Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Yeni Başlayanlar İçin LoL Rehberi – LoL Nasıl Oynanır?

Yeni Başlayanlar İçin LoL Rehberi – LoL Nasıl Oynanır?

League of Legends 5’er kişilik 2 takımın, 3 koridordan oluşan bir haritada birbirlerinin merkezini yıkma mücadelesidir. Her koridorda 3 ve merkez binanın önünde 2 olmak üzere her takımın toplamda 11 adet kulesi bulunmaktadır. Rakibinin merkez binasını ilk yıkan takım maçı kazanır.

League of Legends, dünya üzerinde 10 farklı serverde milyonlarca kişi tarafından oynanan en popüler moba oyunudur. Bundan dolayı yılda 2 kez MSI ve WORLDS olmak üzere dünya çapında 2 turnuva gerçekleştirilir. Oyuncular bu turnuvalara katılarak kendilerini profesyonel arenada kanıtlama fırsatı yakalarlar.

İnternet üzerinde bir sürü LoL rehberi mevcut. Bu rehberler LoL karakterlerini ve özelliklerini tanıtır. LoL rehberi ayrıca oyuncuların LoL karakterlerine hakim olarak oynaması ve LoL’ün geliştirilmesi açısından internet üzerinde yaygınlaşmasını sağlayarak daha çok oyuncuya ulaşmasını sağlar. LoL rehberleri güncel yamada hangi karakterin öne çıktığı konusunda da oyuncuları bilgilendirir.

LoL Nasıl Oynanır ?

League of Legends, 3 farklı haritada oynanabilir.

Bunlardan bir tanesi oyunun en popüler haritası olan Sihirdar Vadisi’dir. 3 farklı koridordan toplamda 5 kişi olmak üzere rakibin kulelerini ve merkezini ilk yok eden takım oyunu kazanır.

UĞURSUZ KORULUK

Uğursuz Koruluk haritası Sihirdar Vadisi haritasıyla benzer özellikler taşımaktadır. Fakat takımlar en fazla 3’er kişiden oluşmaktadır. Takımların ana üslerini birbirine bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. Yolların her birinde ikişer adet kule ve inhibitor vardır. Karşı tarafın Nexusu’nu yıkan takım oyunu kazanır.

SONSUZ UÇURUM

Sonsuz Uçurum haritası ARAM oyun modunda oynanan haritadır. Beşer kişilik takımlardan oluşur. Üsse geri dönüş yoktur. Köprünün iki ucunda da takım üsleri yer alır. Herkes oyuna 3. seviye ve tüm yetenekleri açabilme hakkıyla başlar. Tek koridor vardır. Bu koridorda iki takımında ikişer kule ve 1 inhibitörü vardır.

KARAKTER ROLLERİ

Ayrıca her bir karakterin belli rolleri bulunmaktadır. Bunlar:

Üst Koridor: Üst bölüm oyuncusudur. Bu alanda genellikle tank tipi şampiyonlar tercih edilir.

Orta Koridor: Takımın orta koridor oyuncusudur. Ani hasarı yüksek olan şampiyonlar tercih edilir.

Ormancı: Takımın ormancısıdır. Diğer koridorlara destek olmaktadır.

Alt Koridor: Takımın saldırı gücü taşıyıcısıdır. Nişancı şampiyonlar tercih edilir. Oyunun en kırılgan rolüdür. Takım savaşlarında pozisyon alarak arkadan hasar verir.

Destek: Alt koridorda nişancı ile durur. Başlıca görevi nişancısını korumaktır.

Yazar: Burak Demirezen

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir