Ana Sayfa / Tenis / Kort Tenisi Nedir? Kort Tenisi Nasıl Oynanır?

Kort Tenisi Nedir? Kort Tenisi Nasıl Oynanır?

Tenis… Bireysel ya da çift olarak oynanabilen dünyanın en popüler sporlardan biri. Sporla ilgilenmeyenlerin bile Roger Federer, Serena Williams, Rafael Nadal, Maria Sharapova gibi sembolik isimlerini en az birkaç kez duydukları bir oyundur tenis.

Kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde, iki ya da dört kişi ile oynanan kort tenisi, geçmişteki ilkel biçimleri sayılmazsa günümüzdeki modern biçimiyle ilk olarak 1873 yılında İngiliz Walter Wingfield tarafından tasarlandı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanırken sonraları geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor hâline dönüştü. Günümüzde milyonlarca insan tarafından ilgiyle takip edilen bu oyun dünyanın dört bir yanına yayılmış durumdadır.

İngiliz yazar Martin Amis’in “Atletizm, sanat, güç, üslup ve zekânın en mükemmel kombinasyonu” olarak tanımladığı tenis, 1896 yılında Atina’da gerçekleştirilen Yaz Olimpiyatları’nda yer alan spor dallarından biri oldu. 1928 ve 1988 yıllarında düzenlenen olimpiyat programlarında yer alamayan tenis sporu, 1988 yılındaki olimpiyat oyunlarında tekrar kendine yer buldu.

KORT TENİSİ NASIL OYNANIR?

  • Tenis iki kişi veya ikişer kişilik gruplar hâlinde oynanır.
  • Teniste amaç, topu rakip sahaya gönderip orada sayı olmasını sağlamaktır.
  • Tenis oyunu genellikle 3 set üzerinden oynanır ve her set 6 oyundan oluşur. 3 setli maçlarda 2 maç, 5 setli maçlarda 3 set alan oyunu kazanmış sayılır.

TENİSLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİLER

  • Bugüne kadar oynanan en uzun tenis maçı John Isner ve Nicolas Mahut arasında oynandı. Bu maç tam 11 saat 5 dakika sürdü. 2010 Wimbledon Tenis Turnuvasında oynanan ve üç günde tamamlanabilen tenis tarihinin bu en uzun maçının galibi Isner oldu.
  • Kort tenisinin ilk yıllarında erkek tenisçiler uzun pantolon, kadınlar ise uzun kollu ve uzun etekli elbiseler giyerdi.
  • Modern tenisten önce tenis raketsiz oynanırdı. Önceleri çıplak elle oynanan bu oyun için sonradan eldiven kullanılmıştır. Fransızlar bu yüzden bu oyuna jeu de paume yani “el sporu” demişlerdir.
  • İlk tenis topları kortun rengine göre siyah veya beyaz renkli olurdu. 1986 yılında alınan bir kararla tenis toplarının renginin sarı olmasına karar verildi.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir