Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Kriket Nedir? Nasıl Oynanır?

Kriket Nedir? Nasıl Oynanır?

Spor, hem eğlence hem de kültür açısından dünya üzerindeki her ülkede önemli bir yere sahip. Bunlar arasında kimi spor dalları bir ülkede en sevilen spor durumundayken başka bir ülkede adı sanı duyulmamış bir oyun olabiliyor. Bu durumun tarihî, sosyal ve kültürel birçok nedeni bulunuyor. Bu kategoriye giren spor dallarından bir tanesi de kriket. Bu yazımızda “Kriket nedir?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Kriket Nedir?

Kriket İngiltere’de ortaya çıkmış bir takım oyunudur. İlk önceleri alt sosyal tabakadan insanların oynadığı bir oyun olan kriket, daha sonra İngiliz aristokrasisinin sahiplendiği ve yaygınlaştırdığı bir oyuna dönüşmüştür. Aradan geçen zaman içinde kriket, İngiliz kültürünün etki ettiği ülke ve kolonilerde popülerleşmiş, hatta keyifli bir oyun olmasından dolayı bunlardan bazılarında en sevilen oyun hâline gelmiştir. Bu ülkeler arasında Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Avustralya gibi bir zamanların İngiliz sömürgelerini sayabiliriz. Peki, bugün dünya çapında büyük bir üne sahip olan kriket nedir ve nasıl oynanır?

Kriket Nasıl Oynanır?

Dünyada 100’den fazla ülkede oynanan kriket, 11’er kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyunda temel amaç, kriket sopasıyla topu karşı takımın kalesine atmaktır. Kriket oyununda sopalar 96 cm, toplar ise 155 gr’dır. Ayrıca topun çapı 22 cm’dir.

Kriket oyunu iki devreden oluşur. Birinci devrede vurucu olan takım ikinci devrede atıcı olurken atıcı olan takım vurucu olur. Oyun sırasında atıcı takımın tüm oyuncuları, vurucu takımın ise iki oyuncusu sahada bulunabilir. Atıcı takım savunma, vurucu takım ise hücum pozisyonundadır.

Krikette temel amaç, rakip takımın wicket adı verilen kalesini top yardımıyla devirmektir. Atıcı takım vurucu takımın kalesini devirdiğinde rakibinin bir oyuncusunu eksiltir.

Oyun sırasında atıcı konumunda bulunan takımın oyuncusu, sert bir hamle ile topu karşı takımın kalesine atar. Vurucu takımın vurucu oyuncusu ise kaleye doğru gelmekte olan topa, elindeki sopayla vuruş gerçekleştirerek topun en uzağa gitmesini sağlar. Topun yerden ya da havadan belirlenen sınırların dışına çıkmasına göre vurucu takım sayı kazanır.

Aynı zamanda, vuruşun ardından atıcı takım oyuncuları topu oyun alanına taşıyana kadar geçen süre içinde, vurucu takımın iki oyuncusu karşılıklı koşu yaparak sayı kazanmaya çalışır. Bu iki oyuncunun gerçekleştirdiği her yer değiştirme bir sayı olarak kabul edilir. Aşağıdaki videoda sayı almayla ilgili daha detaylı görüntüler bulabilirsiniz.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir