon boyunca kazandığı 5 zaferle son yarışa lider gelecekti. Ancak takımın yaptığı strateji hatası, İspanyol pilotun tüm yarışı Petrov’un geçirmesine neden olacaktı. Böylece sezon boyunca şampiyonaya hiç liderlik etmeyen Sebastian Vettel, Alonso’nun reddettiği otomobille şampiyon olacak ve İspanyol pilottan da “en genç şampiyonluk” ünvanını alacaktı.

2011’de Red Bull sezonu adeta süpürüyor Ferrari ise zorlanıyordu. Alonso’nun İngiltere’de kazandığı tek zafer teselli olurken 2012’de şampiyonluk hedefleniyordu. Çoğu yarışta aracın performansının ötesine geçmeyi başaran Fernando Alonso, Ferrari ile olan sözleşmesini 5 yıllığına uzatarak bunun ödülünü alacaktı.

Kariyerinin Zirvesi

Ancak 2012’de Ferrari performans anlamında daha da geriye gitmişti. Ferrari pek çok yarışta sıralama turlarının son seansını zorlukla görürken araç yarışta daha dengeli ve istikrarlı bir hale geliyordu. Alonso’nun sürüşü, aracın yarış günü performansıyla birleşince kırmızı otomobil pek çok kez olması gereken yerden çok daha önde finiş görüyor ve beklenmedik zaferler de geliyordu. Malezya ve Avrupa GP’sinde gelen zaferler Alonso’nun ayrı bir seviyeye çıktığı yarışlar olurken Belçika ve Japonya’da ilk turda Grosjean ve Raikkonen’in temasıyla yarışa veda etmesi şampiyonluğa mal olacaktı. Kaos dolu son yarış F1 tarihinin unutulmazları arasına girerken Alonso bir kez daha 3. şampiyonluğa ulaşamıyordu. Buna karşın 2012 sezonu Fernando Alonso’nun kariyerinin en iyi sezonu olarak hatırlanacaktı.

Nihayet Ferrari 2013’e güçlü bir otomobille girerken bu kez de şanssızlıklar Nando’nun yakasını bırakmayacaktı. Avustralya’da strateji, Bahreyn’de DRS’nin bozulması ve Malezya’da ilk turda ön kanadı kırarak yarış dışı kalma olayları nedeniyle alabileceği puanların uzağında kalan Alonso ve Ferrari, Çin ve İspanya’da kazanarak teselli bulacaktı. Ancak sezon ilerledikçe Red Bull’un güçlenmesi ve Ferrari’nin gelişim yarışında geride kalmasıyla beraber başka zafer kazanılamayacak, takım da kaynaklarını yeni kuralların geleceği 2014’e aktaracaktı. O günlerde kimse 2013 İspanya GP’sinde gelen zaferin, Alonso’nun son F1 zaferi olacağını tahmin bile edemezdi.

2014’te Raikkonen’in takıma katılmasıyla herkes için rüya gibi bir takım oluşurken bu rüyanın kabusa dönüşmesi uzun sürmeyecekti: Ferrari 1993’ten bu yana ilk kez bir sezonu galibiyetsiz kapatacaktı. Yeni V6 motorun fiyasko performansı herkesin sabrını taşıracak, yönetim kademesindeki değişiklikleri Alonso’nun takımdan ayrılma ve McLaren’e katılma kararı izleyecekti. Macaristan’da gelen podyum ise Alonso’nun F1 kariyerinde alacağı son podyum oluyordu.

Şanssızlıklarla Dolu 4 Sezon (2015 – 2018)

Ron Dennis’in müşteri motorlarıyla zafere ulaşılamayacağı fikri ve radikal Honda hamlesiyle zirveye dönmeyi hedefleyen McLaren, Alonso için yeni bir başlangıç olmalıydı. Ferrari ile birbirini tekrar eden ve gitgide kötüleşen yılların ardından kazanmaya inanan ve daha önce Senna döneminde bunu başarmış bir projeye dahil olmak o dönemde bakıldığında hiç de fena bir fikir gibi durmuyordu. Ancak ne McLaren eski McLaren’di, ne de Honda o eski Honda… Fernando, bir kez daha yanlış zamanda yanlış yerde olmanın bedelini ödeyecekti.

Sezon öncesi testlerde tur dahi tamamlamakta zorlanan MP4-30, Barselona testlerinde Alonso’nun gizemli bir şekilde yaralanmasına neden olacak ve İspanyol pilot ilk yarışı kaçıracaktı. Ancak Honda’nın ürettiği güç ünitesi yarışları dahi tamamlayamıyor ve performans anlamında da rakiplerinin gerisinde kalıyordu. Japonya’da, üreticinin kendi evinde gerçekleştirilen yarışta telsizden “GP2, GP2 motoru…” olarak yorumda bulunan Alonso, yine gündeme damga vurmayı başarıyordu. Macaristan’da gelen 5.lik sezonun en iyi sonucu olurken Alonso 14 yıllık kariyerinin ardından podyumların kendisini tatmin etmeyeceğini ve kazanmak için gerekirse bir iki yılı bu şekilde geçirebileceğini ifade ediyordu.

McLaren-Honda’nın Başarısızlık Döngüsü

2016 Avustralya GP’sinde F1 kariyerinin en korkutucu kazasını yapan Alonso yine bir yarışı kaçıracaktı. 2015’e oranla daha istikrarlı bir sezon geçirilse de Honda rakiplerinden yavaş kalmaya devam ediyordu. Takım zafer ve podyum elde etmek bir yana, orta sıralarda zorlukla mücadele ederken güç ünitesinde yeni bir tasarıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Honda, 2017’de daha fazla güç kazanmak için yeni bir başlangıç yapacaktı. Alonso ise sezonu takım arkadaşı Button’un iki katından daha fazla puan kazanarak tamamlamıştı.

Yapılan yeni başlangıç tıpkı 2015’teki gibi sancılı olacaktı. Dayanıklılık problemleri artıyor ancak performans artmıyordu. Takım radikal bir kararla Renault’a geçiş yaparken Indy500’de mücadele eden Fernando, ironik bir şekilde orada da Honda motoru ile yolda kalarak yarışa veda edecekti.

Ancak Renault da Fernando için çözüm olmadı. 2016’ya benzer bir yıl geçiren ve 5.likten öteye gidemeyen Alonso için yolun sonu görünmeye başlamıştı. Kovaladığı üçüncü dünya şampiyonluğunun bu şekilde de gelmeyeceğini anlayan Fernando, McLaren’den ayrılarak F1 kariyerine – en azından şimdilik – nokta koyduğunu açıkladı.

Öte yandan İspanyol pilot Le Mans 24 Saat yarışında elde ettiği zaferle “Triple Crown” (Üçlü Taç) olarak bilinen ünvana bir adım daha yaklaştı.

Bugünden Sonrası (2019 – 20..)

Fernando Alonso için ilk hedef Üçlü Taç olacak. İspanyol pilot bunu başarabilmek için 2019 Indy500 yarışında bir kez daha şansını deneyecek. Bu ünvana ulaşan tek isim ise Graham Hill.

Formula 1 konusunda ise İspanyol pilotun kapıları tam olarak kapatmadığını görüyoruz. 2019 McLaren aracını test edeceğine dair haberler ve bir gün belki geri dönebileceğini söylemesi aslında bu ayrılığın tam bir ayrılık olmadığının işareti. Yani Alonso eğer kazanma ihtimali olan bir koltuk bulabilirse geri dönecek. Ancak Ferrari, Mercedes ve Red Bull üçlüsü şu anda kendi yetiştirdikleri genç pilotlara yönelmiş durumdalar. Diğer takımların ise kısa vadede kazanma ihtimali yok denecek kadar az. Kazanma hedefi olan Renault, Ricciardo ile sözleşme imzalarken McLaren’in bir süre daha zirveden uzak kalacağı aşikar.

Halihazırda Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) mücadelesi veren Alonso’nun burada şampiyonluk için iyi bir şansı bulunuyor. Öte yandan ilerleyen yıllarda İspanyol pilotu Formula E’de de görebiliriz.

Formula 1 İstatistikleri

  • Yarış: 314
  • Zafer: 32
  • Pol Pozisyonu: 22
  • En Hızlı Tur: 23
  • Şampiyonluk: 2
  • Puan: 1899

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Ronnie O’Sullivan Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Geçmişten günümüze her spor dalının kendisiyle özdeşleştiği belli başlı oyuncular vardır. Snooker dendiğinde bugüne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir