Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Koşu Bandı İle Nasıl Zayıflanır?

Koşu Bandı İle Nasıl Zayıflanır?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için diyet ve spor yapma akla gelen ilk yollardır. Kişinin fiziksel özelliklerine, yaşına ve cinsiyetine uygun olarak uygulanan diyetler, spor programları ya da düzenli yürüyüş ve koşular ile desteklendiğinde çok daha hızlı ve sağlıklı sonuçları beraberinde getirmektedir. Spor yaparak kilo verme dendiğinde ise akıllara ilk olarak koşu bandı gelmektedir. Koşu bandı zayıflatır mı, koşu bandı ile nasıl kilo verilir ve koşu bandı ne şekilde kullanılmalıdır gibi sorular da kilo vermek isteyen kişilerin yanıt aradıkları sorulardır. Koşu bandı zayıflatır mı sorusu için, koşu bandının düzenli ve disiplinli bir şekilde kullanıldığı takdirde zayıflamada yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Koşu bandı ile yürüyüş, tempolu yürüyüş, koşu ve hızlı koşu gibi farklı türlerde programlar ile kilo vermek mümkündür.

Koşu Bandı Nasıl Kullanılmalıdır?

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için dengeli beslenme ve spor yapma en önemli iki kriterdir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi spor ile bir arada götüren kişiler ideal kilolarını muhafaza edebilmektedir. Koşu bandı ile kilo vermek ve sonrasında kilonuzu muhafaza etmek oldukça kolay ve etkili bir yoldur. Koşu bandına yeni başlayacak olan kişiler, ilk aşamada 20 ile 30 dakika arasında hafif tempolu yürüyüş şekilde sporu yapmalıdır. Bu süreçte kişi kendini dinlemeli ve gerek süre ayarını gerekse de hız ayarını yapmalıdır. Sonraki aşamalarda sürenin de artmasının yanı sıra, bandın eğimini de arttırarak koşular ve tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Eğim ve hız ayarlamaları manuel yapılabildiği gibi, birçok koşu bandında farklı programlar ile de sunulmaktadır.

Koşu bandını kullanırken program kullanmıyor iseniz, zaman zaman hızı arttırarak tempolu yürüyüş ve koşu şeklinde kullanmanız faydalı olacaktır. Tüm bu hız ve eğim ayarlarını kendinize göre ayarlamanız ve zaman içinde yükseltmeniz kendi kontrolünüzde olmalıdır. Herkesin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve gün içindeki fiziksel eforu farklı olduğundan, koşu bandında farklı hızlar ve eğimlerde kullanım da değişmektedir. Haftanın 3 ya da 4 günü koşu bandı kullanımı için ideal kabul edilmektedir. Koşu bandı zayıflatır mı düşüncesinde olan kişiler için, koşu bandının düzenli ve disiplinli bir şekilde kullanıldığı takdirde kilo vermede büyük etkileri olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca bazı koşu bantlarındaki programlar içinde yer alan interval koşu ayarları da yağ yakımında oldukça etkilidir. Koşu bantlarında geçirdiğiniz süre boyunca kat ettiğiniz mesafe, geçirdiğiniz süre ve harcadığınız kalori miktarını görmeniz mümkündür. Bu değerleri takip ederek koşu bandından maksimum faydayı sağlayabilir ve zayıflayabilirsiniz.

Koşmanın Faydaları ve İnterval Koşu

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir