Ana Sayfa / Basketbol / Michael Jordan ve Babalar Günü Şampiyonluğu

Michael Jordan ve Babalar Günü Şampiyonluğu

Babalar gününde yaşanan en anlamlı hatıralardan biri Michael Jordan’a ait. İdolü ve en yakın arkadaşı olarak gördüğü babası, James Raymond Jordan23 Temmuz 1993 günü bir cenaze töreninden arabayla dönerken, yolda yorgunluktan dolayı arabayı kenara çekip uyumak istemişti. Arabada uyurken iki tane hırsız, arabayı soymayı planlayarak arabaya yaklaşmış, içeride uyuyan adamı da bağlayıp etkisiz hale getirmeyi düşünmüşlerdi. Ama plana sadık kalmayan Daniel Green tetiği çekip Jordan’ın babasını öldürdü. Baba Jordan’ın cesedine cinayetten 11 gün sonra ulaşıldı ve cesedin kime ait olduğunun belirlenmesi de 10 gün sürdü. Kariyerinin zirvesindeki Michael Jordan, bu olayın yarattığı psikolojik çöküntüden kurtulamayıp, 1993/94 sezonunun başında basketbolu bıraktı ve profesyonel olarak beyzbol oynamaya başladı.

jordanın babası

1995’in Mart ayında tekrar basketbola dönen ve basına sadece iki kelimeyle ”I’m back” açıklamasını yapan Jordan, Chicago Bulls‘un 72 galibiyetlik efsane 1995/96 sezonunda 30,4 sayı ortalamasıyla oynadı ve playoffların sonunda bir şampiyonluk yüzüğü daha taktı. Tesadüf ki o şampiyonluk babalar gününde geldi. Maç sonunda herkes coşkuyla şampiyonluğu kutlarken elinde maç topuyla tek başına soyunma odasına giden Jordan, yaşadığı büyük duygu patlamasıyla yere yığıldı ve hüngür hüngür ağladı. Basketbol tarihinin en dramatik anılarından biri 1996 yılının babalar gününde yaşandı. Yazımızı da ‘o an’ ile noktalayalım;

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Kariyerinin En İyi 10 Hareketi

NBA dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk gelen basketbolcu olan Michael Jordan, kimi otoritelere göre NBA tarihinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir