Ana Sayfa / Olimpiyatlar / Olimpiyat Nedir? Olimpiyat Oyunları Tarihi

Olimpiyat Nedir? Olimpiyat Oyunları Tarihi

Dünya’nın en büyük spor olayı, olimpiyat oyunları. Kökeni M.Ö 770’lere dayanan 2800 yıldır süregelen bir organizasyon, Yunan tarihinin başlangıç sembolü… Hareketin ve yarışma duygusunun insanoğlunda içgüdüsel olduğunu, 2800 yıl önce bir spor organizasyonu düzenlenmesinden anlayabiliriz.

olimpiyat oyunları

Antik Çağ insanının hayatında olimpiyatlar önemli yer tutuyordu. Öyle ki, Yunan tarihiyle ilgili bulunan en eski yazılı belgede olimpiyatlardan bahsediliyor. Bununla kalmamış; daha birçok kabartma, resim müzelerde sergileniyor. Dört gözle bekledikleri, zamanlarının en büyük gösterisi hakkında iki üç tane bir şeyler çizmiş tabi adamlar.

Antik Yunan dediğimizde akla gelen iki şey var zaten, mitolojik tanrılar ve olimpiyat tarihi. Nasıl ortaya çıkıyor olimpiyatlar, kimin aklına geliyor disk atmak, uçmak, kaçmak? Bir gün oturuyorlar, Elid’de. Kral Iphitos diyor ki; Tanrıların Kralı Zeus’u onurlandırmak için şöyle görkemli bir şölen yapmamız lazım… Ne temalı bir şölen olsun? Güç! Koskoca Zeus sonuçta. Dolayısıyla Olympia’da bütün halkı toplayıp güçlerini yarıştırdıkları turnuvalar düzenliyorlar.

olimpiyat nedir

Olaya tabi ki spor yapalım, sağlıklı yaşayalım, vücut da fit olsun şeklinde yaklaşılmıyor. Zeus’un en güçlü olanı yanına alacağına inanıyorlar, o yüzden bütün tantana. Dünyadaki ödülü ise sadece zeytin dalından bir taç. Bunun için var güçleriyle koşuyor, uzun atlama yarışları yapıyor, güreşiyorlar falan. Buna bir ibadet gözüyle bakılması, gelişmesine olanak sağlıyor. O dönemdeki yaşamı dinden ayırmak mümkün değil zaten.

modern olimpiyatlar hakkında bilgi

Sonraları, 4. Yüzyıla geldiğimizde İmparator I. Theodosius, Hristiyanlığı imparatorluğun resmi dini olarak kabul ettiriyor. Çok tanrılılığı temsil eden ne var ne yoksa yok ediyor. Bunların en başında da olimpiyatlar geliyor. Uzun süre unutuluyor olimpiyatlar.

Ta ki, Fransız Pierre de Coubertin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’nin kurulması için çaba sarf edene kadar… Bu adam, Coubertin, modern olimpiyatların babasıdır. Tabi dedesi de Kral Iphitos’tu unutmayalım. 1896’da Atina’da şanına yakışır bir organizasyonla ilk modern olimpiyat gerçekleştiriliyor.

olimpiyat sporları

Tarihe tanıklık eden olimpiyatlar, sadece 3 kez olayları dışarıdan izlemek zorunda kalıyor. 1896’dan günümüze kadar her 4 senede bir gerçekleştirilen organizasyonun 3 istisnası var. Dünya Savaşları. 1916’da Birinci Dünya Savaşı, 1940 ve 44’te de İkinci Dünya Savaşı yüzünden toplanamıyor.

Birleştirici gücüne de değinmemek olmaz. Hepimizin bildiği 5 halkalı olimpiyat bayrağındaki o halkalar, Dünya’daki 5 ayrı kıtayı temsil ediyor. Mavi halka Avrupa’yı, sarı Asya’yı, siyah Afrika’yı, yeşil Avustralya’yı, kırmızı da Amerika’yı simgeliyor. Tüm gezegenin yarışması!

olimpiyatların tarihçesi

Ben bu yazıyı yazarken Rio 2016 başlamasına günler var, yine müthiş gösterilerle açılış yapılacak ve devasa olimpiyat meşalesi yanacak. Biz de alacağız kumandayı, “Bu Jamaikalılar nasıl böyle koşuyor, bak çocuk senin yaşında ama ne biçim atlıyor, Çinlilere helal olsun çok deli masa tenisi oynuyorlar” geyiklerine devam edeceğiz. Bayılıyorum bu işe…

 

Şimdilik 2012 Londra Olimpiyatları’nın açılış seremonisiyle noktamızı koyalım. Hoşçakalın…

 

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Olimpiyat Sporları Nelerdir?

Bu yazımızda kısaca olimpiyatlardan bahsettikten sonra olimpiyat sporları nelerdir nasıl kategorilendirilir gibi soruları yanıtlayacağız. Tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir