Ana Sayfa / Uncategorized / Güreş Sporu Nedir? Güreş Sporu Hakkında Temel Bilgiler

Güreş Sporu Nedir? Güreş Sporu Hakkında Temel Bilgiler

Güreş şiddet içeren bir baledir.

Jesse Ventura

Denge, çeviklik, el-göz koordinasyonu, esneklik, güç, hız, odaklanma, zihinsel dayanıklılık, konsantrasyon, rekabet, dayanıklılık… Tüm bu özellikleri aynı anda size kazandıracak bireysel bir spor, güreş.

Güreş sporunda amaç rakibi vurmadan, kurallar dahilinde yenmek ya da pes etmeye zorlamaktır. Tüm dünyada yaygın bir spor olan güreş minderde mücadele eden iki kişinin birbirinin sırtını yere getirmesi esasına dayanmaktadır. Bununla birlikte zaman içinde kuralları belirlenmiş ya da yeni türleri ortaya çıkmıştır.

Güreş, herhangi bir sporcunun katılabileceği en zorlu sporlardan biridir. Sporcuların esnek, güçlü ve çevik olmalarını gerektiren bir toplam vücut sporudur çünkü güreş. Güreşçiler, antrenmanları ve müsabakaları boyunca çoğu sporun çok ötesinde bir seviyede fiziksel acıya maruz kalırlar.

Güreşçiler kolaylıkla Amerikan futbolunun üstesinden gelebilir. Onlar denge, koordinasyon ve bizim zor diye bildiğimiz her şeye sahiptirler

Tom Osborne (Amerikan futbolu oyuncusu)

Güreş sporunun tarihine baktığımızda popülerliğini hiçbir zaman kaybetmediğini görebiliriz. 15.000 yıl önceki mağara resimlerinde, eski Mısır kabartmalarında ve Yunan destanlarında izlerine rastladığımız güreşin antik Olimpiyat Oyunları’nda da öne çıkan bir yarış dalı olduğunu belirtmek gerekir.

Erler çıktı meydane. Biri birinden merdane. Biri ak, biri kara. Mevla’m her birine kuvvet vere.

Türklerin ata sporu olarak da bilinen güreş sporu, insanlık tarihinin de en eski spor türlerinden biridir. Bugüne kadar uluslararası spor müsabakalarında en fazla madalya kazandığımız spor dalının güreş olması da tesadüf olmasa gerektir.

Modern güreş sporunun kural ve sınırları Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) tarafından belirlenmiştir. Kültüre ve coğrafyaya göre çeşitli güreş stilleri olsa da Dünya Güreş Birliği (UWW) bunlardan altı tanesini tanımaktadır. Olimpiyatlarda ise bu spor dallarından yalnızca ikisi olimpik sporlardandır. Bunlar Greko-Romen ve Serbest stillerdir.

Greko-romen: Bu güreş türünde sadece belden yukarısıyla güreş yapılır. Ayakla oyun yapılması yasaktır. Güreşçiler aktif olarak kollarından aldıkları güçle güreşirler. Adından da anlaşılacağı üzere Avrupa kökenli bir güreş türüdür.

Serbest Stil: İkinci olimpik güreş türü olan bu stilde sporcuların galip gelmek için kurallar dahilinde rakiplerinin sırtını yere getirmesi esastır. Ayaklar dahil vücudun her yeri kullanılabilir. Bu açıdan Greko-Romen stile göre Türkiye’de daha yaygın bir güreş stilidir.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir