Ana Sayfa / Uncategorized / Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Tarihi

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Tarihi

Osmanlı Devleti‘nin eski başkentlerinden Edirne her yıl haziran-temmuz aylarında düzenlenen tarihî Kırkpınar yağlı güreşlerine ev sahipliği yapıyor. Geçmişte olduğu gibi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen güreşçiler bir yıl boyunca yüksek prestijli bu turnuvaya hazırlanıyorlar. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan bu gelenek etrafında elbette bazı efsaneler de gelişmiştir. Bunlardan bir tanesi şu şekildedir:

Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa Rumeli’nin fethi sırasında askerleriyle bazı bölgeleri ele geçirir. Fethin ardından birlik geri dönerken bugün Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Samona’ da dinlenmeye geçerler. Bu sırada askerler kendi aralarında güreş tutuşurlar. Askerlerden ikisi bir türlü yenişemezler. Daha sonra iki güreşçi bir Hıdırellez gününde yine güreş tutarlar. Fakat sabahleyin başlayan bu güreş gün boyu devam eder ta ki gece yarısı iki pehlivan ölene kadar. Pehlivanlar arkadaşları tarafından orada bulunan bir ağacın altına gömülürler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde iki pehlivanın gömülü olduğu yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o bölge “Kırkpınar” olarak adlandırılır. Kırkpınar yağlı güreşleri geleneğinin bu şekilde başladığına inanılır.

2019 yılında 658’incisi düzenlenecek olan Kırkpınar yağlı güreşleri cazgırın okuduğu dua ve manilerle başlar. Kendine has ritüel, gelenek ve teknikleri bulunan bu güreşle ilgili bilinmesi gereken bazı detaylar şu şekildedir:

Kırkpınar ağası: Kırkpınar yağlı güreşleri organizasyonunun hamisi ve düzenleyicisidir. Kırkpınar ağası pehlivanları davet eden, yarışmaları düzenleyen, gerekli tedbirleri alan, konukları ağırlayan, yemek ve konaklama düzenlerini ayarlayan, güreşlerin geleneğe uygun şekilde yapılmasını sağlayan, ödülleri dağıtan organizasyon sorumlusudur.

Başpehlivan: Kırkpınar yağlı güreşlerinde rakiplerini yenerek şampiyonluk kazanan pehlivan bu unvanı alır ve bu unvanı bir sonraki organizasyona kadar elinde bulundurur. Bu unvanı üç kez üst üste kazanan pehlivana altın kemer ödülü verilir.

Cazgır: Kırkpınaryağlı güreşlerinde pehlivanları izleyicilere tanıtıp çeşitli dua ve maniler okuyan kişiye cazgır denir.

Yağlanma: Kırkpınar güreşlerinin en belirgin özelliği pehlivanların yağlanmasıdır. Bu şekilde bir pehlivan rakibi tarafından daha zor kavranır. Bu da güreşi daha zor bir hâle getirir. Pehlivanlar güreş meydanının uygun bir yerinde yağ ve su ile doldurulmuş kazanların etrafında yağlanır, gerektikçe de çayırda dolaşan ibrikçilerden yağ ve su alabilirler.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir