Ana Sayfa / Uncategorized / Maraton Koşusu Kaç Kilometredir? Maraton Hakkında Temel Bilgiler

Maraton Koşusu Kaç Kilometredir? Maraton Hakkında Temel Bilgiler

MÖ 490’lı yıllar… Persler Yunan topraklarını ele geçirmek amacıyla Maraton Ovası’na asker çıkarmıştır. Binlerce askerle Atina’ya yürümek isteyen Pers ordusu Yunan askerleri karşısında yenilgiye uğramıştır. Tarihçilerin Avrupa’nın ilk büyük savaşı olarak adlandırdıkları Maraton Savaşı günümüz maraton koşusuna da adını veren bir olaya kaynaklık etmektedir.

“Maraton Koşusu Kaç Kilometredir?” sorusunu yanıtladığımız bu yazımızda Maraton koşusunun tarihi ile de ilgili bilgi vermeye çalıştık.

Maraton Savaşı’nın ardından Yunan komutan Miltiades bu zaferi Atina’ya ulaştırmak üzere bir haberci görevlendirir. Pheidippides adlı bu haberci savaş meydanından Atina’ya kadarki 42 km’lik mesafeyi dinlenmeden koşmuş ve Atina’ya ulaşınca ”Biz kazandık.” dedikten sonra olduğu yere yığılarak son nefesini vermiştir. Geçmişi bu tarihî olaya dayanan maraton koşusunun 42 km 195 metre olmasının nedeni de bu efsanevi olaydır.

Maraton Koşusu Kaç Kilometredir?

Bu hikâyenin doğru olup olmadığı hâlâ tarihçiler tarafından tartışılan bir başka mesele, ancak Maraton’dan Atina’ya giden yol gerçekten 42 kilometre uzunluğunda. Ancak, 19. yüzyılın sonlarına kadar bu mesafenin koşulacağı bir yarış fikri ortaya çıkmadı. Olimpiyat geleneğinin 19. yüzyılda Avrupa’da yeniden canlanmasıyla uzun mesafeli koşuların da oyunlara dahil edilmesine karar verildi. Elbette bu yarışın adı da ”Maraton” olacaktı. Bu fikir Michel Bréal adlı Fransız bir filoloğa aitti. Michel Breal Maraton kazılarını ziyaret edip Maraton efsanesinden etkilenince Pheidippides’in koşusunun olimpiyat oyunlarına dahil edilmesine dair ricada bulunmdu. İlk modern olimpik Maraton koşusu böylece 1896 senesinde Atina ve Maraton arasında 40 km mesafe ile gerçekleşti. 1896 yılında Yunanistan’da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları sırasındaki ilk maraton yarışında on yedi koşucu yarıştı ve Yunan Spyridon Louis tarafından kazanılan yarışı sadece dokuz kişi bitirdi. Maraton mesafesinin resmî olarak 42.195 km’de sabitlenmesi ise 1921’de gerçekleşti.

Maraton Koşusu Kaç Kilometredir?

Maraton, Atina’ya yaklaşık 42 kilometre uzaklığında bir kasabadır. 1896 ilk modern olimpiyatlarında düzenlenen maraton koşusunun rotası günümüzde dünyaca ünlü Atina Maratonu’na ev sahipliği yapıyor. Bu koşu sırasında 2500 yıl önce Pheidippides’in koştuğu bu efsanevi güzergâh üzerinde, Batı medeniyetinin beşiğinde eski tanrıların ve kahramanların izinde gerçekleştiriliyor Atina Maratonu.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir