Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Okçuluk Kuralları Nelerdir?

Okçuluk Kuralları Nelerdir?

Okçuluğun ortaya çıkışı insanoğlunun avlanma ve savaşma ihtiyacına bağlı olarak tarihin ilk çağlarında gerçekleşmiştir. Bu yönüyle okçuluğu insanlığın ortak geleneklerinden biri saymak mümkündür. Çünkü yapılan çalışmalar üzerinde insan faaliyeti olan tüm kıtalarda okçuluğun izlerine rastlandığını göstermektedir.

Okçuluğun bir spor olarak ortaya çıktığı zamanlardan beri kurallarında bazı değişiklikler görülmüştür. Bunlardan en ilginci 1900 Yaz Olimpiyatları’nda hedef olarak canlı güvercinlerin kullanılmasıdır.

Günümüzde ise okçuluk kuralları yerli yerine oturmuş olimpik bir spor salıdır. Okçuluk sporunda karşılaşmalar atış çizgisinden başlatılmaktadır. Sporcular atış çizgisinden çeşitli mesafelerdeki sarı, kırmızı, mavi ve siyah renklerle iç içe tasarlanmış hedefi vurarak en yüksek puanı almak amacı ile mücadele ederler. Olimpiyat oyunlarında hedef ve atış çizgisi arasındaki mesafe 70 metredir.

Okçuluk kurallarına göre maç sırasında hakemler her sporcuyu, önceden numaralandırılmış hedeflerden birisi ile eşler. Maçın başlamasıyla sporcular, kuralların izin verdiği sayıda ok atar. Atılan ok sayısına göre, sporculara belirli bir süre de tanınır. Sporcular atışlarını hakemlerin eşliğinde gerçekleştirir. Hakemler ayrıca atış çizgisine davet etmek ve okların toplanması için bir ve iki adet sinyal sesi verir.

Oyun süresince sporcuların uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu okçuluk kurallarından bazılarını sizler için derledik.

Okçuluk Kuralları

  • Sporcular, resmî kurallar dahilinde izin verilen aletlerle müsabakalara katılabilirler. Bu bağlamda bir sporcuya, rakibi karşısında haksız bir şekilde avantaj sağlayacağı bir ekipman ve aksesuarla müsabakaya çıkma izni verilmez. Şüpheli durumlarda sporcudan donanımını hakemlere göstermesi istenebilir
  • Her sporcu aksi belirtilmedikçe 3 okluk ya da altı okluk seriler hâlinde atış yapabilir. Sporculara üç ok atması için izin verilen maksimum süre iki dakikadır.
  • FITA müsabakalarında kullanılan üç çeşit açık alan hedef kâğıdı vardır. Hedef kâğıtlarında halkalar sarı, kırmızı, mavi ve siyah renkle işaretlenmiştir. Hedef kâğıtlarındaki renklerin puan değeri ve özellikleri şu şekildedir:
  • Hiçbir sporcu izinsiz olarak başkasının malzemelerine dokunamaz. Ciddi durumlarda ağır cezalar uygulanabilir.
  • Atış sinyali verilene kadar oyuncular yaylarını kaldıramazlar.
  • Sporcular kendilerine ayrılmış zaman dışında atış yapmamalıdır. Bu kurala riayet edilmediği takdirde oyuncuya en iyi puanını silme cezası verilebilir.
  • Bir atış hiçbir koşul altında tekrar edilemez. Ancak atışın gerçekleşmemiş sayıldığı bazı özel durumlar da bulunmaktadır.
  • Eğer sporcunun donanımı hasar görürse bu donanımın değiştirilmesi veya düzeltilmesi için zaman tanınabilir. Gerekli düzenlemenin ardından hakem gözetiminde atış gerçekleştirilir.

 

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Binicilik Nedir? Binicilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Binicilik, yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biridir. Gençler ve yaşlılar, acemiler ve profesyoneller için uygundur. Binicilik, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link