Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Kabaddi Nedir?

Kabaddi Nedir?

Günümüzde futbol, basketbol, tenis, voleybol, bisiklet ve motor sporları gibi birçok spor dalı sporseverler tarafından dünya genelinde ilgiyle takip edilmektedir. Tüm dünyada takipçileri olan spor dallarının yanı sıra, ülkelere özgü sporlar da bulunmaktadır. Bu sporlardan biri olan Kabaddi sporu da Hindistan başta olmak üzere Uzak Doğu’da oldukça ilgi gören bir spordur. Türkçe’de Nefessiz Vur-Kaç olarak tercüme edilen bu oyunda amaç oyuncunun rakip sahaya geçerek rakip oyunculara dokunması ve sahasına geri dönmesidir. Bu süreçte oyuncu nefesini tutmak zorundadır.

Kabaddi Nasıl Oynanır?

Kabaddi oyununun kökeni her ne kadar Hindistan’a dayanıyor olsa da, Pakistan, İran, Nepal, Tayland gibi ülkelerde de oynanmaktadır. Kabaddi’de mücadeleler iki takım arasında geçmektedir. Takımlar 12 kişiden oluşmakta ve aynı anda 7 oyuncu sahada mücadele edebilmektedir. Kabaddi salonda, çimde ya da kumda oynanabilmektedir. Kabaddi’de herhangi bir spor ekipmanı kullanılmamaktadır. Koşmak ve rakip oyuncuya atak yapmak oyunun temelini oluşturmaktadır. Rakip sahaya giren oyuncu nefes almadan dokunabildiği kadar çok rakibe dokunak ve sonrasında sahasına geri dönmek durumundadır. Kabaddi’de takımlar arasında fiziksel eşitliğin sağlanması adına maçlar yaş ve kilo sınıflandırması yapılarak oynanmaktadır. 20 dakikadan iki devre şeklinde oynanan maçlarda devre arası 5 dakikadır. Takımlar sırayla hücum etmektedir. Oyuncular rakip sahadaki rakip oyunculara dokunup kendi sahalarına geri dönene kadar nefeslerini tutmak zorundadır. Nefeslerini tuttuklarını hakeme gösterebilmek için de bu sürede sürekli olarak “Kabaddi” diye bağırmaktadır. Defans yapan takım ise sahasına dönmeye çalışan rakip oyuncuyu vücudundan tutarak engellemeye çalışır. Oyuncuyu saçlarından ya da formasından tutmak yasaktır. Oyuncuyu kendi sahasına dönmeden tutmak defans puanı kazandırmaktadır.

Kabaddi sporu hem erkeklerde hem de kadınlarda oynanabilmektedir. Kabaddi, 1990 yılında düzenlenen Asya Oyunlarında oynanmış ve o tarihten sonra daha da yaygınlaşmıştır. 2004 senesinde Uluslararası Kabaddi Federasyonu kurulmuştur.

Kriket Nedir? Nasıl Oynanır?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir