Ana Sayfa / Futbol / Hibrit Çim Nedir ? / Hibrit Çim İşlemi

Hibrit Çim Nedir ? / Hibrit Çim İşlemi

Hibrit çim, Türkiye’de kullanılmaya başlanıldığından beri her zaman gündemde. Özellikle Vodafone Arena’da hibrit çim kullanılmasıyla beraber Beşiktaşlılar diğer takım taraftarlarına “Sizin stadınızda hibrit çim var mı?” diye günde üç kez soruyordu… Böyle bir zenginlik göstergesi halini aldı yani. Şimdi bakalım hibrit nedir, hibrit işlemi nasıl yapılır, sahada hibrit çim olması neleri değiştirir?

 hibrit çim nedir

Hibrit Çim Nedir ?

Öncelikle tanımlayalım: Hibrit çim, diğer adıyla güçlendirilmiş doğal çim hem doğal hem de sentetik çim içeren melez bir çimdir. Sentetik dediğimiz suni çimler yüzeyin altına yani derine saplanarak doğal çim köklerinin suni çime dolanması sağlanır. Böylece daha sağlam bir yapı oluşacaktır. Bu sağlamlık çimlerin kalkmasına ve zeminin bozulmasına izin vermeyecektir.

Hibrit Çim Nasıl Yapılır ? / Hibritleme İşlemi

Hibritleme işleminin özel bir makinesi var, bu lazer destekli özel makine ile doğal çimli zemine 4’er cm aralıklarla 20 cm boyutunda sentetik lif uygulaması yapılıyor. Bu sentetik lifin 18 cm’lik kısmı zeminin derinliklerine iniyor, 2 cm’lik kısım ise zeminin üstünde kalıyor. Bu 2 cm’lik lifler çimin kopmasına karşı dayanıklılığı sağlıyor. Toprağın derinindeki 18 cm’lik kısım ise zemin drenajının daha iyi olmasını sağlıyor ve çimlerin yıpranmasını önlendiği için yeniden çim ekilmesine gerek kalmıyor, böylece kulüpler yeni çim külfetinden kurtulmuş oluyor. Bir seferlik yapılıyor ve çok uzun yıllar kullanılıyor. Böyle bakıldığında uzun vadede daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Hibrit Yapımı Yöntemleri

Hibrit yapımı için iki yöntem vardır: Birincisi sonradan hibrit işlemi, ikincisi ise önceden hibrit işlemi.

Sonradan hibrit işleminde çim ekilir ve çim kökleri çıkmaya başladıkça sentetik lifler köklere doğru enjekte edilir. Önceden hibrit işleminde ise sentetik lifler ve çim, zeminde kullanılacak toprak ile karıştırılıp sahaya serilir. Daha sonra doğal çim ekimi yapılır.

hibrit çim

Hibrit Çim Dünyada ve Ülkemizde Hangi Stadlarda Var ?

Dünyada başta Emirates, Wembley, Old Trafford, Etihad gibi büyük kulüplerin büyük stadlarında kullanılıyor. Toplamda 45’ten fazla stadda bu sistem uygulanıyor. Premier League takımları bu işin öncüsü durumunda. Türkiye’de ise şimdilik sadece Vodafone Park, Çaykur Didi Stadyumu ve Medikal Park Stadyumu’nda var. Şükrü Saraçoğlu Ülker Stadı’nda ise hibritleme işlemi devam ediyor.

Hakkında - Burak Aksoy

Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Cengiz Ünder’in Roma Formasıyla Attığı Bütün Goller

Milli futbolcumuz Cengiz Ünder, Roma formasıyla golleri atmaya başladı. Serie A’ya geç ısınsa da ligin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir