Ana Sayfa / Yüzme / Michael Phelps’in Tahtı Artık O’nun: Katie Ledecky

Michael Phelps’in Tahtı Artık O’nun: Katie Ledecky

Tam adı Kathleen Genevieve “Katie” Ledecky olan Çek asıllı ABD’li yüzücü, 1997 yılında Washington, ABD’de dünyaya geldi. Genç yaşına karşın kazandığı madalyalar ve kırdığı dünya rekorlarıyla geçtiğimiz yıllarda adından oldukça bahsettiren Katie Ledecky’nin, bu sporun efsanesi olarak kabul edilen Michael Phelps ile neden bu kadar erken karşılaştırıldığına daha yakından bakalım.

19 Yaşında 5 Olimpiyat Altını!

Katie Ledecky, henüz 19 yaşında olmasına rağmen 5 olimpiyat altını ve 9 dünya şampiyonluğuyla öne çıkıyor. Ayrıca şu an halen kadınlarda 400-, 800, ve 1500 metre serbest stil kulvarlarında dünya rekorlarının sahibi.

Ledecky, büyük sahneye ilk kez 2012’deki Londra Olimpiyatları’nda henüz 15 yaşında iken adım atmıştır. Yerel turnuvalarda ve Amerikan Yüzme Federasyonu seçmelerinde adından oldukça söz ettirse de 2012 yazında beklenmedik bir şekilde 800 metre serbest stilde altın madalya alarak dünya gündemine oturmayı başardı. Dört yıl sonra Rio de Janeiro’daki olimpiyatlarda 4 altın, 1 gümüş madalyayı 2 dünya rekoruyla süsleyen Ledecky, toplamda Yaz Olimpiyatları, Dünya Şampiyonaları ve Pan Pasifik Şampiyonaları’nda 20 madalya (19 altın, 1 gümüş) kazandı ve rekabetçi seviyedeki 4 senelik kariyerinde 13 dünya rekoru kırdı. Ayrıca genç yüzücü 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında dünyada ve Amerika’da yılın yüzücüsü ödüllerini 4 yıl üst üste kazandı. 2014 yılında L’Equipe tarafından verilen şampiyonaların uluslararası kadın şampiyonu ve 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nda olimpiyat oyunlarının en başarılı kadın atleti olarak seçildi. Katie Ledecky bunların yanı sıra, 2016 yılında Time dergisinin Time 100 listesindeki en genç isim olmuştur.

Michael Phelps ve Katie Ledecky

Madalyalar ve rekorlar ne kadar önemli olsa da bu başarıların yanında Ledecky’nin dominant ve kusursuz yüzüş tekniğiyle de öne çıktığını göz ardı etmemek gerekir. Uzun kulvarlarda yüzücülerin arasındaki mesafe, kısa kulvara göre ne kadar fazla olsa da Ledecky, rakiplerini televizyon ekranında göstermeyecek şekilde oluşturduğu mesafelerle kendine hayran bırakmayı her zaman başardı. Ülkemizde yüzme sporunun Michael Phelps özeli dışında pek gündeme gelmediği her ne kadar aşikar olsa da gerek yüksek dirsek tutumu, gerek sualtı tekniği ve dominantlığıyla Ledecky’i izleyen normal bir sporseverin yüzme sporundan zevk almaması gerçekten olanaksız. Ayrıca Ledecky’nin özellikle 2012 ve 2016 olimpiyat oyunlarında yüksek kaliteyle fazla açıdan gözlemlenebilen nefis serbest stili ve sualtı performansı genç yüzücüler için ders niteliğindedir.

Ledecky, Phelps’i Geçebilir Mi?

Amerika’da Michael Phelps’ten sonra havuzun yeni efsanesi olarak adlandırılan Katie Ledecky, bu performansını devam ettirebilirse, olimpiyat tarihinde kazanılan madalya sıralamasında da Michael Phelps’e rakip olacak gibi. Bu alanda Ledecky’nin, 2. sırada bulunan Larisa Latynina’yı geçmesine kesin gözüyle bakılsa da şu anda sadece serbest stil yüzmesi, kelebek efsanesi olmasına karşın çok iyi de bir serbest stil yüzücüsü olan Michael Phelps’i geçmesine şimdilik bir engel gibi görünüyor.

 

Hakkında - Emre Alp Şahin

Avatar
Birçok spor dalıyla yakinen ilgilen bir sporsever, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir