Ana Sayfa / Formula 1 / Michael Schumacher’in Kariyeri

Michael Schumacher’in Kariyeri

Bir Efsane Doğuyor

Takvimler 3 Ocak 1969’u gösterdiğinde Almanya’nın Köln şehri yakınlarında bulunan Hürth kasabası, spor tarihini değiştirecek olan “o” efsanenin doğumuna ev sahipliği yapıyordu. Dört yaşında babasının yaptığı karting aracıyla pistlere inen Alman pilot 1982 yılında ülkesinde düzenlenen Gençler Karting Şampiyonası’nı kazandı.
80’li yılları ülkesinde ve Avrupa’da yaşadığı karting şampiyonluklarıyla geçiren Michael, kolaylıkla yaşıtları arasından yeteneği ile sıyrıldı. Katıldığı Formula Ford ve Formula König serilerinde de yarışlar kazandıktan sonra 1989 yılında kariyerinin sonuna kadar menajerliğini yapacak olan Willi Weber’in Formula 3 takımı ile anlaştı. Alman F3 serisini şampiyonlukla tamamladıktan sonra Mercedes genç pilot yetiştirme programına dahil olan Schumi, bu yıllarda destek serilerinde yarışmaya ve yarışlar kazanmaya devam etti.

F1’de İlk Yıllar

1991 yılında Jordan takımı için yarışan Bertrand Gachot bir taksi sürücüsüne göz yaşartıcı sprey sıktığı için iki aylık hapis cezası aldığında bunun Formula 1’i nasıl değiştireceğini kimse tahmin edemezdi. Gachot’un hapis cezası nedeniyle Belçika GP için yeni bir pilot bulması gereken Jordan ekibi Silverstone’daki testlerin ardından kendilerini oldukça etkileyen genç yetenek Michael Schumacher ile anlaşmaya vardı. Katıldığı ilk sıralama turlarında takıma sezonun en iyi derecesi olan 7.liği getiren Michael, yarışa ilk turda debriyaj problemi ile veda etmek zorunda kaldı. Alman pilot sezonun devamı için Benetton takımıyla anlaştı ve 6 yarışta 4 puan topladı.

Zaferlerin Başlangıcı

1992 Belçika GP’si 91 yarışlık rekorun başlangıcıydı. Schumacher artık kazananlar arasındaydı. 1993 sezonunu da bir önceki sezon gibi 1 zaferle noktalayan Alman efsane, 1994 sezonunda Benetton ile katıldığı ilk 7 yarışın 6’sını kazandı ve sezon sonunda kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti. Şampiyonluğu kazandıktan sonra katıldığı ilk basın toplantısında Michael, kazandığı zaferi o sezon hayatını kaybetmiş olan F1 efsanesi Ayrton Senna’ya adadığını açıkladı.

1995 sezonunda en yakın rakibi Damon Hill’e 33 puan fark atarak unvanını koruyan Schumi, o sezon 17 yarışın 9’unu kazanmasını bildi. 1995 Belçika GP’sinde 16.lıktan başladığı yarışı kazanırken gösterdiği performans unutulmazlar arasına girdi.

(95 Belçika)

Şahlanan At Dönemi

1996 sezonuna gelindiğinde Schumacher kontratının bitmesine daha 1 yıl varken Ferrari ile anlaştı. İtalyan ekibi son pilotlar şampiyonluğunu 1979’da, takımlar şampiyonluğunu ise 1983’te kazanmıştı. Schumacher’le beraber Benetton’dan transfer edilen Rory Bryne ve Ross Brawn, takım patronu Jean Todt ile beraber F1 tarihini değiştirecek bir kadronun temellerini atmıştı. 1996 İspanya GP’si Schumacher – Ferrari birlikteliğinin meyvelerinin alındığı ilk yarış olurken sezonu 3 galibiyetle pilotlar şampiyonasında 3, takımlar şampiyonasında ise 2. tamamlayacaklardı. 1997 sezonunda Villeneuve’e karşı son yarışa kadar şampiyonluk mücadelesi veren Alman pilot, rakibi ile girdiği mücadelede hatalı bulunarak şampiyonadan diskalifiye edildi.

(Son yarış – Villeneuve)

Schumacher – Hakkinen Rekabeti

1998 sezonu ile birlikte gelecekte bir klasik haline gelecek olan Hakkinen-Schumacher düellosu başlamış oldu. Sezona McLaren’in gerisinde başlayan Ferrari ikinci yarıda yaptığı atakla farkı kapatsa da son iki yarışı kazanan Hakkinen o sezon Schumacher’in önünde kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaşıyordu. Schumi’nin İngiltere GP’sinde aldığı 10 saniye dur-kalk cezasını yarışın son turuna bırakarak kazanması ve Belçika’da yağmur altında diğer McLaren pilotu David Coulthard ile lider giderken çarpışması sezona damgasını vurmuştu.

(İngiltere)

(Belçika – Coulthard)

1999 sezonu Ferrari’ye uzun yıllar sonra takımlar şampiyonluğunu getirecekti. Ancak Schumacher için talihsiz bir yıldı. Silverstone’da yaptığı kaza ile ayağı kırılan Alman pilot 6 yarışı kaçıracaktı, bu da şampiyonluk umutlarının sona ermesi anlamına geliyordu. Hakkinen – Schumi rekabetinde üst üste 2. kez gülen taraf Fin pilot olmuştu. Aynı zamanda bu sezonun ardından Michael, kariyeri boyunca en çok saygı duyduğu rakibinin Hakkinen olduğunu söylemişti.

(99 Silverstone)

Zirvede “Tek Adam”

2000 sezonu ile beraber 5 sezon boyunca F1 taraftarları Michael’ın zaferlerini ve şampiyonluklarını izleyeceklerdi. 5 yıllık serinin ilkinde ezeli rakibi Hakkinen ile mücadele eden Schumi, sondan bir önceki yarış olan Japonya GP’sinde şampiyonluğunu ilan ederken kariyerindeki 3. şampiyonluğa ulaşıyordu. Bu sezonun bir başka önemli tarafı ise İtalya’daki yarışın sonunda Schumi’nin 41 zafere ulaşması ve idolü Ayrton Senna ile galibiyet sayısını eşitlemesiydi. Schumi o yarışın sonunda basın toplantısında göz yaşlarını tutamamıştı.

(00 İtalya Basın Toplantısı)

2001 sezonunda en çok yarış kazanan pilot olma rekorunu Alain Prost’tan devralmayı başardı ve en yakın rakibi Coulthard’ın 58 puan önünde şampiyonluğa ulaştı. 2002 sezonunda Maranello kökenli ekip 17 yarışın 15’ini kazanırken bunların 11’inin altında Michael Schumacher imzası bulunuyordu. Alman pilot aynı zamanda o sezon bütün yarışlarda podyuma çıkma başarısını göstererek tekrarlanması zor bir başarı daha gösterdi.

2003 sezonu, değişen puan sistemi, yeniden rekabetçi olma yönünde adımlar atan McLaren ve Williams ve gözü kara genç pilotlar Raikkonen ile Montoya’nın Schumi’yi son yarışa kadar zorlaması ile çekişmeli bir yıl oldu. Ancak 1999’dan sonra ilk kez son yarışa kalan şampiyonluk mücadelesini kazanan yine aynı isimdi. Schumacher bununla beraber şampiyonluk sayısını 6’ya yükseltmişti ve bu sayede Fangio’nun 5 şampiyonluk rekorunu da tarihin tozlu sayfalarına gömmüştü.

2004 sezonu ise Ferrari dominasyonunun geri döndüğü yıl oldu adeta. İlk 13 yarışın 12’sini, toplamda da 18 yarışın 13’ünü kazanan Schumacher koleksiyonuna 7. şampiyonluk kupasını ekliyordu.

O Bir Efsane

Değişen lastik kuralları 2005 sezonunda Bridgestone kullanan takımları çok zorlayacaktı ve bunlar arasında Ferrari de yer alıyordu. Alonso ile Raikkonen’in mücadelesine sahne olan 2005 sezonu Michael’ın alışık olmadığı şekilde şampiyonluktan uzak ve yalnızca 1 galibiyetle (6 aracın katıldığı ABD’de) geçecekti.
2006 sezonunda Ferrari yeniden rekabetçi konuma dönmüştü. Rakibi ise o dönemde Schumacher’in tahtı için aday gösterilen ’05 sezonu dünya şampiyonu genç Fernando Alonso’ydu. Sezona baskın başlayan Renault ile Alonso farkı açsa da Fransa’dan itibaren FIA’nın kütle amortisörünü yasaklaması şampiyonanın seyrini değiştirdi. İtalya’da tifosilerin önünde son kez zafere ulaşan Schumacher, Alonso ile puan farkını 2’ye indirmişti. Yarışın ardından Schumi, sezon sonunda emekli olacağını açıkladı.

Kariyerinin son zaferini Çin’de alan Michael, sezon sonunda kaybeden taraf olmuştu. Ancak son yarışı Brezilya’da gösterdiği performans herkese onun neden efsane olduğunu tekrar hatırlattı.

 (06 Brezilya)

Efsanenin Dönüşü

Emekliliğinin ardından üç sezon boyunca Ferrari için danışmanlık yapan ve yol araçlarının gelişiminde katkı sağlayan Michael aynı zamanda bazı motosiklet yarışlarında şansını denedi. 2009 sezonunda Macaristan’da sakatlanan Massa’nın yerine Ferrari ile sezon sonuna kadar dönmek için anlaşmaya varan ama motor yarışında yaptığı bir kazadan dolayı boynundaki ağrıların geçmemesi sebebiyle yarışamayan MSC, içinde bir yerlerde F1’e dönme isteğinin olduğunu göstermiş oldu. Nitekim bu geri dönüşün gerçekleşmesi uzun sürmedi. Schumi, 2010 sezonu için Ross Brawn yönetimindeki Mercedes GP ile anlaşmaya vardı. Ancak geri döndüğü 3 sezonda Alman pilot Mercedes ile beklediğini bulamadı. En iyi sonucunu 2012 Avrupa’da 3.lükle alan efsane, aynı zamanda Monaco’da pole pozisyonunu elde etti ancak grid cezası nedeniyle yarışa en önden başlayamadı.

(Son Yarış – Onur Turu)

Schumi’nin Bazı F1 Rekorları

Dünya şampiyonluğu = 7 (1994-95, 2000-04)
Arka arkaya şampiyonluk = 5 (2000-04)
Yarış galibiyeti = 91
Bir sezonda en çok galibiyet = 13 (2004)
Bir takımda en çok galibiyet = 72 (Ferrari)
Aynı yarışı en çok kazanma = 8 (Fransa)
Pole pozisyonu = 68
Aynı yarışta en çok pole pozisyonu = 8 (Japonya)
İkincilik = 43
Podyum = 155
Bir sezonda en çok podyum = 17 (2002)
Puan alınan yarış = 221
Lider gidilen yarış = 142
En hızlı tur = 77
Bir sezonda en çok en hızlı tur = 10 (2004)
Hattrick (aynı yarışta pole, galibiyet & en hızlı tur) = 22
Bir sezonda en çok hattrick = 5 (2004)
Bir takımla en çok yarış = 181 (Ferrari)

Michael Schumacher Son Durumu

2013 yılında yaptığı kayak kazasından bu yana sağlığına kavuşamayan Michael Schumacher, F1 tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı pilotu. Sadece kazandığı yarışlar, şampiyonluklar değil, onun sporculuğu, tutkusu, rakiplerine olan saygısı, kişiliği, 2004 yılındaki tsunami felaketinde yaptığı yardımlar, sosyal sorumluluk projeleri, UNESCO ile iş birlikleri onu sadece başarılı bir kariyere sahip olmaktan da öteye koyuyor. O her anlamda bir efsane, yaşayan efsane.
Son olarak: #keepfightingmichael

Yazar: @Serhat Kurtuluş

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | Avusturya GP: Verstappen Kazandı, Hamilton Yolda Kaldı

Red Bull Ring’in ev sahipliği yaptığı sezonun dokuzuncu yarışı Avusturya GP’de zafer Red Bull’dan Max …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link