Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Yüzme Sporunda Tarihi Değiştiren Adam | Michael Phelps

Yüzme Sporunda Tarihi Değiştiren Adam | Michael Phelps

Sitemizde efsane sporcuların tanıtımlarına devam ediyoruz. Bu yazımızda spor tarihine damga vurmuş, Amerikalı yüzücü Michael Phelps’i konu alacağız. Olimpiyat tarihine de geçmiş bu büyük ismin kariyerine ve kazandığı madalyaları bakacağız.

Michael Phelps Kimdir?

Michael Fred Phelps 30 Haziran 1985 yılında Maryland eyâletinin Baltimore şehrinde hayata gelmiştir. Yüzmeye başlama hikayesi bir hastalıktan geçmektedir. Henüz 5 yaşında iken konulan hiperaktif teşhisi sonrası doktorların da tavsiyesi ile yüzme sporuna başlamıştır. Belki de doktorlar tarihin en büyük yüzücülerinden birisinin doğuşuna sebep olmuştur. Genç yaşlarda bu sporda geleceğinin parlak olduğu fark edilmiş ve dikkatleri üstüne çekmiştir. Phelps 15 yaşında iken ABD milli takımına çağrılmıştır.

Michael Phelps’in Madalyaları

Olimpiyat oyunlarında kazandığı 23’ü altın olmak üzere 28 madalya ile olimpiyat tarihinin en çok altın madalya kazanan sporcusu konumundadır. En yakın takipçisi olan Larisa Latynina 9’u altın 18 madalya kazanmıştır. Bu rakamlar bile ne kadar büyük bir sporcu olduğunun göstergesidir. Tüm kariyerine bakacak olursak 65’i altın olmak üzere 82 madalya kazanmıştır.

İlk olimpiyat yarışını 2000 yılında Sidney’de düzenlenen 200 metre kelebek ile katılmıştır. Bu yarışta 5. olmuş ve kendi yaş grubunda ABD rekoru kırmıştır. Ayrıca bu olimpiyatta en genç sporcu ünvanını egale etmiştir. Daha sonra katıldığı olimpiyatta ise kendisini herkese kanıtlamıştır. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’ndan 6 altın ve 2 bronz ile ayrılmıştır.

2008 yılında yapılan Pekin Olimpiyatları, dünya tarihine adını ilk olarak yazdırdığı yer olarak göze çarpmıştır. Bu Olimpiyat oyunlarında katıldığı 8 yarışın tamamından altın madalya ile ayrılmıştır. Bu sonuç ile Mark Spitz’in Münih-1972 de 7 madalya ile bir Olimpiyatta en çok altın madalya kazanan sporcu ünvanını 8 altın madalya ile kırmıştır. Ayrıca katıldığı son iki Olimpiyatta 14 altın madalya kazanarak bu alanda da zirvede yer almıştır.

Phelps’in ailesinde de yüzme sporu ile ilgilenenler var. 5 yaş büyük olan ablası Whitney Phelps 14 yaşında 1994 dünya şampiyonasında 200 metre kelebekte bronz madalya kazanmıştır. Ablasının yüzücü olmasının Phelps’in kariyerine pozitif katkı verdiği rahatlıkla söylenebilir.

Michael Phelps’in Tahtı Artık O’nun: Katie Ledecky

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir