Ana Sayfa / Tenis / TEB BNP PARIBAS İSTANBUL CUP 2018 BAŞLADI

TEB BNP PARIBAS İSTANBUL CUP 2018 BAŞLADI

İlk olarak 2005 yılında şimdi olduğu gibi toprak zemin ile WTA Tur takvimine dahil olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup 10. su ile seyircilerine merhaba diyor. 2010-2014 yılları arasında İstanbul Cup takvimden çıkarılmıştı çünkü. Garanti Koza Arena ile takvime yeniden dahil olan turnuvanın bu yıl pek de fena olmayan bir katılımcı kadrosu var.

İstanbul Cup Ne Zaman Oynanacak?

İstanbul Cup 2018 23-29 Nisan haftasında oynanacak turnuvada önemli isimlerin yanı sıra 3 de temsilcimiz ana tabloda boy gösterecek.

İstanbul Cup’a Kimler Katılıyor?

Turnuvanın şüphesiz en önemli ismi aynı turnuva sert zeminde oynanırken şampiyon olan eski dünya 1 numarası, şimdiki dünya 2 numarası Danimarkalı Caroline Wozniacki.

Eski dünya 2 numarası ve 2 grand slam şampiyonu Rus Svetlana Kuznetsova bir diğer önemli ve de tecrübeli isim. Turnuvanın da 2. numaralı seribaşı aynı zamanda. Dün oynadığı maçı set vermeden geçen Rus İstanbul’da şimdilik 2. turda.

Bir diğer eski şampiyon ve eski dünya 2 numarası Polonyalı Agnieszka Radwnaska da bu yıl İstanbul Cup kadrosunda yer alan önemli bir diğer isim.

Eski günlerini arasa da Sara Errani ve her zaman ters olabilen solak Rus Ekaterina Makarova da ana tablodaki eski ilk 10 oyuncularından.

İstanbul Cup’taki Temsilcilerimiz

2006 yılında rüya gibi bir sezon yaşayan ve bunu da İstanbul Cup ile taçlandıran eski şampiyon Çağla Büyükakçay, geçtiğimiz sene ana tabloda maç kazanma başarısı gösterip ilk 200leri tırmayalamaya başlayan Ayla Aksu ve ülkemizin şimdilik yetiştirdiği 3. İpek isimli genç solak İpek Öz özel davet (wildcard) ile ana tabloya dahil olan temsilcilerimiz. İpek Öz’ün aynı zamanda ilk tekler WTA anatablo deneyimi. Lale Cup çiftler şampiyonu Ayla Aksu aynı zamanlarda çiftlerde de mücadele edecek (İpek Öz ve Melis Sezer de çiftlerde varlardı ancak ilk turda veda ettiler).Özellikle çiftlerdeki başarıları ile dikkat çeken İpek Soylu ise maalesef bu sene sakatlığı gerekçesiyle ana tabloda yer almıyor. Geçen senenin çeyrek finalisti Başak Eraydın ve Melis Sezer’in de elemelerde mücadele ettiğini ancak ana tabloya çıkamadığını belirtmeden geçmeyelim.

  

Temsilcilerimiz Ne Zaman ve Kimlerle Oynayacak?

Ayla Aksu ve Çağla Büyükakçay 24 Nisan itibarıyla bugün korta çıkacaklar. Ayla Aksu’nun rakibi Fed Cup’ta Fransa’yı temsil eden ve ayağının toprağıyla Türkiye’ye gelen Pauline Parmentier. Eski bir ilk 50 oyuncusu olan Fransız şu anki 122 numara. Ayla’nın maçı bugün saat en erken 13.00’da.

Eski dünya 60 numarası temsilcimiz Çağla Büyükakçay’ın rakibi ise Yunan Maria Sakkari. Sakkari halihazırdaki 48 numara. En iyi sıralaması 47 numara olan oyuncu Avustralya elemelerinde Çağla’yı 3 sette geçmişti daha önce. Çağla’nın maçı da bugün saat en erken 17.00’da başlayacak.

Bugünün programı da şöyle:

Çekişmeli İlk Tur Maçları

Turnuvada bu yıl epey çekişmeli ilk tur maçları var. Öne çıkanlardan bazıları ise şöyle:

Sara Errani Kirsten Flipkens – Eski Fransa Açık Finalisti Eski Wimbledon yarı finalistine karşı

Yulia PutinstsevaSorana Cirstea – Dramalı bir eşleşme. İkilinin geçmişleri pek parlak değil.

Agnieszka RadwanskaDonna Vekic – Turnvanın 3 numaralı seribaşı Radwanska turnuvaya pek kolay başlamıyor. Rakip epey inatçı ve zor olabiliyor.

Ajla TomljanovicAlison Van Uytvanck – Eski günlerini arayan yeni Avustralyalı Tomljanovic Fransa Açık’ta sürprizler yapan Belçikalı’ya karşı.

Çağla BüyükakçayMaria Sakkari – Çağla kendi evindeki motivasyonu ile Sakkari’ye pek de rahat geçit vermeyecektir diye beklemekteyim.

İstanbul Cup’ta Para Ödülü

İstanbul Cup tek Şampiyonuna vereceği 43.000 dolar para ödülü ve 280 sıralama puanı ile WTA turdaki 34 turnuva ile eşdeğer konumda. Çiftler katergoisinde şampiyon ödülü ise 12.300 dolar.

İstanbul Cup 2018 Hangi Kanalda?

TEB BNP Paribas İstanbul Cup 23-29 Nisan tarihleri arasında Sports Tv üzerinden takip edilebilecek. Temsilcilerimizi bol bol destekleyelim, dilerim ki de bol bol ilerleyen turlarda da izleyelim.

 

 

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir