Ana Sayfa / Olimpiyatlar / Olimpik Spor Dalları ve Olimpiyatların Tarihi

Olimpik Spor Dalları ve Olimpiyatların Tarihi

Birçok sporseverin yakından takip ettiği ve bir kısmımızın izleme, daha da ileri gidersek katılma hayali olan olimpik spor dallarından bahsedeceğiz. Olimpik spor dallarının Yunanistan’da çıktığı görüşü yaygın olsa da bu kanı doğru değildir. Mezopotamya ve Ege kıyılarında başlamış olup dünyanın dört bir yanında 189 ülke tarafından ilgiyle takip edilmekte ve geliştirilmektedir. Başlangıçta amaç, insanları birbiriyle kaynaştırmak ve kültürü başka yörelere taşımak olsa da şu anki global halini alması 50 yılı bulmuştur. Olimpiyat felsefesi 2’ye ayrılır. Bunların ilki “arete”dir. Bu kavram güç anlamına gelir ve rakibi alt etmek manasında kullanılır. Diğeri ise değeri yeni yeni anlaşılan sponsorluk kurumudur. Yani şampiyonu destekleyecek veya inandığı şahsı koruyacak imkanı olan her kent o yıllarda elinde olan her imkanı kullanırdı. Bakıldığında ikinci amacın altında yatan sebep prestij gibi görünmektedir. Bu imkanı seferber etmenin ve prestijin yükümlülüğünü alması sebebiyle zamanla spor bir meslek dalı haline gelmiştir. Eski toplumlar olimpiyat şampiyonlarının tanrısal özellikler taşıdığını düşünür ve yarı tanrı gibi el üstünde tutarlardı. Şampiyonluğun önemini ve kıymetini anlatacak olursak Makedon Kralı II. Philip 3 olimpiyata katılarak üç ayrı spor dalında birinci olmuştur. Eski olimpiyatlar ile günümüzdeki arasındaki fark bireysel olmasıdır. Takım, ekip ruhu yoktur. Bu farklılık sürekli olmayacağı yargısı uyandırsada aksine sporun getirdiği itaat ve prestiji ön plana çıkarmıştır.

Modern Olimpiyatların Kurucusu

İlk olarak günümüz olimpiyat kavramını İngilizler başlatmış ve zamanla bu spor şölenine hayran kalan fransız asilzadesi Baron de Coubertin bütün edinimleri bir araya getirip, Modern Olimpiyat Kurucusu olmuştur. Ayrıca olimpiyat kelimesinin kökü Olimpia’dan gelmektedir ve İngiliz kültüründe bir zaman dilimini ifade eder. Shaskespare ise eserlerinde olimpiyat oyunları terimini kullanmıştır. Bir başka İngiliz ise “Olympic Games” adlı bir spor müsabakası düzenlemiştir. İngiltere’de başlayan bu akım Yunanistan’a kadar duyulmuş ve sonrasında 1859 Kasım ayında olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi için Yunan iş adamları birlik olmuştur.

Baron de Coubertin

Ülkemizde olimpiyat bilinci ilk olarak Robert Koleji ve sonrasında (1860 yıllarının sonu) Galatasaray Lisesi’nde rastlamak mümkündür. Galatasaray Lisesi’ne gelen beden eğitimi öğretmeni okuldaki geniş bir alanı cimnastikhaneye çevirerek, zorunlu ders olmasını sağlamıştır. 2 yıl sonra Rüştiye ve Mekteb-i Tıbbiye’de zorunlu ders olmuştur. Ülkemize gelen kıymetli öğretmenlerden Martinetti ve Stangalli’den Galatasaray Lisesi’nde ders alan Faik hoca iyi bir cimnastikçi olup, Türkiye’nin ilk spor kitabı olan 1899 da yayımlanan Riyazat-ı Bedeniyye kitabını yazılmıştır. Faik Hoca’nın yetiştirdiği öğrencilerden Sırrı Tarcan daha sonra Türk beden eğitimi ve spor yüksek okullarının babası, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ilk Türk temsilcisi olmuştur, bu görevi 1908-1930 yılları arasında üstlenmiştir.

Olimpik spor dallarının tarihçesini inceledikten sonra hangi alanlarda faaliyet gösterdiğini analiz etmek için iki başlık altında toplayabiliriz.

 

Yaz Oyunları Kış Oyunları Spor Dalları
Atıcılık Kar Sporları (7 Spor Dalı)
Atletizm Alp Disiplini
Badminton Biatlon
Basketbol Kayakla Atlama
Beyzbol/Softbol Kayaklı Koşu
Binicilik Kuzey Kombine
Bisiklet Serbest Stil Kayak
Boks Snowboard
Cimnastik
Dalga Sörfü Buz Sporları (5 Spor Dalı)
Hokey Artistik Buz Pateni
Eskrim Buz Hokeyi
Futbol Curling
Güreş Kısa Mesafe Sürat Pateni
Golf Sürat Pateni
Halter
Hentbol Kızak Sporları (3 Spor Dalı)
Judo Kızak
Kano Skeleton
Karate Yarış Kızağı
Kaykay
Kürek
Masa Tenisi
Modern Pentatlon
Okçuluk
Ragbi
Sportif Tırmanış
Su Sporları
Taekwondo
Tenis
Triatlon
Voleybol
Yelken

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yaklaşık 5 bin madalya dağıtılacak ve bu madalyaların yapımında eski akıllı telefonlar kullanılacak. Bununla birlikte olimpik köy ile stadyum arasında sürücüsüz taksi görev alacak. Her olimpiyatta şahit olduğumuz görsel şölene bu sefer oldukça ilgi çekici olduğuna inandığımız  gökyüzünden yapay meteor yağacak. Olimpik köy tamamen robotlarla donatılıp, yol tarifi ve tercümanlık gibi görevlere sahip olacak. Olimpiyata teknolojik olarak şahitlik etmek isteyenler için caddeler 8K görüntülü dev ekranlar ile donatılacak. Hidrojen gazı ve pillerin elektriğe dönüşümü sayesinde olimpik köylere temiz elektrik sağlanacak. İnternet hızı 5G ulaşacak. Algleri kullanarak biyodizel üretimi amaçlayan ve  karbon salınımını azaltmayı hedefleyen Japonya bu biyodizeli havayolu şirketlerinin desteği ile 2020 de uçaklarda kullanacak. 24 Temmuz 2020’de start alacak olan ‘Discover Tomorrow’ (Yarını Keşfet) sloganına sahip olan oyunlar 9 Ağustos’ta son bulacak.

Diliyorum ki bu müthiş organizasyonu dünya gözüyle görmek nasip olur. Bu olimpiyat 2020’den ziyade 2050 olimpiyatları görünecektir.

Spor dolu günler!

Yazar: Nur Dinçaslan

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Olimpiyat Sporları Nelerdir?

Bu yazımızda kısaca olimpiyatlardan bahsettikten sonra olimpiyat sporları nelerdir nasıl kategorilendirilir gibi soruları yanıtlayacağız. Tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir