Ana Sayfa / Futbol / Hibrit Çim Nedir – Hibrit Çim İşlemi Nasıl Yapılır

Hibrit Çim Nedir – Hibrit Çim İşlemi Nasıl Yapılır

Hibrit çim, Türkiye’de kullanılmaya başlanıldığından beri her zaman gündemde olmuştur. Özellikle Vodafone Arena‘da hibrit çim kullanılmasıyla beraber Beşiktaşlılar diğer takım taraftarlarına “Sizin stadınızda hibrit çim var mı?” diye günde üç kez soruyordu. Bu yazımızda hibrit çim nedir, hibrit çim işlemi nasıl yapılır, sahada hibrit çim olması neleri değiştirir gibi soruları cevaplandırmaya çalışalım.

 hibrit çim nedir - futbol sahası

Hibrit Çim Nedir ?

Öncelikle tanımlayalım: Hibrit çim, diğer adıyla güçlendirilmiş doğal çim hem doğal hem de sentetik çim içeren melez bir çimdir. Sentetik dediğimiz suni çimler yüzeyin altına yani derine saplanarak doğal çim köklerinin suni çime dolanması sağlanır. Böylece daha sağlam bir yapı oluşacaktır. Bu sağlamlık çimlerin kalkmasına ve zeminin bozulmasına izin vermeyecektir.

Hibrit Çim Nasıl Yapılır ? / Hibritleme İşlemi

Hibritleme işleminin özel bir makinesi var, bu lazer destekli özel makine ile doğal çimli zemine 4’er cm aralıklarla 20 cm boyutunda sentetik lif uygulaması yapılıyor. Bu sentetik lifin 18 cm’lik kısmı zeminin derinliklerine iniyor, 2 cm’lik kısım ise zeminin üstünde kalıyor. Bu 2 cm’lik lifler çimin kopmasına karşı dayanıklılığı sağlıyor. Toprağın derinindeki 18 cm’lik kısım ise zemin drenajının daha iyi olmasını sağlıyor ve çimlerin yıpranmasını önlendiği için yeniden çim ekilmesine gerek kalmıyor, böylece kulüpler yeni çim külfetinden kurtulmuş oluyor. Bir seferlik yapılıyor ve çok uzun yıllar kullanılıyor. Böyle bakıldığında uzun vadede daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Hibrit Çim Yapımı Yöntemleri

Hibrit yapımı için iki yöntem vardır: Birincisi sonradan hibrit işlemi, ikincisi ise önceden hibrit işlemi.

Sonradan hibrit işleminde çim ekilir ve çim kökleri çıkmaya başladıkça sentetik lifler köklere doğru enjekte edilir. Önceden hibrit işleminde ise sentetik lifler ve çim, zeminde kullanılacak toprak ile karıştırılıp sahaya serilir. Daha sonra doğal çim ekimi yapılır.

hibrit çim nedir

Hibrit Çim Dünyada ve Ülkemizde Hangi Stadlarda Var ?

Dünyada başta Emirates, Wembley, Old Trafford, Etihad gibi büyük kulüplerin büyük stadlarında kullanılıyor. Toplamda 45’ten fazla stadda bu sistem uygulanıyor. Premier League takımları bu işin öncüsü durumunda. Türkiye’de ise şimdilik sadece Vodafone Park, Çaykur Didi Stadyumu ve Medikal Park Stadyumu’nda var. Şükrü Saraçoğlu Ülker Stadı’nda ise hibritleme işlemi devam ediyor.

Ülkemizde yeni yapılan stadyumlar ve kapasiteleriyle alakalı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Video Hakem Uygulaması Nedir?

Türkiye’de 2018-2019 futbol sezonunda uygulanmaya başlayan VAR sistemi ile maç içindeki sonuca tesir edecek tartışmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir