Ana Sayfa / Efsaneler Köşesi / Artistik Jimnastikte Bir Peri Masalı Hikayesi: Nadia Comaneci

Artistik Jimnastikte Bir Peri Masalı Hikayesi: Nadia Comaneci

Henüz 14 yaşındayken, 1976 Montreal Olimpiyatları‘nda 10.0’lık tam puanı alan ilk artistik jimnastikçi ünvanını alarak ilk defa adını duyuracak olan Nadia Elena Comaneci, 12 Kasım 1961’de Romanya’nın Onesti kentinde dünyaya gözlerini açtı. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atacak olan Nadia, göreceği destek ve bununla gelen popülariteyle beraber artistik jimnastik için önemli bir basamak olmayı da başarmıştır. En iyi olma yoluna çok erken başlamış olan Nadia Comaneci’nin hayatına ve başarılarına daha yakından bakalım.

Artistlik Jimnastiğe Başlangıç Hikayesi

Romanya’nın küçük şehirlerinden biri olan Onesti‘de dünyaya gelen Nadia Comaneci‘nin bir efsane haline geleceği artistik jimnastiğe başlangıç hikayesi aslında bir hayli enteresan başlıyor. Çünkü anne Stefania Comaneci, Nadia’yı çok enerjik ve kontrol edilmesi zor bir çocuk olduğu için jimnastiğe yollama kararı aldığını söylüyor. Ünlü Rumen antrenör Bela Karolyi tarafından anaokulunda keşfedilen iki çocuktan biri olan Comaneci, Karolyi’nin Onesti kentinde kurduğu jimnastik okulunun ilk öğrencilerinden biri olmuştur. Comaneci kentte yaşadığı için bu okula yıllarca evden gidebilmiştir. Keşfedilen diğer bir isim olan Viorica Dumitru da Romanya tarihinin en iyi balerinlerinden biri olacaktır.

Nadia Comaneci ve Bela Karolyi

13 Yaşında Avrupa Şampiyonası Altın Madalyaları…

1970’de ilk defa milli takım için yarışmaya başlayan Nadia, ulusal şampiyonayı kazanan en genç jimnastikçi olmayı başarmıştır. Daha sonra birçok ulusal şampiyonada madalyalar kazanmaya devam eden Rumen jimnastikçi, ilk uluslararası başarısını 13 yaşındayken Norveç’te düzenlenen 1975 Avrupa Şampiyonası’nda her alanda kazandığı altın madalyalarla adeta turnuvayı süpürerek duyurmayı başarmıştır. Bunun devamında New York Madison Square Garden’da çıktığı Amerika Kupası müsabakalarında adını dünyaya ilk kez duyuracak olan Comaneci, artık 1976 yılında düzenlenecek olan yaz olimpiyatlarına hazırım mesajını herkese vermeyi başarmıştı.

Yaz Olimpiyatları

Henüz 14 yaşında olmasına rağmen Kanada’daki 1976 Montreal Olimpiyatları’na katılan Nadia Comaneci, ilk olimpiyat deneyimini yaşayacağı yerde tarihe geçmeyi de başaracaktı. Modern olimpiyat jimnastiğinde daha önce kimseye verilmemiş olan mükemmel 10, yani tam 10 puanı alan ilk jimnastikçi olarak tarihe geçen Comaneci, bunun yanısıra bu başarıyı 6 defa daha tekrarlayarak ayrı bir rekora daha imza attı ve hala herkes tarafından tebessüm edilerek anılan “All Seven Perfect 10’s” performansıyla önce Montreal, daha sonra dünyada adını duyurmayı başardı. Ayrıca genç jimnastikçi Romanya’ya ilk olimpiyat madalyasını getirerek ülke tarihine de geçmeyi başarmıştı.

1980 Moskova Olimpiyatları, bir spor organizasyonundan çok siyasi yönüyle ön plana çıkan bir olimpiyat olarak start veriyordu. Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesi üzerine ABD olimpiyatı boykot etme kararına gidince, destek veren-vermeyenler gölgesinde ilginç bir olimpiyat süreci izlenecekti. Rumen hükümetinin de sıkıntılı olduğu bu dönemde olimpiyatlara katılan Nadia, ülkesine 2 altın, 2 gümüş madalyayla dönerek yine adından bahsettirmeyi başaracaktı.

1984 Los Angeles Olimpiyatları da ABD’nin, Rusya’da düzenlenen bir önceki olimpiyat oyunlarında olan tutumuna, Sovyetler Birliği ve birkaç komünist ülkenin misilleme yaparak boykot kararı almasıyla başlayacaktı. Bu akıma kapılmayan birkaç ülkeden olan Romanya, turnuvaya katılmayı tercih etse de, Comaneci bu olimpiyatlara emeklilik kararıyla sadece gözlemci olarak katılabilecekti.

Henüz 14 yaşında tarih yazmaya başlayan Nadia Comaneci, 9 olimpik, 4 dünya şampiyonası, 12 avrupa şampiyonası madalyası ve kırdığı birçok rekorla kuşkusuz artistik jimnastik ve spor tarihine adını altın harflerle kazımayı bildi. Yeni düzenlemelerle birlikte jimnastiğe gelen 16 yaş sınırı şartıyla birlikte bir daha kırılamayacak rekorlara da sahip olan Nadia, halen gelmiş geçmiş en ünlü ve başarılı artistik jimnastikçi olarak anılmaktadır. Son olarak 2000 yılında Laureus Dünya Spor Akademisi tarafından 20. yüzyılın en iyi atletlerinden biri olarak onurlandırılan Nadia Comaneci, günümüzde yaşamına Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmektedir.

 

Nadia Comaneci’nin madalyaları

Hakkında - Emre Alp Şahin

Avatar
Birçok spor dalıyla yakinen ilgilen bir sporsever, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Öğrencisi

Bir Makale Daha?

Ronnie O’Sullivan Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Geçmişten günümüze her spor dalının kendisiyle özdeşleştiği belli başlı oyuncular vardır. Snooker dendiğinde bugüne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir