Ana Sayfa / Boks / Muhammed Ali’nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı

Gelmiş geçmiş en büyük sporculardan biri olan ve tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul göre Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 günü aramızdan ayrıldı. Muhammed Ali Clay, sadece büyük bir boksör değil, başarıları ve eşsiz karakteriyle yakaladığı şöhretini; ırkçılığa, savaş karşıtlığına ve insan hakları savunuculuğuna dair bir güç olarak kullanmış olan gerçek bir efsanedir. Muhammed Ali kimdir, tarihe geçen Muhammed Ali sözleri nelerdir, nasıl efsane olmuştur şimdi bunları anlatalım..

 

Muhammed Ali Kimdir?

Muhammed Ali, 1942 yılında, o dönem ırkçılığın yoğun yaşandığı, siyahların ve beyazların ayrı toplu taşıma araçlarını kullanıp ayrı yerlerde yemek yediği Kentucky’de doğmuştur. Müslüman olmadan önceki adı Cassius Marcellus Clay Jr.’dır. Ali, Afro Amerikan ve İrlanda kökenlerinden gelmektedir. Kariyerinde 1964, 1974 ve 1978 yıllarında olmak üzere 3 kez kazandığı Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu ve 1960’da kazandığı Olimpiyat şampiyonluğu vadır.  Boksun altın yılları diye bahsedilen dönemde boks yapmış ve bu dönemde şampiyonluk ünvanını 19 kez korumayı başararak tarihe geçmiştir.

muhammed ali antrenman

Müslümanlığa geçtikten sonra ‘Muhammad Ali’ adını seçmiştir ve bu adı tüm dünyaya ezberletmiştir. Vietnam savaşına karşı çıkan Ali’ye hapis cezası verilmiş ve lisansı da elinden alınmıştır. Bu dönem hiç parası kalmayan ve verdiği konferanslarla geçinmeye çalışan Muhammed Ali, 1970 yılında kazandığı temyiz davası ile beraber boksa geri dönmüş ve geçirdiği zor günlerin verdiği azimle, karşısına çıkan tüm zorluklara en sert yumrukları vurarak ‘En İyisinin de İyisi’ olmaya giden yola girmiştir.

Boksu bıraktıktan sonra yakalandığı Parkinson hastalığını gizleyip o dönemin şampiyon boksörleriyle para için maçlar yapmak zorunda kalmış ve maçları kaybetmiştir. Parkinson ile uzun süre boğuştuktan sonra 3 Haziran 2016 günü hayatını kaybetmiştir.

 

Muhammed Ali’nin Hikayesi

muhammed ali, cleveland williams'ı nakavt ettikten sonra
muhammed ali, cleveland williams’ı nakavt ettikten sonra

Ben en iyisiyim. Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. İmkansız olduğunu anlatmayın. En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim” sözlerinin sahibi olan Muhammed Ali, yaşadığı süre boyunca bu iddialı sözlerinin hakkını kesinlikle vermiştir.

Muhammed Ali’nin boksa başlama hikayesi de bisikletini çalan kişiye meydan okumak istemesinden gelir. 12 yaşında bisikleti çalınınca olayı polise bildirmeye gider. Polis memuru olan Joe Martin’den bisikletini çalan kişiyi bulmasını ister ve bisikleti bulunduğunda onu çok fena döveceğini söyler. Bu görüşme aynı zamanda boks salonu da işleten Joe Martin’in salonunda yapılır ve o atmosferden çok etkilenen Muhammed Ali böylelikle boksa başlar.

muhammed ali elvis

Boks kariyerinde kısa sürede yükselir ve daha 18 yaşındayken Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanır. Olimpiyatlardan döndükten iki gün sonra girdiği bir restorantta sadece beyazlara servis yapıldığını duyunca sinirlenir ve altın madalyasını nehre atar. Bu olay ülkede büyük yankı uyandırır. Daha sonra 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda kendisine sembolik bir altın madalya verilmiştir.

Muhammed Ali, ilk Dünya Şampiyonluğu’nu 22 yaşındayken, o dönemin en büyük boksörlerinden olan Sonny Liston‘u yenerek kazanmıştır. Bu şampiyonluktan sonra Malcolm X‘den etkilenerek müslümanlığa geçmiş ve Malcolm X’in yakın arkadaşlarından biri olmuştur. 1967’de o dönemin şampiyonlarından biri olan Ernie Terrell ile yapacağı maç öncesi verilen röportajlarda, Ernie’nin ona eski adıyla hitap etmesi üzerine sinirlenip ısrarla ona Muhammed Ali demesini istemiştir. Ernie ona eski adıyla hitap etmeye devam edince ”Sen de ‘Uncle Tom‘sun, kendi adına konuşmuyorsun” çıkışını yapmış ve bir nevi Amerikan hükümetini karşısına almıştır. Maçta Ernie Terrell’ı bütün maç boyunca döven Ali’nin maç esnasında attığı yumruklardan sonra ”What’s my name” diye haykırması bokstaki efsane anlardandır.

Ali, Vietnam Savaşı’na ”Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı, neden onlarla savaşayım” diyerek karşı çıkmış, bunun üzerine 5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, her şeyi olan boks lisansı elinden alınmış ve 1970’te kazandığı temyiz davasına kadar maddi yönden de dibe vurmuştur. Ali 1970’teki davayı kazandıktan sonra boksa geri dönmüş ve 1971’de boksun büyük efsanelerinden Joe Frazier’ın karşısına, ‘Asrın Maçı‘na çıkmak istemiştir. Üç buçuk senede sadece 2 maç yapan Ali aslında bu maça hiç hazır değildir ve kariyerinde ilk kez kaybeder. Bu dönemde çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton‘a da sayıyla yenilir ve performansı tartışma konusu olur. İşte babalarımızın saat farkından dolayı geceleri maçlarını izlemek için uyandığı, tüm müslüman ülkelerin kahramanı olan Muhammed Ali efsanesi de bu yenilgilerden sonra başlar. Ali, 1973’te Joe Frazier ile rövanş için anlaşır. Bu maç öncesi Frazier ve G. Foreman maçı oynanmış ve maçı sürpriz şekilde Foreman kazanmıştır. Muhammad Ali bu sonuçla beraber iki isimle de maç yapma imkanını bulmuştur. Ali önce 1971’te kaybettiği Frazier’ı nakavt eder ve herkese kendini tekrar hatırlatır. 1974’te de kesin yenilecek gözüyle bakılan Foreman maçında çok farklı bir strateji uygular, ‘Kelebek gibi uçar, arı gibi sokar’ ve Foreman’ı da nakavt eder. Böylelikle kaybettiği Dünya Şampiyonluğu’nu ikinci kez kazanmış olur. 1978 yılında da daha önce kaybettiği L. Spinks’i rövanşta yenince 3. kez Dünya Şampiyonu olmuş ve boks kariyerini ‘Şampiyon’ olarak sonlandırmıştır.

Muhammed Ali, boks gibi kanlı bir spora, izlerken herkesin keyif aldığı bir stil getirmiştir. Maçlarında ringde dans etmiş, maç öncesi ve sonralarında şovlarını yapmış gerçek bir stardır. O’nun değeri; şimdiki başarıya odaklı, çok fazla heyecan vermeyen sporcularla kıyaslanınca belki de daha iyi anlaşılabilir. Kendisinin biyografisi olan, Will Smith’in başrolünü oynadığı 2001 yapımı olan ‘Ali’ filmini izlemenizi de herkese öneriyoruz.

Yazıya da, kendisi için hazırlanmış güzel bir video ile veda edelim;

”Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktadır” Muhammed Ali

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu

Boks, dünyada seyir zevki en yüksek sporlardan biridir. Aynı zamanda en geniş izleyici kitlesine sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir