Ana Sayfa / Diğer Sporlar / İsmail Balaban Kimdir? İsmail Balaban’ın Kariyeri

İsmail Balaban Kimdir? İsmail Balaban’ın Kariyeri

Tarihi, Osmanlı’ya kadar dayanan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 2019 yılında 658. kez düzenlenmiştir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 2 kez başpehlivan olma başarısını gösteren İsmail Balaban, ayrıca bir kez de finalde kaybetmiştir.

İsmail Balaban’ın Güreş Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde 2 kez başpehlivan olma başarısı gösteren İsmail Balaban, 1987 yılında Antalya’da dünyaya gelmiştir. 17 yaşında iken yağlı güreş pehlivanı olan Ziya Talan tarafından keşfedilmiştir. İkizi Turan Balaban gibi başpehlivanlık kategorisinde mücadele eden İsmail Balaban, bu unvanı 2 kez kazanmıştır.  2009 yılında Küçük Orta Büyük Boy kategorisinde Kırkpınar’da birincilik kazanmıştır. 2012 yılında Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başaltında üçüncü olarak başpehlivanlık kategorisinde mücadele etme hakkı kazanmıştır.  2013 yılında Kırkpınar’da Recep Kara ve Şaban Yılmaz gibi eski başpehlivanları eleyerek ilk kez finale çıkan Balaban, finalde rakibi Ali Gürbüz’e kaybetmesine rağmen, rakibinin dopingli ilan edilmesi sonrasında başpehlivanlık unvanını almayı başarmıştır. 2014 senesinde yine finale çıkma başarısını gösteren Balaban, finalde Fatih Atlı’ya yenilerek Kırkpınar’da ikincilik elde etmiştir. 2015 senesinde Kırkpınar’da üçüncü olan Balaban, 2017 senesine gelindiğinde bir kez daha finale çıkma başarısı göstermiş ve finalde rakibi Orhan Okulu’yu yenerek 2. kez başpehlivanlık unvanına ulaşmıştır.

Kırkpınar’daki bu başarıları ve kariyerinin yanı sıra İsmail Balaban, geleneksel hale gelmiş yerel yağlı güreş mücadelelerinde de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden daha eski bir tarihi olan Elmalı Yağlı Güreşlerinde ikinciliği ve Antalya Konyaaltı Belediyesi Feslikan Yaylası Yağlı Güreşlerinde ve Bursa Çalı Güreşlerinde şampiyonluğu bulunmaktadır.

Yağlı Güreş Sporu – Yağlı Güreşin Tarihi

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir