Ana Sayfa / Bisiklet / Giro d’Italia Bisiklet Turu 2017 – 100. Yılında Giro!

Giro d’Italia Bisiklet Turu 2017 – 100. Yılında Giro!

Her ne kadar Fransa Bisiklet Turu‘nun gölgesinde kalsa da Giro d’Italia’nın yeri ayrıdır. Rotasından, coğrafyasından belki yapıldığı bahar mevsiminden, belki de Tour de France’a göre daha çok çekişmelere sahne olduğundan son yıllarda Giro, Fransa Bisiklet Turu ile arasındaki kalite farkını kapatmaya başladı. Zaten Giro d’Italia; yokuşları, kendine has formaları, bağımlı derecesine sahip farklı seyircisi ile özgün bir kültüre sahiptir ve bu kültürü çok başarılı bir şekilde yaymıştır.

Giro d’Italia Mayoları

Her yarışın lider mayosu olduğu gibi Giro’nun (İtalya Bisiklet Turu) da farklı ve kendine has mayoları vardır. Genellikle sarı rengin kullanıldığı mayolar, Giro d’Italia’da farklı olarak pembe olarak kullanılıyor. Bize çok farklı gözükse de mayonun pembe olması bugüne kadar çıkardığı yarış yazılarıyla Giro’yu bu noktaya getiren La Gazzetta Dello Sport’un gazete sayfalarının pembe renkli olmasından kaynaklanıyor. Puan, yani sprint kapıları mayosu kırmızı, dağların kralı mayosu mavi, 25 yaş altı en iyi sporcu mayosu ise beyaz olarak veriliyor.

Category winners, Stefano Pirazzi (Bardiani - CSF), Carlos Alberto Betancur (AG2R - La Mondiale), Vincenzo Nibali (Astana) and Mark Cavendish (Omega Pharma - QuickStep) pose iafter Stage Twenty One of the 2013 Giro d'Italia
Stefano Pirazzi (Bardiani – CSF), Carlos Alberto Betancur (AG2R – La Mondiale), Vincenzo Nibali (Astana) ve Mark Cavendish (Omega Pharma – QuickStep) 2013 Giro d’Italia

Giro d’Italia 2017 Rotası

italya bisiklet turu

2017’de 100. defa yapılacak olması sebebiyle önümüzdeki İtalya Bisiklet Turu, özellikle İtalyanlar ve bu yarışı kazanmayı planlayan diğer sporcular için ayrı bir önem arz ediyor. Her sporcu 100. yarışı kazanıp ölümsüz olmak ister. Hele ki bu yarış Giro d’Italia ise bunu daha da ister. Bu sebeple Giro ekibi, son yıllarda farklı ülkelerde başlangıcı yapılan yarışı 2017’de kendi ülkelerinden başlatmaya karar vermiş ve yarışın ülkenin her bir köşesine uğraması için etap sonrası aktarmaları dahi uzatarak bir rota oluşturmuş. İtalya adası olan Sardunya’dan 5 Mayıs’ta başlayacak olan yarışın ilk 3 etabı burada olacak, 4. ve 5. etapta Sicilya adasına misafir olunacak ve sonrasında anakaraya giderek güneyden kuzeye doğru bir yol alınacak.

Ülkenin kuzey kesiminin dağlık olması sebebiyle yarış Roma gibi ortada ve düzlükte kalan başkente ne yazık ki çok uğrayamıyor ve yarışın son etabı genelde kuzey şehirlerinde yapılıyor. Bu yıl 28 Mayıs’ta 28 km’lik Milano’da bireysel zamana karşı ile bitecek yarış, son gün galibinin değişme ihtimali ile de seyircileri daha da heyecanlandırmış durumda. Giro’ya diğer yarışlardan farklı olarak 3 tane dinlenme günü konulmuş. Sebebi ise tüm ülkeyi geçecek olan yarışta aktarmaların fazla olması, ayrıca takım ve sporcuların daha fazla dinlendirilmek istenmesidir.

Toplamda 3572 km uzunluğa sahip 21 etaplık İtalya Bisiklet Turu’nda ilk etaplar her zamanki gibi sprinterlere hitap ediyor. İlk dağlık ise 5. etapta çıkılacak olan Etna yanardağı olacak. Blockhaus, Dello Stelvio, Passo Valparola, Oropa, Ortisei/St. Ulrich, Piancavallo son haftalara saklanmış, her biri en yüksek kategori olan yarışın galibinin büyük oranda belirleneceği karlı zirveler olarak rotaya eklenmiş. Her sene yarışın en yüksek zirvesine efsanevi bisikletçi Fausto Coppi’nin adının verildiği Cima Coppi yokuşu ise İtalyan seyircilerin en çok sevdiği genelde karlı olarak bildiğimiz Stelvio geçidi.

stelvio geçidi

Giro d’Italia’nın Favorileri

Yarışın favorilerinden, geçen sene efsane bir şekilde gözyaşları içinde yarışı 2.kez kazanan Vincenzo Nibali yeni takımı Bahrein-Merida ile yarışa katılacak. Eski takım arkadaşı genç İtalyan yetenek Fabio Aru ise kazandığı Vuelta sonrası Astana takımı ile yarışı kazanmayı isteyen başka bir sporcu. Bunların dışında İtalyan sporcuların odağı haline gelecek yarışta, geçen yıl kaza sonucu yarışı kılpayı kaçıran Steven Kruijwswijkbu acıyı üzerinden atmak için Giro’da olacaktır.

İtalya Bisiklet Turu Ne Zaman?

‘Giro d’Italia ne zaman’ sorusunun cevabını 5-28 Mayıs 2017 olarak verelim. O tarihe kadar Giro ile ilgili başka yazılar yazacağımızı da söyleyelim.

İtalya Bisiklet Turu Hangi Kanalda?

Giro d’Italia hangi kanalda sorusunun cevabı tabii ki de Eurosport. Yokuşlu etapların neredeyse tamamı, diğer etepların ise son kilometrelerini Eurosport’tan kesin olarak izleyebileceğiz.

Milano’da bitecek olan bireysel zamana karşı sonrası meşhur Pembe mayoyu kim giyecek merakla bekliyor olacağız.

Yol Bisikleti nedir, ne değildir yazımız için: tıkla!

Hasan Saylık (https://twitter.com/hsnsylk)

Hakkında - Hasan Saylık

Avatar
Bisiklet, tenis ve koşu sporlarıyla ilgilenen Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmeni.

Bir Makale Daha?

2017’de Yol Bisikletinde Bizleri Neler Bekliyor?

2016 Sezonu Özeti Yol Bisikletinde 2017 sezonuna geçmeden önce geçen yılın özetini yaparak başlayalım; çünkü sıradan …

1 Yorum

  1. Avatar

    nairo quintana’nın yazılmadığı giro 100 yazısını aklım almıyor, yazan arkadaşın bence bisiklet bilgisi sorgulanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir