Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Plaj Voleybolu Nedir, Nasıl Oynanır

Plaj Voleybolu Nedir, Nasıl Oynanır

Kum, güneş ve voleybol üçlüsünün yaz aylarınızı bir eğlenceye dönüştürdüğü bir spordan bahsedeceğiz bu yazımızda: Play voleybolu.

Havalar ısındığında günlerinizi eğlenceli hâle getirmenin bir yolu da kendinizi sahillere atmaktır. Güneş ışığının tadını spor ve eğlenceyle birlikte çıkarmak istiyorsanız plaj voleybolu tam da size göre. Eğer bir sahil şeridine yakın yaşayacak kadar şanslıysanız plaj voleybolu sizi çağırıyor. Bu spor aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak için harika bir yol.

Plaj voleybolu dünyanın en hızlı büyüyen sporlarından biridir ve bu her yaş ve seviye için geçerlidir, çünkü plaj voleybolu eğlencelidir.

Plaj Voleybolu iki kişilik iki takım arasında açık havada, kum zeminde oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın ortasına gerilmiş bir ağ üzerinden topu geçirerek rakip yarı sahaya düşürmektir.

Plaj Voleybolu 1915’lerde Hawaii’de ortaya çıktı ve 1930’larda Avrupa’da yayılmaya başladı. Takip eden on yıllar boyunca yarışma ve turnuvalar yaygınlaştı. Böylece seksenli yıllara gelindiğinde bu sporun popülerliği arttı. Plaj Voleybolu, ilk kez 1992’de olimpiyatlarda kendine yer buldu. Oyunlar sırasında sadece bir gösteri etkinliği olarak programa dahil oldu. Ancak dört yıl sonra resmi bir Olimpiyat sporu olarak kabul edildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya günümüzde olimpiyat voleybolunda en başarılı iki ülkedir. ABD bugüne kadar toplamda 10 madalya (6 altın, 2 gümüş, 2 bronz), Brezilya ise 13 (3 altın, 7 gümüş, 3 bronz)  madalya elde etti.

Plaj voleybolu bazı özellikleriyle salon voleybolundan ayrılır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Örneğin salon voleybolunda saha ölçüleri 18m x 9m boyutlarındayken plaj voleybolunda saha 16m x 8m boyutlarındadır.

2. Salon voleybolunda toplar daha ağırdır. Plaj voleybolunda ise daha yumuşak, hafif ve büyük toplar tercih edilir. Böylelikle topun havada kalma süresi daha fazla olur.

3. Salon voleybolu altışar kişilik iki takım arasında oynanırken plaj voleybolu genellikle çiftler arasında oynanır. Dolayısıyla salon voleybolundaki özel pozisyonlardan söz edilemez. Oyuncular çok yönlü olmak zorundadır.

Aslına bakarsanız yukarıdaki teknik farklılıklar bu oyuna ilgi duyanlar için çok da önemli sayılmaz. Eğer kendinizi kapalı salonlardan çıkıp güneşin keyfine vararak spor yapmaya hazır hissediyorsanız bu eğlenceli spor için biraz zaman ayırmanın vaktidir.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir