Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Okçuluk Sporu Nedir? Okçuluk Sporu Hakkında Bilgiler

Okçuluk Sporu Nedir? Okçuluk Sporu Hakkında Bilgiler

Okçuluk sporu bugün yaşayan en eski spor dallarından biridir. Okçuluğun geçmişi insanlık tarihinin erken dönemlerine kadar uzanmaktadır. Dünya çapında yapılan bilimsel çalışmalar okçuluğun pek çok farklı kültürü birleştiren bir etkinlik olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun nedeni okçuluğun yerel değil evrensel bir uğraş olmasıdır.

Muhtemelen geçmişi Taş Devri’ne kadar giden okçuluk geleneğinin zaman içerisinde avcılık ve savaş için vazgeçilmez bir etkinlik olduğu bilinmektedir. Ateşli silahların keşfedilmesinden önce, insanlar yaylara ve oklara bağlıydı. Aslında, okçuluğun icadı ile savaş yeni bir seviyeye çekilmiştir. Ateşli silahların geliştirilmesine kadar popülerliğini hiç kaybetmeyen okçuluk sonraları varlığını bir spor olarak devam ettirmiştir.

Okçuluk ilk kez 1904 Yaz Olimpiyatları’nda programa dahil edilmiş, 1972’den beri aralıksız olarak programlarda yer almaktadır. Bu branşta ilk zamanlarda Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibiyken sonraki dönemlerde ABD, Rusya, İskandinav ülkeleri, İtalya ve Kore bu ülkeleri izlemiştir.

Branşın Amacı

Okçuluk sporu oyuncuların çeşitli mesafelerden sarı, kırmızı, mavi ve siyah renklerle iç içe tasarlanmış halkalardan oluşan hedefi vurarak en yüksek puanı almak amacı ile mücadele ettikleri bir branştır. Okçuluk sporunda sporcular rakiplerinden çok kendi yeteneklerine odaklanırlar. Dolayısıyla rakipten ziyade kendileriyle yarışırlar, yaptıkları her atışta daha iyisini elde etmeye çalışırlar

Sporcu Özellikleri

Okçuluk sporunda oyuncuları farklı kılan en önemli özellikler koordinasyon, dikkat ve nişan alabilme yeteneğidir.

Branş Kategorileri

Okçuluk sporunda kadınlar ve erkeklerde ayrı ayrı olmak üzere toplamda 4 yaş kategorisinde yapılır. Bunlar sırasıyla şöyledir; Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler. Klasik Yay ve Makaralı Yay sporun iki farklı kategorisini oluşturur.

Ekipmanlar

Kadınlar spor ayakkabı, beyaz spor çorap, beyaz etek veya pantolon, beyaz kısa veya uzun kollu bluz ve şapka; erkek sporcular ise spor ayakkabı, beyaz uzun pantolon ya da kısa şort, kısa veya uzun kollu forma, şapka kullanabilirler.

Okçuluk Sporu Hakkında İlginç Gerçekler

  • Güney Kore, şu ana kadar okçulukta en çok Olimpiyat altın madalyasına sahip.
  • 1904 Olimpiyat Oyunları’nda kadınların yarışabildikleri tek spor dalı okçuluktu.
  • 1900 Yaz Olimpiyatları’nda okçuluk müsabakalarında hedef olarak canlı güvercinler kullanılmıştır.
  • Orta Çağ’da yetenekli bir okçu 60 saniyede 12 ok atabiliyordu. Bu da bir okçunun hedefine 5 ya da 6 saniyede bir ok fırlatabildiği anlamına geliyor.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir