Ana Sayfa / Sağlık & Fitness / Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Kilo vermek dendiğinde akla ilk olarak diyete ya da spora başlamak gelmektedir. Gerek diyet gerekse de spor yaparak kilo verirken, gün içinde aldığımız kalori miktarından daha fazlasını yakmak temel gerekliliktir. Kilo verme yöntemleri içerisinde kişiye özel diyet ve spor programları birbirini destekler nitelikte olduğu takdirde, hızlı ve etkili kilo vermek mümkündür. Diyet ve spor yapmanın yanı sıra gün içinde özellikle yeme içme konusunda birtakım noktalarda gösterilecek dikkat, kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Kilo verme yöntemleri kişiden kişiye, kişilerin cinsiyeti, yaşı, gün içinde özel hayatlarında ve iş hayatlarında harcadıkları eforlara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle diyet ve spor yapacak kişilerin, kendilerine en uygun diyeti ve spor programını kullanması etkili kilo vermeleri adına önemlidir.

Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Kilo verme yöntemleri olarak ön plana çıkan diyet ve spor yapmanın yanı sıra, gün içinde beslenmenize dikkat ederek de kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Kilo verme sürecisin etkili ve hızlı olması adına dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz;


-Gün içinde bol su tüketin. Su içmenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi, kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

-Kahvaltıda yumurta tüketin. Sabah öğününde yumurta tüketilmesi sizi tok tutacak ve bu da daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

-Şeker, krema ya da aroma ihtiva etmeyen kahve tüketin. Kahve tüketimi de metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır.

-Şeker tüketiminden mümkün olduğunca uzaklaşın. Kilo almanın en büyük tetikçilerinden olan şeker, aynı zamanda diyabet ve kalp hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır.

-Karbonhidrat tüketimini azaltın.

-Ara öğünleri kesinlikle atlamayın. Kuruyemiş, meyve ve yoğurt gibi atıştırmalıkları ara öğünlerde tüketin.

-Lifli gıdalar tüketin. Lifli gıdalar sindirime yardımcı olduğu gibi, sizi tok tutarak daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

-Porsiyonlarınızı not alın. Bu sayede yediklerinizin farkına vararak kilo verme sürecini daha sağlıklı bir şekilde yürütmeniz mümkün olacaktır.

-Metabolizmayı hızlandıran acı biber gibi baharatlar tüketin.

-Lokmalarınızı daha yavaş çiğneyin. Yavaş çiğneyerek beyninize tokluk sinyalini daha etkili bir şekilde göndererek kalori alımını azaltmanız mümkün olmaktadır.

-Düzenli uyku uyuyun.

-Protein tüketimini aksatmayın.

-Meyve suları ve kola gibi içeceklerden uzak durun.

Etkili ve sağlıklı kilo verebilmek adına aslında düzenli ve sağlıklı beslenmenin temel öncelik olduğu unutulmamalıdır. Dengeli beslenmeyi kardiyo ve ağırlık gibi spor programları ile destekleyerek ve gün içinde yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür.

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir