Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Hurling Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Hurling Nedir ? Nasıl Oynanır ?

Hurling, İrlandalıların milli sporlarından biridir. Biz atasporlarımızdan neredeyse tamamen uzaklaşıp ilgiyi endüstriyel sporlara yöneltsek de İrlandalılar hurling ve gaelic futbol gibi oyunlarına geleneksel olarak bakıp yoğun ilgi göstermekteler. Zaten futbolu da İngilizlerin icat ettiğini düşünürsek futbola olan ilgileri de coğrafi yakınlıktan dolayı gayet anlaşılır bir durum diyebiliriz. Çoğumuzun ilk defa duyduğu hurling oyunu final maçlarını 80.000 üstü kişi izler. İrlanda’nın toplam nüfusunun yaklaşık 5 milyon olduğunu düşünürsek oyuna gösterdikleri ilgiyi buradan da anlayabilirsiniz. Hurling İrlanda tarihinde önemli bir yere sahiptir. İrlanda öykülerinde kahramanların birçoğu hurling oyuncusudur.

Hurling

 

 

Hurling Nasıl Bir Oyundur?

Hurling’in en temel özelliği çim üzerinde oynanan en hızlı spor olmasıdır. Bu yönüyle hurling herkesin oynayabileceği bir oyun değildir. Saha büyüklüğü, oyuncuların hızlı olmaları ve sürekli depar atma gerekliliği yüzünden oldukça yorucu bir spordur. Hurling oyun olarak çim hokeyi ve lacrosse sporlarına benzer. İrlanda’da 2 binden daha fazla sayıda hurling kulubü şehir, bölge ve ülke çapında düzenlenen hurling şampiyolarında birbirleriyle mücadele ederler.

 

Hurling Oyun Kuralları Nelerdir?

Hurling’de 15 kişilik iki takım vardır. Oyunun amacı ‘sliotar’ adı verilen hurling topunu rakip kaleye veya kalenin üstündeki direklerin arasına sokmaktır. Topu kalenin üstündeki direklerden geçirmek için ‘hurley’ adı verilen özel hurling sopası kullanılır. Hurley hokey sopasına benzer. Hokey sopasına göre en önemli farkı tokacının daha kısa ve geniş olmasıdır. Bu genişliğin katkısı topun yerden veya havadan başka bir oyuncuya yollamakta sağladığı kolaylıktır. Sliotar futboldaki kalelere benzeyen alt kaleden geçirildiğinde 3 puan, üst direklerden geçirildiğinde ise 1 puan kazandırır. Alt kaleden geçirilmesinin daha değerli olması alt kaleyi koruyan bir kaleci olduğu içindir.

hurling-kaleci

Hurling oyunu 30 dakikalık iki devre halinde oynanır. Bu süre şehirlerarası büyük mücadelelerde 35 dakikaya çıkar. Futboldaki gibi elemeli maçlarda eşitlik bozulmadığı takdirde 10 dakikalık uzatma devresi oynanır.  Oyuncular hurley’lerle takım arkadaşlarına pas atabilirler. Topu direklerden geçirip puan alabilirler, topu yerde sektirip oyuna devam edebilir veya kendisine doğru gelen bir pası hurley ile kontrol edebilirler. Sliotara ayakla vurulabilir ama elle yerden almak veya elle fırlatmak yasaktır. Ayrıca sliotarı elle tutarak 5 adımdan fazla atmak, yere değmeden 3 kere üst üste tutmak ve elden ele pas vermek de yasaktır. Hurley ile topa vurmadan önce top elle tutulabilir.

Oyun kurallarına göre faul olan hareketler futboldaki gibi serbest atışla cezalandırılır. Futboldan farklı olarak oyunun işleyişine aykırı bir durum olduğunda ve hakem faulden emin olmadığında oyun durdurulup top orta çizgiye götürülür ve hakem atışıyla oyun devam eder. Yine futboldaki gibi ceza sahası içinden faul yapıldığında 20 metre uzaklıktan penaltı vuruşu yapılır.

 

 

Hurling Teknik Özellikler

Hurling’de diğer takım sporlarında olduğu gibi takımlar formalar giyerler. Hurling hızlı oynanan ve hafif sert bir oyun olduğu için oyuncuların kask takması da zorunludur. Hurley’nin uzunluğu 1.07 cm, ucundaki oval tokacı ise 7.6 cm genişliğindedir. Hurling’de saha uzunluğu 137 m, genişliği ise 82 m’dir. Futbola oranla düşünürsek bu oyunun oynanması için daha büyük bir stadyum gerektiği de söylenebilir. Kale direkleri arasında uzaklık 6,4 m’dir. Üst direk ise yerden 2,4 m uzaklıktadır. Sliotar mantardan yapılır,  yün ve deriyle sarılı haldedir. Sliotarın çevresi 22,9 – 25,4, ağırlığı ise  100-130 gr arasında değişir.

hurling-kilo

Croke Park

Croke Park Dublin’de bulunan, İrlanda tarihi ve hurling açısıdan çok önemli bir stadyumdur. Futbolun dışında bir oyun oynamak amacıyla kurulmuş en büyük stadyumdur. 82.500 kişilik kapasitesi vardır.

croke-park

Croke Park’ın asıl özelliği İrlandalıların milli sporlarını ve İngilizlerden aldıkları bağımsızlıkları simgelemesidir. 1920 yılında Croke Park’ta oynanan bir gaelic futbol karşılaşmasında sahaya birden İngiliz askerleri girer ve insanlara ateş açmaya başlarlar. Bunu aynı günün sabahında İrlandalılar tarafından öldürülen 14 İngiliz ajanının intikamını almak için yaptıklarını söylerler. Bu eylem sonucunda biri oyuncu olmak üzere toplam 14 İrlandalı ölür. Tüm bu olaylardan dolayı 2007’ye kadar İngilizleri temsil ettiği düşünülen hiçbir spor bu stadyumda yapılmaz. 2007’de ise bu yasaklama kalkmış, günümüzde birçok sporun yanında U2’nun üst üste 3 gün 100.000 üstü insanı konser için toplayabildiği bir mekan haline gelmiştir. Eğer bir gün Dublin’e giderseniz stadyumu ve içerisindeki müzeyi gezmeniz mümkün.

Her sene finallerin yapıldığı Croke Park’ta en çok şampiyon olan takım ise Kilkenny (36)’dir. Onların arkasından ise 30 şampiyonlukla Cork kulübü geliyor.

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir