Ana Sayfa / Uncategorized / Nakavt Ne Demek? Nakavtın Anlamı

Nakavt Ne Demek? Nakavtın Anlamı

Bu yazımızda “Nakavt ne demek?” konusunu ve nedenlerini ele almaya çalışacağız.

Terence Crawford watches as Jose Benavidez goes down in the 12th round, during their welterweight WBO world title boxing bout in Omaha, Neb., Saturday, Oct. 13, 2018. Terence Crawford won by TKO in the 12th round. (AP Photo/Nati Harnik) ORG XMIT: NENH1

Boks, çoğu “dövüş sporu”nda olduğu gibi sporla ilgili kısmı hep tartışılmış bir müsabaka türüdür. Bunun nedeni spor ve şiddet kavramlarının iç içe geçtiği ya da birbirinden ince bir örtüyle ayrıldığı bir alanda yer almasıdır. Elbette diğer spor dalları gibi boksta da belirli sınırlamalar var. Boksun güvenilir bir biçimde oynanması açısından oldukça önemli olan bu yasaklar arasında belden aşağı, enseye ve kulağa direkt vuruş ya da rakibe arkadan vurma sayılabilir. Fakat bu boksla ilgili eleştirileri engellemek için yeterli değil. Çünkü boks maçlarının en heyecan verici ve seyirciyi kendine çeken kısmı çoğu zaman sağlam bir vuruşla gerçekleştirilen nakavtlar olmuştur.

Manny Pacquiao (R) of the Philippines looks at Ricky Hatton of England laying on the ring in the second round of their Junior Welterweight title fight at the MGM Grand Garden Arena on May 2, 2009 in Las Vegas. Pacquiao stopped Hatton in the second round to match a boxing record by taking a title in his sixth different weight class. AFP PHOTO/GABRIEL BOUYS (Photo credit should read GABRIEL BOUYS/AFP/Getty Images)

Nakavt Ne Demektir?

Peki nakavt ne demek? Bir boks terimi olan nakavt, kısaca boksörlerden birinin aldığı darbeler sonucunda maça devam edemeyecek duruma gelmesidir. Nakavt kararı bazen oyuncunun yere yığılıp kalmasıyla bazen de boksörün maça devam edemeyeceğini düşünen hakemin inisiyatifiyle alınır. Dünya çapında milyonlarca takipçisi olan bu dövüş sporunda, ring üzerinde yeteneklerini sergileyerek ayakta kalmaya çalışan iki sporcunun mücadelesine şahit oluyoruz. Fakat pek çok kişi için bu mücadelenin en can alıcı anı şüphesiz nakavt vuruşudur. Öyle ki 2013 yılında Amerika’da sırf boksun bu yönünü ortaya çıkaran ve üç dakikalık saldırı odaklı boks maçlarına sahne olan “Big Knockout Boxing” adlı organizasyon beraberinde tartışmaları da getirmişti. Pek çok kişi “Sporculara travmatik beyin hasarları vermek için kurulmuş bir sporu desteklemeli miyiz?” sorusunu sordu. Çünkü çoğu kez nakavtlar beyin sarsıntısı sonucu gerçekleşir. Beynimiz omurilik sıvısı içinde yüzen ve kafatasıyla çevrili bir sünger gibidir. Profesyonel ve dolayısıyla güçlü bir yumruk beynimizin kafatasımız içerisinde şiddetli bir şekilde sallanmasına neden olur. Bu da beyin hasarına yol açar. Böyle bir durumda darbe alan sporcu bilinci yitirir. Beyin de savunma durumuna geçerek kendisini kapatır.

“Nakavt ne demek?” Sorusu pek çok kaynakta boksörlerden birinin aldığı darbeler sonucu dövüşe devam edemeyecek duruma gelmesi olarak tanımlanır. Tüm boks maçlarında aslında nihai amaç budur. İzleyiciler açısından bakıldığında muhteşem bir şov, yumruğun sahibi olan boksör içi kusursuz bir güç gösterisi, yumruğun karşı tarafındaki sporcu içinse her şeyin silindiği karanlık bir an. Boks ve nakavt için söylenecek çok daha fazla şey olduğu açık. Bu konuyla ilgili “Nakavt Nedir?” yazımıza da bakmanızı öneriyoruz.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir