Ana Sayfa / Uncategorized / Kroşe Nedir, Nasıl Vurulur?

Kroşe Nedir, Nasıl Vurulur?

Boksta vuruş türlerinden biri olan kroşe, rakibi nakavt etmede oldukça etkili bir vuruş türüdür. Direkt vuruş, aparkat ve kroşe boks sporunda en temel vuruş teknikleridir. Kroşe nedir diye baktığımızda, kroşe vuruşun rakibin hem karaciğer bölgesine hem de yüz bölgesine vurulduğunu görebilmekteyiz. Kroşe vuruşunu doğru bir şekilde yapabilmek için vuruş belli açıda yapılmalı ve doğru kas grubuna ağırlık verilmelidir. Sağlam bir kroşe vuruş, tıpkı aparkat ve direkt vuruşlarda olduğu gibi rakibi yere yıkabilir ve rakibin nakavt olmasına neden olabilir. Rakibi nakavt edebilmek için aparkat ile birlikte en etkili vuruş kroşedir. Rakibin gardının düştüğü anda ya da direkt vuruşlarla rakibin gardının düşürülmesi sonrasında atılan etkili bir kroşe, rakibi yere yıkabilmektedir.

Kroşe Vuruş Nasıl Yapılır?

Kroşe nedir, kroşe vuruş nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak öncelikle bu vuruşun bir yakın mesafe vuruşu olduğunu söyleyebiliriz. Kolun sahip olduğu açı nedeniyle kroşe, yakın mesafeden yapılan bir vuruş türüdür. Kroşe vuruş, direkt vuruşa nazaran kolun kavisli bir hal aldığı vuruştur. Rakibin kulak arkası ile çenesi arasındaki bölge öncelikli olarak hedef alınmaktadır. Kroşe vuruş sırasında kol, 90 derecelik bir açıya sahip olmalıdır. Kolun yere paralel olduğu, ayakların yere sağlam bastığı ve vuruş esnasında belin hafifçe döndürüldüğü vuruşlar daha etkilidir. Kroşe vuruş sırasında el içinin vuruş yapan kişiye dönük olması, kişinin omzundan aldığı kuvveti vuruşunda aktarmasını sağlamaktadır.

Kroşe nedir sorusuna yanıt arayan boks severler için, kroşenin rakibi yere yıkan ve rakibi nakavt edebilen bir vuruş türü olduğunu söyleyebiliriz. Kroşe vuruşun etkili olabilmesi için, ayaklardan, belden ve omuzlardan yararlanılmalıdır. Bunun için yere sağlam basan ayaklar ile beli vuruş sırasında hafifçe döndürmek ve kolu 90 derecelik açı ile tutmak en etkili ve doğru yöntemdir. Kroşe temelde sol ve sağ kroşe olarak iki farklı şekilde vuruş yapılan kola göre adlandırılır. Kroşe vuruşunun etkisinin yanı sıra, hatalı zamanlama ile yapılması durumunda vuruş dezavantaj da getirebilmektedir. Boşa giden bir kroşe vuruş, rakibe aynı şekilde karşılık verme imkanı sunmaktadır. Yakın mesafede daha etkili olan kroşe vuruşlar, özellikle boyları ve kolları kısa oyuncular tarafından daha etkili kullanılmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

Fazla kilolarımızdan kurtulmak adına akla gelen ilk yol olarak diyet yapmak gelmektedir. Diyet yapmayı aç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir