Ana Sayfa / Basketbol / [NBA] Şehir Değiştiren Yıldızlar

[NBA] Şehir Değiştiren Yıldızlar

NBA transfer dönemi FA oyuncularının isimlerine göre bazı dönemler çok ilgi çekici olur bazı dönemler ise çok daha az ilgi çeker. Bu yaz şimdiye kadar birkaç yıldız isim şehir değiştirmeye karar verdi. Ben de sırayla bu yıldızların şu andan itibaren neler yapabileceklerini, neden bu kararları verdiğini yazacağım.

Chris Paul

Öncelikle bu FA döneminde bir takımın kaderini en çok değiştirecek isimdi Paul. Clippers ile geçen sezonlarda hep Playoff takımı oldular ama bu hiçbir zaman yeterli olmadı. Clippers, Chris Paul’u takıma katarken hedeflediği bu değildi ve aslında yanında Paul’u destekleyecek isimler de vardı. En büyük sorun takım planlarının çok kısıtlı olmasıydı ve oyun sıkıştığında tek bir ismin eline bakılıyordu. Nitekim taktiksel ve oyun içi problemlerini aşamayan Clippers hep bir yerde tıkanıp kaldı. Chris Paul ise belki de ‘benden bu kadar’ diyerek Rockets ile anlaştı.

Geçen sezon James Harden’ın oyun kurucu oynadığını biliyoruz ve bu hemen akıllara “Acaba uyum sağlarlar mı?” sorusunu getiriyor. Öncelikle James Harden oyunun yine belli dönemlerinde bunu yapmaya devam edecek. Değişen oyunda zaten eski tip şutör guardlar kalmadı. Herkesin amacı artık hızlı top dolaştırıp hızlı oynamak. Uzun zamandır uzunlar üstüne oynayan Paul, geçen sezon Harden ile iyi bir ikili olan ve P&R hücumlarında etkili olan Capela ile iyi işler yapabilir. Harden şu an oynanan oyun için en ideal isimlerin başında gelir. Bunun yanına Chris Paul gibi her koçun saha içinde hayalini kuracağı bir adam almak da iyi bir hamle oldu. Paul oyunun teknik kısmı dışında muazzam bir karakter ve saha içinde takımı çekip çeviren bir oyuncu. Harden’ın belli kısımlarda düşen konsantresini yükseğe çekecektir. D’Antoni 2000’lerin ortasında Nash ile harika işler yapmıştı. Eski nesil oyun kurucuların son temsilcisi olan Chris Paul ile yapacakları beni hem meraklandırıyor hem de heyecanlandırıyor.

Paul George

Bu yaz ne yapacağı konusunda en çok merak duyulan isim Paul George oldu. Pacers ile bu sezon Doğu Konferansı 1.turunda Cavs’a elenerek sezonu ve Pacers kariyerini büyük ölçüde bitirmişti. Geçirdiği sakatlıktan sonra bu normal sezonda ve playoffta iyi işler yaptı. Pacers ise takım olarak onun kafasından çok uzak ve taktiksel açıdan kötü yönetiliyordu. Ligin belki de en kötü koçlarından biriyle tüm sezonu geçirdiler ve artık değişim zamanı gelmişti. Şimdi ise OKC Thunder yolunu tuttu ve ligin MVP’si Russell Westbrook’un yanına gitti.

Russell Westbrook bu sezondan sonra yanında yine bir yıldız oyuncuyla oynayacak ve bir de buna alışma süresi olacak. Çünkü topu hep isteyen biri olarak şimdi en azından bir sene boyunca paylaşmak zorunda kalacak. Neden bir sene derseniz OKC, Paul George’u sadece bir sezonluğuna takasladı. Sebebi ise kontrat senesinin sonunda olmasıydı. Bu takas OKC için iyi bir takas olabilir çünkü George sezon sonu kalıyorum deyip kontrat yapabilir. Benim fikrim ise Pacers’ın bu takası ‘boş gitmesin’ diye yaptığı şeklinde ama karşılığında da pek bir şey almadılar… Daha fazlası olabilirdi, bu çok açık. Söylentilere göre Paul George sadece bir sene için burada. Gelecek yaz onu Lakers formasıyla görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Görmesek bile Westbrook-George ikilisi her zaman kötüye gidebilecek yapıda.

Blake Griffin

Apr 3, 2016; Los Angeles, CA, USA; Los Angeles Clippers forward Blake Griffin (32) waits to be introduced for the game against the Washington Wizards at Staples Center. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Evinde kalan yıldızlarda oldu bu dönemde. Bunlardan en önemlisi Blake Griffin oldu. Chris Paul’un ardından gitme ihtimali artmıştı. Lige geldiği yıldan itibaren gelişimini sürdürdü ve Clippers’ın en önemli 2 isminden biriydi. Bu dönemde adı başka takımlarla anıldı ama Clippers yüklü bir maaş ile onu takımda tuttu. Bu Clippers için iyi çünkü takıma başka iyi oyuncular katmak için hala bir sebepleri var. Ellerinde hazırda elit bir oyuncu varken takımın çekiciliği daha fazla. Özellikle her takımın 2-3 elit oyuncuyla oynadığı bu dönemde kalması Clippers için önemli. Kendisi için ise Paul olmadan oyunu nasıl değişecek merak konusu. İkili olarak verimliliği oldukça artmıştı ve Clippers diğer hamlelerini de bunu düşünerek yapacaktır.

Transfer dönemi henüz yeni açıldı ama başka hamleler de geliyor. Draft gecesi Jimmy Butler’ı garip bir takas ile gönderen Chicago Bulls, Rajon Rondo’yu serbest bıraktı. New Orleans Pelicans ise Jrue Holiday ile anlaşma sağladı. Mınnesota Timberwolves, Jeff Teague ile 3 yıllık bir anlaşma sağlayarak Utah Jazz ile anlaşan Ricky Rubio’nun yerini doldurdu. Bu yaz birçok başka hamle daha göreceğiz…

Yazar: Efe Yamanlar

Hakkında - Efe Yamanlar

Bir Makale Daha?

NBA Finalleri’nde ilk 2 maçın özeti – Seri Cleveland’a gidiyor

Yalnızca 4. yıl üst üste finale çıkmaları bile tarihteki en büyük rekabetlerden birini hali hazırda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link