Ana Sayfa / Basketbol / LeBron James Efsanesi 15. Sezonunda Büyüyerek Yükseliyor

LeBron James Efsanesi 15. Sezonunda Büyüyerek Yükseliyor

NBA’de 15. sezonunu geçiren LeBron James hakkında bir şeyler yazmak istiyordum. Sanırım bir oyuncu hakkında yazılacaksa en kolay yazılacak adam LeBron James olabilir. Sayfalarca, istatistiksel olarak veya kazandığı başarılar hakkında yazabilirsiniz. Ben bu yazımda benim için şu an neden ligin en büyük oyuncusu olduğunu yazacağım.

Öncelikle LeBron hakkında beni en çok etkileyen şey çok uzun senedir hep en tepede basketbol oynaması. LeBron 15. sezonunu oynuyor ve şu an NBA’de en çok süre alan isim. Lig’de şuan muazzam bir oyuncu havuzu var. Bir sürü yeni isim var ve bunun yanında gittikçe kendini geliştirip ‘superstar’ seviyesine getiren isim var. LeBron uzun süre oynamanın belki avantajı belki de sıkıntısı olarak bir kaç jenerasyon ile çarpışıyor. Saha içinde yapmadığı veya yapamadığı hiçbir şey yok. Bron şu an 15. sezonunda ve lige geldiğinden beri belki de 13 sezonda NBA’in en iyi 2-3 oyuncusundan birisi oldu. MVP sıralamalarında hep en üst seviyede kendine yer buldu. Bu onu benim gözümde çok özel kılıyor.

LeBron’un bir diğer muazzam özelliği ise sahada yaptıklarıyla çevresinde oynayan herkesi 1-2 tık yukarıya çekmesi. Onun üzerine kurulan bir takımda kim olursa olsun sanki onlardan istediğini alacakmış gibi bir oyun oynuyor. Pas kanallarını kontrol etmesi, oyunu içeriden dışarıya kurması ve kendi hücum rituelleri takımda herkesin belli bir katkı vermesini zorunlu kılıyor. Aynı zamanda LeBron nerede vitesi arttıracağını çok iyi kavramış durumda. Özellikle bu sezon son periyotlarda en çok sayı atan isimlerden. Kendi gücünü nerede nasıl kullanacağını öğrenmesi ve uygulaması bu sezon aldığı yüksek dakikaları dengeliyor.

Ben özellikle onu sahada izlerken içimden hep “Ya böylesini bir daha zor görürüm” diyorum. Gerçekten izlerken böyle hissettiriyor. Şu an ligde muazzam işler yapan adamlar var. Kevin Durant , James Harden , Stephen Curry veya sakat olsa da Kawhi Leonard gibi ama yine de LeBron hepsinden daha “büyük” bir basketbol oynuyor. Vitesi düşük dediğiniz maçı bile öyle oynuyor ki sadece hayranlık duyuyorsunuz. Artık 15. sezonunda ve yavaş yavaş son virajları dönüyor. Kazanması gereken kupalar, belki ödüller var ama onun efsanesi her geçen gün büyümeye devam ediyor. İzlediğimiz için çok şanslıyız.

Hakkında - Efe Yamanlar

Bir Makale Daha?

Basketbol Nedir, Kuralları Nelerdir?

Dünyanın en çok ilgi gören spor dallarından biri olan basketbolun tarihi, 1891 yılına dayanmaktadır. Basketbol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir