Ana Sayfa / Boks / Kick Boks Nedir? Kick Boks Hakkında Bilgiler

Kick Boks Nedir? Kick Boks Hakkında Bilgiler

Kick boks, birkaç dövüş sporunun bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş, güç ve tecrübeye dayanan yumruk ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında yapılan dövüş sporudur. Teknik arka planında karate, Muay Thai ve boks gibi sporların birikimini barındıran kick boks dünyada oldukça popüler ve yaygın bir spor olsa da Amerika ve Japonya’nın bu açıdan hâlâ lider durumunda olduğunu belirtmekte fayda var.

Tarihsel olarak çeşitli geleneksel stillerin birleşiminden meydana gelen karma bir dövüş sporu olan Kick boks, genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur. Teknik ve güce dayalı olan kick boksun en belirgin özelliği aşırı derecede sert bir spor olmasıdır. Rakibinizi yenmek için yüksek güç gerektiren bu spor, diğer birçok spordan daha fazla enerji harcamanızı sağlar. Bu nedenle bu sporda uzmanlaşmak için güçlü bir kondisyona sahip olmak oldukça önemlidir.

“Kick boks nedir?” denildiğinde yalnızca şiddet içeren bir spor olduğu düşünülür. Fakat kick boksun sadece bir saldırı sporu olduğu söylenemez. Verilen eğitimlerde saldırı ve savunmanın aynı dozaj ve konsantrasyonla yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterilmektedir. Tekme ve yumrukların kullanıldığı bir spor dalı olduğu için elbette eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur. Spora yeni başlayanlar ilk aylarını kondisyon çalışmakla geçirirler. Teknik ve taktik antrenmanlara daha sonra geçilir. Sporcu tekme, yumruk, diz ve dirsek darbelerini kullanmayı sonraki dönemlerde öğrenir.

Kick boksun sağlıklı ve fit bir vücut için spor salonlarında da önemli bir çekiciliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni uzun bir spor salonu seansında koşma, dayanıklılık gibi çeşitli egzersizlerle harcanabilecek enerjiyi tek bir seferde karşılamaya imkân vermesidir. Sadece 60 dakika içinde bir dizi farklı yumruk ve tekme hareketiyle 800 kalori yakması kick boksun pek çok kişinin ilgisini çekmesi için yeterli gibi görünüyor.

“Kick boks nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra kick boks kurallarından da bahsetmeden geçmek olmaz.

Kick Boks Kuralları

  1. Tam temaslı bir spor olduğu için kick bokstaki sporcuları, adil bir dövüş sağlamak için kendileriyle aynı ağırlık kategorisinde bir dövüşçüye karşı yarışmalıdır.
  2. Hakemin talimatlarını dinledikten sonra, her iki savaşçı da eldivene dokunur ve dövüş başlar.
  3. Kick boks kurallarına göre raundlar genellikle 3 dakika sürer ve raundlar arasında 1 dakikalık mola bulunur.
  4. Sporcular, yumruk ve tekmeyle rakiplerini rakiplerini nakavt etmeye çalışırlar. Sporcular bunu başaramazlarsa maçın galibi hakem kararı sonucu elde edilen puanlarla belirlenir. Daha fazla sayıya sahip olan avcı galip ilan edilir. Her iki sporcu aynı puana sahipse maç bir berabere bitmiş kabul edilir.

“Kick boks nedir?” konusunu ele aldığımız bu yazının kick boksa yeni yeni ilgi duymaya başlayanlar için faydalı olduğunu umuyoruz.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir