Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Hentbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Hentbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Hentbol oynamayı mı düşünüyorsunuz yahut izleyeceğiniz bir hentbol maçındaki terimlere aşina olmak mı istiyorsunuz? Her iki durumda da oyuncular sahaya çıkmadan önce bu sporun temel kurallarına hızlı bir giriş yapmanız gerekir. Bununla ilgili olarak ilk olarak sitemizde daha önce yayımlanmış Hentbol Nedir, Hentbol Kuralları Nelerdir ve Hentbol Nasıl Oynanır başlıklarına bakmanızı öneriyoruz. Yazılarımızın linkini aşağıda da bulabilirsiniz.

Bu yazımızda ise hentbol kaç kişiyle oynanır sorusunu yanıtlayacağız.

Bilindiği üzere hentbol çeşitli varyantlarıyla oynanan bir spor dalı. Günümüzde bilinen en yaygın biçimi ise salon hentboludur. Bu oyun her biri yedi oyuncudan oluşan iki takımın (altı saha oyuncusu ve bir kaleci) rakip kaleye mümkün olduğunca çok gol atmak amacıyla elleriyle top taşıdığı bir takım sporudur. Bir takım 14 oyuncudan oluşur. Aynı anda oyun alanında 7’den fazla oyuncu bulundurulamaz. Kalan oyuncular saha kenarında bekleyen yedek oyunculardır.

Yedek oyuncular hakeme haber vermeksizin değişecek oyuncunun oyun alanını tamamen terk etmiş olması koşuluyla, her an ve sayıca sınırlama olmaksızın oyuna girebilirler. Bu kural ihlal edilirse takıma 2 dakika zaman cezası verilir. Böyle bir durumda, oyuna giren oyuncu dışında, oyun alanındaki bir başka oyuncu da oyundan alınır.

Hentbolda bazen hücum taktiği gereği takımın kalecisi bir oyuncuyla değiştirilebilir. Hücum pozisyonu bittikten sonra oyuncu gerçek kaleciyle değiştirilebilir. Tabii böyle durumlarda top kaybı yapılırsa, rakip diğer kaleyi boş gördüğünden uzak mesafeden çok çabuk ve riskli atışlar gerçekleştirebilmektedir.

Hentbol Nedir? Nasıl Oynanır?

Hentbol maçlarında takımlar birbirinden ayırt edilecek şekilde farklı renkte formalar giymelidir. Aynı şekilde bir takım içerisinde kalecinin forma rengi ile diğer oyuncuların forma rengi farklı olmalıdır.

Maç sırasında takım oyuncuları ya da idarecilerinden biri diskalifiye edildiğinde takımlar iki dakika (cezaya göre bazen 4 dakika) süresince bir kişi eksik mücadele ederler. Ancak ceza süresinin tamamlanmasından sonra takımlar eski oyuncu sayısıyla maça devam ederler.

Hentbol maçlarında takımlardan birinin oyuncu sayısı 5’in altına düştüğünde de oyun devam edebilir.

Peki, yukarıdaki durumlara aykırı uygulamalar yok mudur? Böyle durumlarda hentbol kaç kişiyle oynanır? Hentbolda bununla ilgili olarak çeşitli federasyonlar bazı değişik uygulamalara gidebilirler. Fakat bu tür durumlarda da oyuncu sayısı 16’yı geçemez.

Hentbol kaç kişiyle oynanır konusunu işlediğimiz bu yazımız, umuyoruz ki hentbola ilgi duyan ya da hentbola başlamayı düşünenler için faydalı olmuştur.

Hentbol Kuralları Nelerdir? Hentbol’a Giriş 101

 

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Artistik Jimnastik Hakkında Bilgi

Artistik jimnastik sporu, kadınlarda ve erkeklerde bireysel olarak yapılabildiği gibi takım olarak da yapılan olimpik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir