Ana Sayfa / Sağlık & Fitness / Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için özellikle yaz aylarına girmeden önce hızlı kilo verme ihtiyacı her zamankinden çok daha fazla bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kilo vermenin temelini; gün içinde alınan kalori miktarının, harcanan kalori miktarından az olması oluşturmaktadır. Bu prensipten hareketle hızlı kilo verme için şok diyetler, kardiyo hareketleri ağırlıklı olmak üzere spor hareketleri ve dengeli beslenme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Hızlı kilo verme isteğinde olan kişiler için akla ilk gelen yöntem şok diyet programlarını uygulamaktır. Kişinin yaşına, geçirdiği ya da sahip olduğu hastalıklara, gün içinde harcadığı efora ve cinsiyetine dikkat edilerek kişiye özel diyet programları uygulanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise hızlı kilo vermek için önünüze gelen her diyeti uygulamamanızdır. Her diyet programı, kişiden kişiye farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle size en uygun diyet programını uygulayabilmek ve maksimum faydayı kısa sürede sağlayabilmek adına, diyetisyen yardımı almanız doğru olacaktır. Diyetiniz süresince temel noktalar olan bol su içmek, sık ama az beslenmek, öğün aralarındaki zaman aralığına dikkat etmek ve öğün atlamamak önemlidir.

Diyet programları ile desteklenen spor programları, kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermesinde yardımcı olurken, kas sarkmalarının da önüne geçmektedir. Spor salonlarında diyetinize, yaş ve cinsiyetinize uygun spor programlarını yapabilirsiniz. Buna imkanı olmayan kişiler için ise tempolu yürüyüşler yapılarak kalori yakımı ve dolayısıyla kilo verme sağlanabilmektedir. Tempolu yürüyüşler dışarda yapılabileceği gibi, koşu bantları ile de yapılabilmektedir.

 

 

Hızlı kilo vermek dendiğinde akla ilk gelen konu çoğu zaman az yemek ve aç kalmak olmaktadır. Bu size kilo verdiriyor gibi görünse de, aç kalınması durumunda vücudun kasları yakmaya başladığı ve kilo kaybının yağ yerine kaslardan ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Aç kalarak zayıflamak en sağlıksız zayıflama yoludur. Bu nedenle kilo verme sürecinde sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasının gerekliliği, bu süreçte unutulmamalı ve gerek diyet gerek spor programlarında sağlıklı ve dengeli beslenmeden ödün verilmemelidir. Hızlı kilo vermek için uygulanan bu temel yolların haricinde yağ aldırma, mide küçültme gibi cerrahi operasyonlar da uygulanmaktadır.

Yağ Yakmak İçin Ne Yapmalı? İşte Bilinmesi Gerekenler

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir