Ana Sayfa / Uncategorized / Koşmanın Faydaları ve İnterval Koşu

Koşmanın Faydaları ve İnterval Koşu

Spor salonlarına gitmeden ya da pahalı spor aletleri almanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz en ideal spor koşmaktır. Mevsimsel şartlara bağlı olarak alacağınız kıyafetler ve spor ayakkabısı ile kendinize düzenli bir koşu programı yapabilir ve koşmanın faydalarını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Her spor dalında olduğu gibi koşmada da disiplinli olmak ve koşu planlarına uymak, koşmadan elde edilecek faydayı sağlamak adına çok önemlidir. Nerede yaşıyor olursanız olun koşu sporunu yapabilirsiniz. Tabii ki sahil kenarında ya da orman içinde koşmak size çok daha iyi hissettirecektir. Tüm kas gruplarınızı çalıştıran koşma ile hem fit bir vücut görünümüne kavuşabilir hem de sağlıklı olmak adına fayda sağlayabilirsiniz. Koşmanın faydalarını ayrı bir başlık altında kısa kısa açıklamaya çalışalım.

Koşmanın Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce koşu yapacak olan kişiler bu sporu bedenen ve ruhen sağlıklı olmak adına yapmalıdır. Düzenli bir şekilde koşan kişiler koşmanın faydalarını vücutlarında ve zihinlerinde zaman içerisinde görmektedir. Koşma ile birlikte vücudumuzda meydana gelen değişimler şunlardır;

-Koşma sırasında vücudumuzun tüm kasları çalıştığından metabolizma hızlanmaya başlamaktadır.Böylelikle vücudumuzda yağ yakımı hızlanır ve fazla yağlardan kurtulmak mümkün olur. Her ne kadar koşmada sadece bacaklar çalışıyor görünse de, kol ve karın kaslarımız da çok ciddi şekilde koşu sırasında çalışmaktadır.

-Hareketsizlik kaslarımızın ve eklemlerimizin zayıflamasına neden olan ve birtakım hastalıklara yol açan bir durumdur. Düzenli bir şekilde koşarak kaslarımızı ve eklemlerimizi hareketli ve sağlıklı bir hale getirmek mümkündür.

-Özellikle doğada açık havada yapılan koşular, serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak kendimizi zihnen ve ruhen çok daha iyi hissetmemizi sağlamaktadır.

-Düzenli olarak koşan kişiler zaman içinde koşmanın faydalarını görerek, vücutlarındaki ve zihinlerindeki rahatlama ile çok daha rahat uyumaktadır.

-Koşmak, akciğerlerimizi çok daha etkin bir şekilde kullanabilmek adına da büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle kapalı ortamlarda çalışan kişiler için koşu sporu, akciğerlerinin daha iyi çalışması adına son derece yararlıdır.

-Düzenli bir şekilde koşmak, kemik yoğunluğunu arttırdığından kemik yaşınızın genç kalmasını ve yaşlılık döneminde kemiklerinizin daha sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamaktadır.

-Düzenli koşu, bağışıklık sistemlerinin daha güçlü bir hal almasını sağlamaktadır. Böylelikle hastalıklara karşı daha dirençli bir bünyeye sahip olmak mümkündür.

-Koşma, kan basıncınızın düzenli bir şekilde tutulmasını da sağlamaktadır. Koşu ile birlikte kalp daha verimli çalışmaktadır. Düzenli koşu nabzın çok daha düşük seyretmesini ve böylelikle kalbin daha az çalışmasını ve daha az yorulmasını sağlamaktadır.

-Koşma, kilonuzu kontrol edebilmeniz adına da size yarar sağlamaktadır. Koşmayı tek başına kilo verme aracı olarak düşünmemek gerekmektedir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenmeyi, düzenli bir koşma ile bütünleştirdiğiniz zaman çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanız mümkündür.

-Düzenli olarak koşmanın sağladığı gerek fiziksel gerekse de zihinsel tüm bu faydalar, kişilerin özgüvenlerini de arttırmaktadır.

Koşmanın faydalarından yararlanmak adına öncelikli olarak sporu düzenli ve disiplinli bir şekilde, yaş ve vücut özelliklerine göre yapmak son derece önemlidir. Özellikle kalp rahatsızlıkları ya da yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan kişiler için koşu sporu, doktor kontrolünde ve iznine bağlı olarak yapılmalıdır. Tempolu koşu, hızlı yürüyüş ya da interval koşu gibi seçenekler, vücut yapımızı ve yaşımıza göre değerlendirilmelidir.

İnterval Koşu Nedir?

İnterval koşu düşük nabız ve yüksek oksijen tüketimine yarayan ve böylelikle daha sağlıklı bir kalbe kavuşurken, çok daha güçlü bir kardiyovasküler sisteme sahip olunmasını sağlayan bir koşu türüdür. İnterval koşu ile metabolizmada meydana gelen hızlanmalar, yağ yakılmasını da kolaylaştırmaktadır. İnterval koşu kişinin yaşına ve fiziki durumuna göre yapılmalıdır. İnterval antrenman, koşunun yanı sıra diğer kardiyo sporları olan yürüyüş, bisiklet, eliptik spor aletleri, yüzme ve kürek gibi sporlarda da uygulanabilmektedir.

İnterval koşular öncelikle 5-10 dakikalık ısınma koşuları ile başlamaktadır. Süreleri kişiden kişiye değişmekle birlikte tempolu bir yürüyüş ile ısındıktan sonra,  2-3 dakika yüksek tempoda koşup, sonrasında 1-2 dakikalık hafif tempo koşuları ile koşu tamamlanır. Bu döngü fiziksel durumunuza göre birkaç kez tekrarlanmalıdır. Tempolu yürüyüş ya da hafif tempo ile ısınma, sonrasında yüksek tempoda koşma ve sonrasında hafif tempo koşu şeklinde interval koşu yapılmaktadır. Koşu süreleri fiziksel durumunuza bağlı olarak değiştirilebilir.

Günümüzde birçok koşu bandında da farklı interval koşu seçenekleri bulunmaktadır. Dış mekanlarda koşmayı tercih edenler ise, dakika ve tempo ayarlamaları ile bu koşuları kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. İnterval koşuların haftada 3 kereden fazla yapılmaması gerektiğini de hatırlatalım. Düzenli olarak ve fiziki yapınıza uygun bir şekilde interval koşu yapmanız metabolizmanızın hızlanmasını ve bu sayede daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileğiyle…

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir