Ana Sayfa / Korfbol / Korfbol Nedir ? Korfbol Nasıl Oynanır ?

Korfbol Nedir ? Korfbol Nasıl Oynanır ?

Korfbol, kadınlar ve erkeklerin beraber oynadığı tek takım sporudur. Oyun olarak basketbol ve hentbolun karışımına benzetilse de temelde bu iki oyundan büyük farklılıklar gösterir. Korfbolun ortaya çıkışı güzel bir hikayeye dayanır. Nico Broekhuysen isimli Hollandalı beden öğretmeni bir gün İsveç’e gider ve orada ‘Ringbol’ isimli bir oyun oynar. Daha sonra ülkesine döndüğünde beden eğitimi derslerinde kızların ve erkeklerin beraber hiçbir aktivite yapmadığını görünce çocuklara topları dağıtıp ofisine çekilmek yerine bu durumu çözmeye kafa yorar ve Korfbol oyununu tasarlar. Bir diğer deyişle kendisi bir spor icat eder. Bu icadında da daha önce oynadığı Ringbol oyunundan ilham alır. Belki çoğumuzun adını bile ilk defa duyduğu bu oyunun tasarlandığı tarih 1903 yılıdır. ‘Korf’ Flemenkçe’de sepet anlamına gelmektedir, oyunun adı da buradan gelir. Korfbol henüz olimpiyatlarda gördüğümüz bir spor olmasa da Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınmış bir spor dalıdır.

Nico Broekheysen korfbol

Korfbol Oyun Kuralları

Korfbol; takım oyunu oynamak üzerine kurulan ve korf adı verilen sepetlerden topu geçirip sayı almanın amaçlandığı bir oyundur. Korfbolun kuralları genel olarak oyunu kolektif oynamak üzerine kurulmuştur. Korfbolda topu alıp gitmek, sayı atmak için pota altında beklemek gibi durumlara izin verilmez.

Korfbalda her takım 4 kadın ve 4 erkekten oluşmak zorundadır. Bir takımın tamamı kadın veya  erkek olamaz. Oyun oynanırken oyuncuların 4’ü hücum diğer 4’ü ise savunma bölgesinde kalırlar. Bu bölgelerdeki sporcular da 2 erkek 2 kadın olacak şekilde ayrılırlar. Korfbolda hücum eden her oyuncunun bir savunmacısı olmak zorundadır. Kadınlar kadınları, erkekler ise erkekleri savunurlar ve maç boyunca herkes bir oyuncuyla eşleşir.

Korfbolda topu potaya atmak için savunma oyuncunuzdan kendinizi kurtarmış olmanız gerekir. Eğer oyuncu size bloklayabilecek mesafedeyse attığınız geçersiz sayılır. Bu kural uzun boyluların sağladığı boy avantajını da ortadan kaldırmış  olur. Oyunun en temel kurallarından biri de top elinde olanın hareket edememesidir. Oyunda top sürmek yoktur. Şut atabilmek için savunmacınızdan kurtulup top elinde olan arkadaşınızdan pas almanız gerekmektedir. Oyun, temelde fiziksel gücün oyuna hakim olmasına engel olmak amacıyla tasarlandığı için top elinde olan kişiden top çalmaya çalışmak veya sert savunma yapmak yasaktır. Özetle hücumcuların görevi savunmacıdan kurtulup doğru şutu atmak veya doğru pozisyondaki takım arkadaşına en uygun pası vermektir. Savunmacılar ise savunduğu rakiplerinin dibinden ayrılmamalı, onların feykine gelmeden uygun şut pozisyonunu bulmalarını engellemektir.

korfbol

Teknik Özellikler

Korf: Kamıştan yapılır. Topun geçirilmeye çalışıldığı yerdir. Yerden yüksekliği 3.5 m’dir.

Giysi: Her takım sporunda olduğu gibi takımların ayırt edilmesi kolay olan tek tip spor kıyafeti giyilir.

Orta Çizgi: Sahayı hücum ve savunma bölgesi diye ayıran bir orta çizgi vardır.

Saha boyutları: Kapalı alanda 40x20m, açık alanda 60x30m, kumda ise 20x20m şeklindedir.

Top: Korfbol, futboldaki 5 numara toplara benzeyen bir topla oynanır.

 

Korfbol Oyununun Amacı

Oyunun kural olarak korftan topu geçirip sayı almayı amaçlamış olsa da korfbol temelde kadınlar ve erkeklerin beraber oynayabileceği bir oyun olarak tasarlanmıştır ve bu yönüyle aklımızdaki ‘takım olma’ kavramını değiştirebilmiştir. Korfbol günümüz dünyasında zevk olmaktan çıkıp büyük endüstriye, maddiyata dönüşen çoğu oyunun aksine doğallığını korumuş ve insanların zevk almak için yaptığı eğlenceli bir oyun olarak kalabilmiştir. Oyunda; takım olma ve yardımlaşma gerekliliği arkadaşlık duygusunu da pekiştiren unsurlardır. Ayrıca korfbol her yaştan insana hitap eden bir oyundur.

Anlattıklarımıza rağmen oyun hala kafanızda canlanmadıysa veya karışık geldiyse aşağıdaki videolardan daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir