Ana Sayfa / Uncategorized / Nakavt Nedir? Nakavtın Tanımı

Nakavt Nedir? Nakavtın Tanımı

Sağ kroşe, sol kroşe, tekrar bir sağ kroşe ve … Nakavt!

Boks hayranlarını bir maç esnasında heyecanlandıran en önemli şey bir nakavt yumruğudur. Öyle ki nakavt getirecek bir yumruğun seyirciler üzerinde yarattığı etki bu spora duyulan tutkuyu tek başına açıklayabilir. “Nakavt nedir?” konusunu işlediğimiz bu yazımızın boks sporuyla ilgilenen okuyucularımız için faydalı olacağını umuyoruz.

Boks izleyicileri için bir dövüşçünün bir vuruşta mindere çarptığını görmekten başka heyecan verici bir şey olmasa gerek. Ancak bu işin yalnızca seyirciler tarafından görülen kısmı. Nakavtın bir de minderdekiler açısından, özellikle mindere düşen boksör açısından çok daha fazla şey olduğunu az çok herkes tahmin edebilir. O son yumruğun kaybeden ucundaki kişi için bu nakavt kaybedilen bir maçtan daha fazlasını ifade eder. Yapılan araştırmalar nakavtlara neden olan darbelerin bir boksörün sağlığına kısa ya da uzun vadede büyük zararlar verebileceğini gösteriyor. Doğrudan beyne yönelen tekrarlı darbeler boksörler üzerinde kişilik değişiklikleri, erken bunama gibi kronik rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca tribünlerdeki izleyicileri çılgına çeviren bir nakavt darbenin şiddetine göre ölümcül sonuçlar da doğurabilir. 2016 yılında ringe çıkan İskoç boksör Mike Towell’in nakavt olduğu maçta beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmesi bunun örneklerinden yalnızca biri.

Peki nakavt nedir ve neden olur? Aslında sebep çoğu zaman Mike Towell örneğinde olduğu gibi beyin sarsıntısıdır. Nakavtın nedeni sağlam ve öldürücü bir vuruş gibi görünse de genellikle asıl neden art arda alınan güçlü darbelerdir. Başa alınan her bir yumruk bir beyin sarsıntısı yaşatır, teknik olarak nörolojik fonksiyonların bozulmasına neden olur. Boksörün yaşadığı her beyin sarsıntısı da onu malum sona yaklaştırır.

Teknik Nakavt Nedir?

Boks karşılaşmalarında nakavt olmanın birkaç şartı bulunur. Bunlardan en bilineni filmlerden de aşina olduğumuz hakemin 10’a kadar saydıktan sonra ilan ettiği nakavttır. Boksör midesine, karaciğerine ya da çenesine yediği sert bir yumruk sonucunda yere yığıldıktan sonra gereken sürede ayağa kalkamazsa nakavt olmuş sayılır. Bunun dışında teknik nakavt da söz konusudur. Teknik nakavt nedir? Oyuncu aldığı darbelere rağmen maça devam etmek istese de hakem sporcunun zarar görmemesi için araya girer ve maçı bitirir. Bu teknik nakavt olarak adlandırılır. Teknik nakavt kararında hakemin oyuncuların hareketleri dikkatle takip etmesi ve önemli sağlık sorunlarına yol açacak belirtileri zamanında takip etmesi gerekir.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir