Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Jimnastik Nedir, Branşları Nelerdir?

Jimnastik Nedir, Branşları Nelerdir?

Jimnastik nedir sorusuna yanıt aradığımızda, akıllara gelen ilk kelime çoğunlukla estetik olmaktadır. Kadınlar ve erkeklerin bireysel ya da takım olarak gerçekleştirdiği jimnastik, branşları itibariyle olimpiyatlara da dahil olan bir spordur. Jimnastik ile vücudu küçük yaşlarda geliştirmek, vücuda esneklik ve güç kazandırmak için aletlerle ya da aletsiz olarak düzenli egzersizler ve hareketler yapılmaktadır. Jimnastik, erkeklerde ve kadınlarda farklı aletlerle yapılmaktadır. Jimnastiğin branşlarına göre değişen aletler, sporcular tarafından kullanılmakta ve hareketleri esneklik ve uyum içinde gerçekleştirilmektedir.

Jimnastik Branşları Nelerdir?

Jimnastik nedir, branşları nelerdir diye baktığımızda artistik, ritmik, trambolin ve genel jimnastik olarak 4 temel branşa ayırmamız mümkündür. Artistik jimnastik kadınlarda ve erkeklerde farklı aletler ile yapılmaktadır. Erkeklerde; kulplu beygir, halka, paralel bar, atlama masası, barfiks ve yer hareketleri, kadınlarda ise; yer hareketleri, atlama masası, asimetrik paralel bar ve denge hareketleri yer almaktadır. Erkekler ve kadınlar artistik jimnastikte bireysel ya da takım olarak yarışabilmektedir. Gerek bireysel gerek takım yarışmalarında hareketlerin birbiri ile ve müzik ile uyumu ve sporcuların takım yarışmalarında birbirlerinin hareketleri ile uyumu en önemli noktalardır.

Her ne kadar kadınlar ile özdeşlemiş olsa da, erkekler tarafından da yapılan ritmik jimnastik branşında da birtakım aletler kullanılmaktadır. Çember, top, halka, kurdele, ip ve labut temel 5 alettir. Bu aletlerden dördü ile yarışmalar düzenlenmektedir. Tıpkı artistik jimnastikte olduğu gibi, ritmik jimnastikte de yarışmalar bireysel ya da takım olarak gerçekleştirilmektedir.

2000 senesinde olimpiyatlara dahil edilen trambolin branşında sporcular, trambolin ile akrobatik hareketler yapmaktadır. Genel jimnastik branşında ise ülkeler kendi yarışma kuralları belirlemektedir. Müzik eşliğinde serbest giyim kuralları ve aletler ile sporcular, hareketlerini bireysel ya da takım olarak gerçekleştirmektedir. Bu temel jimnastik branşlarının yanı sıra jimnastik sporu içinde step, step aerobik, pilates, jimnastik balesi, zumba ve cross fit gibi branşlar da yer almaktadır. Jimnastik nedir sorusuna yanıt olarak akıllara gelen ilk özellik olan estetik, tüm jimnastik branşlarında kendini göstermektedir. Dünyanın en estetik spor dalı olan jimnastik sporu ile ülkemizde Türkiye Cimnastik Federasyonu faaliyet göstermektedir. Farklı branşlara göre düzenlenen şampiyonalar, federasyonun internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir