Ana Sayfa / Basketbol / NBA’de Yeni Sezon Başlıyor

NBA’de Yeni Sezon Başlıyor

Tüm bekleyişlerimizin bittiği ve beklentilerimizin zirve yaptığı güne gelmek üzereyiz. NBA’de normal sezonun başlamasına çok az kaldı. Sezon başlamadan değişiklikler ve bolca transfer yapıldı. Biraz bunlara değinerek yeni sezondan beklentilerimi ve merak ettiklerimi yazacağım.

Öncelikle ufak değişikliklerden birisi forma ve ürün sponsorunun değişmesi oldu. Yeni sponsorun yeni formalarının hemen hemen hepsini beğendim. Ufak bir değişiklik gibi görünse de maddi olarak önemli etki yaratacaktır.

Bir diğer değişiklik ise All-Star oyuncu seçimlerinde gerçekleşti. Yıllardır Doğu-Batı diye seçilen oyuncular artık halkın seçtiği iki takım kaptanı tarafından seçilecek. Konferanslar arası eşitsizliğin ve oyuncu kalite farkının açıldığı dönemde bu çok beklenen bir şeydi.

OKC THUNDER NELER YAPABİLİR?

Bu yaz oldukça hızlı geçildi. Çok önemli isimler takım değişikliğine giderek kariyerlerinde yeni adımlar attı. Normal sezonda bir süre ısınma turlarını ve alışma sürelerini izleyeceğimiz bu adamların neler yapacağını merak ediyorum. Öncelikle en merak ettiğim takım OKC Thunder. Russell Westbrook zaten geçen sene MVP oldu ve takımın her alanında tüm işlerini üstlendi. Paul George ve Carmelo Anthony eklemeleriyle şampiyonluk adayı bir takım kurdular. Nasıl bir uyum sağlayacaklar nasıl top paylaşacaklar bunları merak ediyorum.

HARDEN VE PAUL’UN UYUMU MERAK KONUSU

Bir diğer merak ettiğim takım Houston Rockets . James Harden geçen sene tarihi bir sezon geçirdi ve bunu yaparken guard pozisyonunda oynadı. Şimdi ise ligin belkide en iyi 2-3 guard’ından birini takıma dahil ettiler. Chris Paul artık tecrübeli bir oyuncu ve saha içinde gerçek bir lider. James Harden için eski koçu “Lider” değil demişti. Aslında saha içinde oyun olarak bunu yapsa da mental olarak “Liderlik” vasıfları sorgulanabilir. Chris Paul eklemesiyle takımın sıkıştığı veya mental açıdan çöktüğü ya da Harden’ın aklının uçup gittiği dönemde çok işlerine yarayacak. Ligin en sağlam 1-2 kombinasyonu oldukları çok açık.

LEBRON, WADE TEKRAR BULUŞTU

Doğu’da LeBron James ve D-Wade yeni bir hikaye yazmaya başlıyor. Hazırlık maçlarında oldukça hareketli ve özgüveni yerine gelmiş bir Wade gördüm ben. LeBron hakkında artık bir şey demeye gerek yok. 15. senesi ve halen daha ligin en iyi oyuncusu. (Zaten onu özel kılan şey bu 15 senenin hemen hemen hepsinde ligin en iyi 2-3 oyuncusundan biri olması) . Cavs, İrving’i gönderdi ama kadrosunu zayıflatmadı . İsaiah Thomas ligin en kaliteli guardlarından birisi. Saha da hep daha fazlasını vermeye çalışan kişisel egoları yüksek olmayan belki de Wade ve LeBron’un gerisinde kalmaktan gocunmayacak bir adam. Yine Celtics’ten gelen Crowder ise savunma direncini yukarıya taşıyacak bir isim. Aynı zamanda gururumuz Cedi Osman için belki tam anlamıyla süre alacağı bir takım olmayabilir ama kadro da efsanevi isimlerden öğreneceği şeyler olacaktır. Hazırlık maçlarında ise bence Cedi kendini gösterdi ve yeteneklerini sergilemekten pek çekinmedi.

CELTICS SEZONA İDDİALI GİRİYOR

Celtics bir başka merak ettiğim takım. İrving’in ne yapacağını merak etmiyorum açıkcası. Çünkü takımın en önemli yeteneği ve muhtemelen bunun gazıyla bir çok şeyi daha fazla deneyip daha fazla zorlayacaktır. Gordon Hayward ise önemli bir katkı olacaktır . Bence onun varlığı biraz olsun İrving’i durdurabilir. Celtics genelde tüm kadroları savaşmayı seven sistemli oynayan bir oluşumdur. Başarı için İrving’in bunu anlaması gerekecek.

Bu sene yapılan draft son yılların en iyilerinden belki de en iyisiydi. Lakers merakla izleyeceğim takımlardan olacak. Hazırlık maçlarında Lonzo Ball dışında Kyle Kuzma beni en etkileyen adamlardan biriydi. Korkmadan atması ve oyunun içinde kalması önemliydi. Geleceğin bir diğer önemli takımı olmasına aday Sixers’ta ise Fultz dışında Ben Simmons beni hayli etkiledi. Fiziği , gücü ve yetenekleriyle gerçekten LeBron James’i andırıyor . Bir diğer gururumuz Furkan Korkmaz ise takıma alışmış gibi. Kendini gösterme şansı bulabileceği bir takımda . Hazırlık maçlarında da iyi işler yaptı . Umarım onun için bu sezon şanslarını iyi değerlendirdiği bir sezon olur.

Yeni sezon ve kurulan yeni takımlar beni oldukça heyecanlandırıyor. Tüm bunlara değecek bir sezon yaşamak ümidiyle.

Hakkında - Efe Yamanlar

Bir Makale Daha?

Euroleague 2018-2019 Sezonu’na Genel Bakış

Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu olan Euroleague’e, geçtiğimiz sezon 20 Mayıs 2018 tarihinde oynanan Real …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link