Ana Sayfa / Uncategorized / Maraton Koşusu Nedir?

Maraton Koşusu Nedir?

Koşmak, insan vücudunun gelişimi için en verimli egzersizlerden biridir. İnsan koşu sayesinde bir ton kalori yakar, vücudunu zinde tutar, harika bir sosyalleşme imkânı bulur ve duygusal olarak rahatlığa ulaşır.

Koşuya amatör olarak başlayan koşucular zamanla daha uzun mesafeler için antrenmanlara başlarlar. Bu mesafe çoğu zaman kilometrelerle ifade edilir. Farklı mesafelerde koşu yarışları vardır. 5 km, 8 km, 10 km, 15 km gibi. Fakat bunların hiçbiri maraton olarak adlandırılmaz.

Koşucular yukarıdaki mesafelerde ustalaştıktan sonra 21 km’lik yarı maratonu düşünmeye başlarlar. Bazı koşucular daha sonra tam bir maraton koşusuna hazırlanırlar. Bu koşu ise 42 km 195 metrelik bir mesafeyi kapsar. Bir koşunun maraton olarak adlandırılabilmesi için bu mesafenin koşulması gereklidir. Bazı durumlarda koşucular daha uzun mesafelerdeki yarışlara katılırlar ki bu koşular da ultra maraton olarak adlandırılır.

Maraton koşusu adını Pheidippides efsanesinden almaktadır. Efsaneye göre Yunan-Pers savaşı Yunanlılar lehine sonuçlanınca büyük müjdeyi halkına ulaştırmak için Marathonas’tan Atina’ya kadarki yaklaşık 42 km’lik yolu koşan zavallı Pheidippides, ”Biz yendik.” diye haykırdıktan sonra oracıkta son nefesini vermiştir.

Peki insanlar neden vücutlarının sınırlarını zorlayan bu koşuya ilgi duyarlar? Maratonculara bu motivasyonu sağlayan nedenlerden biri sporcuya yaşattığı mücadele hırsı ve böylesi bir hedefe ulaşmanın sağladığı zafer duygusudur. Bunun yanı sıra koşu sırasında kemikleri, kalbi ve kasları güçlendirirken binlerce kalori yakmak da mümkün.

Koşmanın vücuda sağladığı fayda tartışılmaz elbette, ancak bu türden uzun ve zorlayıcı bir sporun sağlık açısından bazı riskleri olduğunu da hatırlatmak gerekir. Uzun mesafeli koşularda koşucunun yaşı, kilosu ve vücudun hazırlık durumu belirleyici etkenlerden birkaçıdır. Maraton için iyi bir eğitim ve antrenman geçmişi, sağlıklı bir beslenme düzeni, uygun ayakkabılar ve herhangi bir sağlık sorununun olmaması da koşucuların bir maratonu tamamlaması için göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdendir.

İnsan vücudu, uzun mesafeli koşuların fiziksel streslerine uyum sağlamak konusunda oldukça yeteneklidir. Bununla birlikte, bir maraton koşusu yapmadan önce koşucular riskleri anlamalı ve ardından faydaların risklerden ağır basıp basmadığını kendileri için dikkatli bir şekilde belirlemelidir.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir