Ana Sayfa / Bilardo / Snooker’ın Unutulmaz Hüznü Paul Hunter

Snooker’ın Unutulmaz Hüznü Paul Hunter

Her spor dalında başarıları ile olduğu kadar kişisel özellikleri, özel hayatlarındaki sansasyonları ve hayat hikayeleri ile birçok sporcu efsane olmayı başarmıştır. Bugün başarıları ve yetenekleri ile anılan Michael Jordan, Usain Bolt, Michael Schumacher, Maradona, Pele, Roger Federer ve Rafael Nadal gibi oyuncuların yanı sıra, kişisel özellikleri ile de anılan ve efsane olan George Best ve Eric Cantona gibi birçok sporcu bulunmaktadır. Snooker dendiğinde akla gelen belki de ilk isim olan Ronnie O’Sullivan, Mark Selby, Stephen Hendry, John Higgins ve Steve Davis gibi oyuncuların yanı sıra, snooker severler için yeri çok ayrı olan bir oyuncu olan Paul Hunter da yeteneği ile olduğu kadar, kişisel özellikleri ve hayatı ile bu sporun efsaneleri ve unutulmazları arasındaki yerini almayı başarmıştır.

Paul Hunter’ın Kariyer Başlangıcı

1978 yılında Leeds’te doğan Hunter, 1995 yılında profesyonel Snooker kariyerine başlamıştır. David Beckham’a olan benzerliği ile Beckham of the Baize (Çuhanın Beckham’ı) adıyla anılmıştır. Profesyonel kariyerindeki ilk şampiyonluğunu 1998 yılında Welsh Open şampiyonasında alan Hunter, doğal oyun yeteneğinin yanı sıra sempatikliği ile de snooker çevresinde en sevilen oyunculardan biri olarak ön plana çıkmaya başlamıştır.

.

2000’li yıllara dek fazla şampiyonluk sevinci yaşayamayan Hunter, en önemli ve unutulmaz başarılarını 2000’li yılların başında yaşamıştır. Dünya şampiyonalarında yarı final haricinde bir başarısı olmamasına rağmen, Masters turnuvasında kazandığı 3 şampiyonluk ve final maçlarını kazanma şekilleri, snooker severlerin hala hatırında olan anlardır.

Masters Şampiyonlukları

Hunter, 1995 yılında başlayan kariyerinde ilk şampiyonluğunu 1998 yılında almış ve sonrasında 2001 yılına kadar şampiyonluk sevinci yaşayamamıştır. Snooker’ın en prestijli turnuvalarından biri olan Masters Turnuvasını 2001 yılında, finalde Fergal O’Brien’i yenerek ilk kez kazanmayı başarmıştır. Bu onun ilk ciddi turnuva zaferi olmuştur;

2002 yılında, ilk şampiyonluk sevincini yaşadığı Welsh Open turnuvasını bir kez daha kazanma başarısını gösteren Hunter, o yıl düzenlenen Master Turnuvasında finalde bu kez Mark Williams’ı yenerek, Masters turnuvasını üst üste ikinci kez kazanmayı başarısını göstermiştir.

2003 yılında düzenlenen Master turnuvasında yarı finalde Mark Williams’a yenilerek elenen Hunter, o sene British Open’da şampiyonluk sevinci yaşamıştır. 2004 yılına geldiğimizde hem Masters turnuvasındaki hem de kariyerindeki son şampiyonluğunu unutulmaz bir final maçıyla kazanmıştır. Bu maçı unutulmaz kılan ise Ronnie O’Sullivan’a karşı 7-2 geride olduğu maçı, karar frame’inde kazanmasıdır.

Masters şampiyonlukları ile ilgili ilginç olan ise Paul Hunter’ın kazanmış olduğu 3 Masters Turnuvasını da, 10-9’luk skorlarla son framelerde kazanmış olmasıdır.

Genç Yeteneğe Veda

Masters şampiyonlukları, snooker izleyicilerinin ona olan hayranlığı ve kendisine günden güne artan ilginin ardından Hunter, 2005 senesinde mide kanserine yakalandığını açıkladı. Görmüş olduğu kemoterapi tedavisine rağmen snooker’a dönen Hunter, katıldığı turnuvalarda oyun anlamında eski görünümünden oldukça uzaktı. Aralık 2005’te dünyaya gelen kızı Evie Rosie, Hunter’ın son zamanlarındaki en büyük mutluluğu olacaktı. Eşi ve kızı ile birlikte;

Bu dönemden sonra hastalığı ilerleyen Paul Hunter, 9 Ekim 2006 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Sadece snooker izleyicileri tarafından değil, rakipleri tarafından da çok sevilen ve saygı duyulan biri olan Hunter’ın cenazesi oldukça duygusal anlar yaşanmasına neden olmuştur.

En yakın arkadaşı olan ve ölümünden sonra kendini toparlamakta güçlük çeken Matthew Stevens’ın omuzlarında, eşini ve henüz 10 aylık olan kızını geride bırakarak sevenlerine veda etmiştir.

27 yıllık hayatında, 11 yıllık snooker kariyerine 3 Masters şampiyonluğu, 3 turnuva şampiyonluğu sığdıran Hunter gerek yeteneği gerek oyun tarzı gerekse de kişiliği ile snooker’ın unutulmazları arasındaki yerini almayı başarmıştır. Fürth German Open turnuvası, 2007 yılından sonra Paul Hunter Classic adıyla düzenlenmeye başlanmıştır.

Paul Hunter’ı kaybetmenin acısını zaman zaman dile getiren Matthew Stevens ile birlikte oldukları gençlik fotoğrafı ise bizlerin yüzünde hüzünlü bir tebessüm bırakmıştır;

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Artistik Jimnastik Hakkında Bilgi

Artistik jimnastik sporu, kadınlarda ve erkeklerde bireysel olarak yapılabildiği gibi takım olarak da yapılan olimpik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir