Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Gülle Atma Nedir? Gülle Atma Teknikleri

Gülle Atma Nedir? Gülle Atma Teknikleri

Tüm sporcular kendi alanlarında başarılı olmak için ağır bir hazırlık döneminden ve sert antrenman süreçlerinden geçerler. Peki, bunlar arasında en zor olan spor hangisidir ve bunları zor yapan nedir? Bu sorunun cevabı kime sorduğunuza göre değişir. Türü fark etmeksizin üst seviyelerde yapılan tüm spor dalları oldukça zorludur. Bu yazımızda teknikten çok fiziksel hazırlık ve güç gerektiren bir spor dalından bahsedeceğiz: Gülle atma.

Günümüzün gülle atma sporuna benzer eylemlerin geçmişi çok eskilere uzanır. Orta Çağ’da savaşçıların top güllelerini attıkları bilinmektedir. Tabii bir spor olarak gülle atmanın Antik Yunanlara kadar uzandığını belirtmek gerekir. Büyük Yunan ozanı, İlyada ve Odysseia gibi destanların yazarı olan Homeros, düşman kuşatması esnasında askerler arasında yapılan taş atma yarışmasından bahseder.

Diğer atma sporları olan disk atma, cirit atma gibi gülle atma sporu da Antik Olimpiyat oyunlarının bir parçasıydı. Eski Yunanlar bunun için taş ya da metal kullanırlardı. Teknik açıdan günümüz sporuna benzese de güllenin kendisi zamanla farklılık gösterecek tarzda değişikliklere uğradı. Bu spor, modern çağlarda, ilk kez 1896 yılında, Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarında yer almıştır.

Gülle atma sporu hem kadınlar hem de erkekler kategorisinde yapılmaktadır. Erkekler kategorisi 1896 Olimpiyatlarından bu yana mevcutken kadınlar ilk kez 1948 Olimpiyatlarında gülle atma sporunda yer almaya başlamıştır.

Gülle Atma Teknikleri

Gülle atma sporunda temel amaç, gülleyi omuz hizasından fırlatarak en uzak mesafeye düşmesini sağlamaktır. Bunun için omuz üzerinde muazzam bir kas kuvvetine ve iyi bir dengeye ihtiyacınız var.

Günümüzde gülle atma teknikleri arasında üç atış şekli öne çıkmaktadır.

1. Durarak atış

2. Yana bacak açarak atış

3. O’Brien atışı

Günümüzde gülle atma teknikleri içinde daha çok Amerikalı atlet Parry O’brien’ın kendi adıyla anılan teknik kullanılmaktadır. Burada atlet sırtı dönük bir duruşla başlayıp 180 derece bir dönüş yaparak atışını gerçekleştirmektedir.

Gülle Atma Rekorları

ABD’li sporcu Randy Barnes 23.12 metrelik atışıyla dünya rekorunu kırmış ve tüm zamanların en iyi gülle atan sporcusu olarak tarihe geçmiştir. Kadınlarda dünya rekoru ise 22.63 metrelik dereceyle Natalya Lisovskaya’ya aittir.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir