Ana Sayfa / yoga / Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Evrenin büyüklüğü düşünüldüğünde, bir kum tanesi olan dünya üzerinde sürdürdüğümüz yaşantımızda bizi üzen, yıpratan, strese sokan ve yoran birçok duyguyu yaşamaktayız. Bizleri fiziken ve ruhen yıpratan bu duygular ve durumlar karşısında, zihinsel ve mental olarak güçlü durabilmek adına farklı farklı yollar arayışı içine gireriz. Bu yollardan belki de en çok bilineni ve uygulananı da meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapmaya hevesli olan kişiler, öncelikli olarak meditasyon ne demek sorusuna yanıt aramaktadır. Meditasyonu kısaca; zihnimizi kontrol ederek arındırmak ve bu sayede huzurlu ve dingin bir yapıya bürünmenin bir aracı olarak tanımlayabiliriz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon ne demek, meditasyon nasıl yapılır, meditasyonun faydaları nelerdir gibi sorular, meditasyona yeni başlayacak olan kişilerin yanıt aradıkları temel sorulardır. Meditasyonun temel amacı zihnimizi dinlendirmek, meditasyon süresince zihni tüm düşüncelere kapatmaktır. Bedenimizin ve ruhumuzun olduğu kadar, zihnimizin de dinlenmeye ve kendini yenilemeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Meditasyon yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz;

-Meditasyon yapılacak mekanın huzurlu, sessiz ve sakin bir ortam olması önemlidir. Mümkünse doğada yapılması tercih edilmelidir.

-Rahat ve sizi sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

-Meditasyon süresini ilk başladığınız andan itibaren günden güne arttırmaya dikkat etmelisiniz.

-En çok rahat ettiğiniz şekilde oturarak meditasyonu yapmalısınız.

-Sırtınız dik bir şekilde oturmalısınız.

-Meditasyon sırasında gözler kapalı olmalı, burundan nefes alıp ağızdan vermelisiniz.

-Meditasyon sırasında güzel kokular, mum ya da hafif rahatlatıcı müzikleri tercih edebilirsiniz.

Meditasyon sırasında özellikle ilk zamanlarda, zihnimize gelen düşünceleri durdurmak oldukça güçtür. Bu durum zamanla aşılabilecek bir konudur. Meditasyon sırasında zihninize gelen düşünceleri durdurmak ve zihnimizi sıfırlamak, sizleri zaman içinde çok daha kontrollü bir birey haline getirecektir. Meditasyon sürecinden maksimum verimi en kısa sürede alabilmek adına, bu süreçte destekleyici konulara da dikkat etmek gereklidir.

Meditasyondan Maksimum Faydayı Nasıl Sağlarım?

Meditasyon ne demek sorusuna tek başına yanıt vermek mümkünken, meditasyon haricindeki yaşam biçimimizin de bu sürece katkısını göz ardı etmemek önemlidir. Zihinsel farkındalığa ve huzura ulaşabilmek adına meditasyon yapan kişiler, bu süreci yaşam tarzları ile de desteklemelidir. Meditasyon sürecini destekleyen durumları şu şekilde ifade edebiliriz;

-Sağlıklı ve dengeli beslenme ve düzenli uyku uyuma,

-Sigara ve alkol kullanmama,

-Günlük yaşantımızda bağırmama, öfkelenmeme, yalan söylememe,

-Düzenli spor yapma,

-Televizyon ve internette fazla vakit geçirmeme gibi konulara dikkat ederek meditasyon sürecinden en fazla verimi almak mümkündür. Sağlıklı bir yaşam bedenen, ruhen ve zihnen bir bütün içinde elde edilebildiğinden, meditasyonun bu süreçteki katkısı oldukça önemlidir.

Meditasyon Nedir? Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yoga Nedir?

Yoga, sanskritçe bir kelime olup anlamı  bütünleşmedir. Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir