Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Curling Kuralları / Körling Nasıl Oynanır

Curling Kuralları / Körling Nasıl Oynanır

Körling Nedir / Curling Nedir

Curling sporunu, Türkçe karşılığıyla “Körling” sporunu bilinen en basit şekilde buzda bir taşı kaydırma oyunu olarak tanımlayabiliriz. Bu sporun kendine has güzel de bir takma adı var. Buz üzerinde satranç. Bu yazımızda biz, körling nedir, körling terimleri, körling nasıl oynanır, körling kuralları, körling sahası, körling malzemeleri üzerinde duracağız. Ülkemizde bu sporun tanınmasını sağlayan bir film var, sık sık televizyonda da görülen “Süpürrr!” filmi. Türk yapımı olan bu film, biraz curling ilgisi olan insanların izleyebileceği bir film.

Körling, 42×4,3 metrelik buzdan bir pist ( bu piste rink denir.) üzerinde oynanan bir takım oyunudur. Oyunun amacı, granitten yapılmış dairesel taşı buz üzerinde kaydırarak hedefin (bu hedef bir dart tahtasını andırır, ve oyundaki karşılığı “ev”dir.) merkezinde durdurmaktır.

Pistin iki ucunda olan 3,66 m çapındaki evin; oyun hattı olan hogdan uzaklığı 6,4 m, evlerin birbirlerinde uzaklığı 34,7 m’dir. Puan, ev’in merkezine karşı takımdan daha yakına taş atarak kazanılır. Hassaslık seviyesi ve kazanmak için ortatya konan stratejik düşüncenin karmaşık yapısı sayesinde curling “buz üstünde satranç” olarak adlandırılır.

Önemli Körling Terimleri / Curling Terimleri

Antislider: Tek ayakkabının altında bulunan, kaymayı önleyen tabanlık.

Broom: Süpürge.

Brush: Fırça.

Bumber: Gönderilen bir taşın başka bir taşa vurup onu ilerletmesi.

Hog: Oyun hattı.

Rink: Curling sahası.

Slider: Kaydırıcı. Ayakkabıda olup buzda kaymayı sağlayan tabanlık. Tek ayakkabıda slider, tek ayakkabıda antislider olur.

Körling Nasıl Oynanır ? / Curling Nasıl Oynanır ?

Evet, körling nasıl oynanır? Öncelikle bu bir takım oyunudur. Üç oyuncu taşları çizgi esnasında fırlatırken, skip oyuncular karşı tarafta beklemektedir. Burada taşın yönlendirmesini sağlamaktadır. Geriye kalan kişiler ise oyunun vazgeçilmez malzemesi süpürge ile taşı takip eder ve rahat hareket etmesi için buz tabakasını aşındırır. Hedefe ulaştırmak için taşa müdahale ederler ve karşı takımdan önce oyunu tamamlamak için performans sergilerler. Her oyuncunun üstlenmiş olduğu pozisyon önemlidir.

Taş fırlatılırken hog çizgisi geçilmeden elden çıkması gerekmektedir.

İlk üç oyuncu kayalarını fırlatırken, skip oyuncuları yönlendirmek için pistin diğer ucunda beklemektedir. Skip atış yaparken yerine geçen üçüncü kişi skip’in yerini alır. Böylece her kaya fırlatıldığında bir oyuncu kayanın başında fırlatmak için bir diğeri pistin diğer ucunda yönlendirmek için bulunur.

Geriye kalan iki oyuncu, ellerindeki süpürgeler vasıtasıyla, kayayı takip eder ve önündeki buz tabakasını süpürerek güzergahta ilerlemesine yardımcı olurlar. Süpüren oyuncular skipten veya atıcıdan aldıkları yön direktifleri ile kendi değerlendirmelerini kullanarak, uygun zamanlamayla, kayanın uygun pozisyona gelmesini sağlarlar. Süpürücülerin buz yüzeyine uyguladıkları basıncın miktarının ne kadar olması gerektiğini söylerler.

Körling Kuralları / Curling Kuralları

 

Körling nasıl oynanır sorusuna cevap arıyorsanız bunları mutlaka bilmelisiniz. Körling sporunda takımlar atışlarını verilen süre içinde tamamlamak zorundadır.

Takımların evlerin hemen dışında duran hedef gösteren sporcusu bulunur. Bu sporcu skip olarak adlandırılır. skipin görevi atışı yapan oyuncuyu doğru yönlendirmektir.
Oyun kurallarında bir tanesi de körling oyuncuları Hack’ten taşı genellikle kayarak fırlatması üzerinedir. Fakat bu kural zorunlu değildir.

Sporcu atışa başlamadan önce atış yapılacak taşın temizliğini kontrol etmelidir. Atış yapacak sporcunun bulunduğu alanın olabildiğince temiz olması şarttır.

Atış sırasında, atış yapılan taşın kırılan parçalarından en büyük olanının ulaştığı nokta hedefe ulaşma noktası olarak kabul edilir.

Körling Sahası / Curling Sahası

Körling sahası yazıyla anlatılması çok zor olan bir saha olduğu için bunu bir görsel üzerinde göstermek en mantıklısı diye düşündük.

Körling Malzemeleri / Curling Ekipmanları

3 ana malzemeden oluşur. Ayakkabı, taş ve süpürge(fırça). Ve tabi ki oynayabilmek için bir buz pisti de şarttır.

Ayakkabı: Körling için oyuncular özel ayakkabılar giymek zorundadırlar. Ayakkabının tekinin tabanında kaydırıcı (slider) denen teflondan ya da benzer malzemeden pürüzsüz bir hat bulunur. Kaydırıcı sayesinde oyuncu çentikten ayrılıp atışını yaparken kayabilir. Solak oyuncuların sağ teklerinde, sağ elini kullanan oyuncuların sol teklerinde kaydırıcı bulunur. Diğer tekin altında ise çekişi artırmaya yarayan kauçuk bir hat bulunur.

Taş: Körling taşı veya kayası, 19,96 kg‘dır ve üzerinde, fırlatıldığında dönmesini sağlayan taşıma sapı bulunur. Sap renkleri takımların taşlarını birbirlerinden ayrılmasına yarar. Sapta hog çizgisi ihlallerini tespit için bir algılayıcı da bulunabilir.

Taşın altı düz değil konkavdır. Bu nedenle buzla temas halindeki yüzey sadece konkav tabanın en alt 6–12 mm yüksekliğindeki bölümdür. Bu dar çalışma yüzeyi nedeniyle buzun üstünde bulunan çakıl tabakasının taşın hareketine katkısı olur. Düzgün şekilde hazırlanmış buzda, kayanın güzergahı kayanın döndüğü yöne doğru bel verip hedefine ilerleyecektir. Bu kavisin derecesi, buzun hazırlanması ve oyun sırasında güzergahın deformasyonuna bağlıdır. Taşın iyi kavis aldığı buz kaygan nitelendirilir.

Süpürge: Körling fırçası (veya körling süpürgesi) taşın önündeki buz yüzeyini süpürmek için kullanılır. Hızlı bir süpürme yüzeydeki buzu eritir ve azalan sürtünme sayesinde taş ivmesini korur. Bu da taşın doğrultusunu kaybetmemesini sağlar. Beyhude gibi görünmesine rağmen, süpürge pist üzerindeki buz artıkların kaldırılmasına da yardımcı olur. Skip, rink’in diğer ucunda durarak, atıcıya taşı fırlatması gereken doğrultuyu göstermek için de süpürgeyi kullanır. Bazı atıcılar da taşı fırlatırken süpürgelerini dengelerini sağlamada kullanırlar.

Geçmişte mısır püsküllerinden yapılma süpürgeler kullanılırmış. Zamanla fırçalar mısır süpürgelerinin yerini almış. Günümüzde bu spora has özel fırçalar kullanılmaktadır.

Detaylarıyla körling nasıl oynanır, körling kuralları, körling terimleri, curling sahası, curling nedir gibi konulara değinmeye çalıştık. Bu spora körling mi diyelim, curling mi diyelim onu da bir türlü bulamadık. Yazı içindeki bu ikilemi mazur görmeniz dileğiyle, sonraki yazıda görüşmek üzere.

Hakkında - Burak Aksoy

Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?

Amerikan Futbolu’na Neden Futbol Denir? Aslında Amerikan Futbolu‘na futbol denmez. Sadece Amerikalılar bu oyuna futbol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir