Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma başarısını göstermiştir. Saçları olmadığı için “Kel” lakabı ile anılan güreşçi, aynı zamanda sert güreş tekniğinden dolayı da “Gaddar” lakabıyla anılmıştır. Kel Aliço, Kırkpınar’da 27 kez başpehlivan olmuş ve tarihi güreşlerde en çok başpehlivan olan güreşçi olmayı başarmıştır.

Kel Aliço’nun Güreş Kariyeri

Başpehlivan Aliço, bazı kaynaklara göre 1844, bazı kaynaklara göre ise 1845 senesinde Bulgaristan’da Plevne’de dünyaya gelmiştir. Genç yaşta güreşe başlayan Aliço, kendisi de güreşmeyi çok seven ve güreşe ilgi duyan Sultan Abdülaziz’in dikkatini çekmiş ve huzur güreşlerinde mücadele etmeye başlamıştır. Yıldız Sarayı’nda şamdancı başılığa kadar yükselmeyi başarmıştır. 27 yıl üst üste başpehlivan olan Aliço, güreş kariyerini sonlandırdıktan sonra Adalı Halil’e ustalık yapmıştır. Adalı Halil de daha sonra 18 kez Kırkpınar Başpehlivanı olma başarısı göstermiştir. Kel Aliço 70 yaşındayken Kırkpınar’da başpehlivan durumunda olan Adalı Halil ile bir düğün güreşinde mücadele etmiş ve Adalı Halil’i yarım saat içinde yenmiştir. 70 yaşında, kendisinden 25 yaş küçük bir başpehlivana karşı elde ettiği bu başarı, Kel Aliço’nun ne kadar güçlü bir güreşçi olduğunu adeta kanıtlamaktadır.

Kel Aliço bu başarılı güreş hayatı sonrasında 1922 senesinde Edirne’de hayatını kaybetmiştir. Mezarı Edirne’nin İpsala beldesindedir. Kel Aliço’yu anmaya ve hatırasını yaşatmaya yönelik olarak kendi adına yağlı güreş mücadeleleri yıllar içinde düzenlenmiştir. 2003 yılından itibaren ise Kel Aliço Pehlivanı Anma Güreşleri her yıl 16 Mayıs tarihinde İpsala’da düzenlenmektedir.

Recep Kara Kimdir? Recep Kara’nın Kariyeri

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir