Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Grekoromen Nedir? Grekoromen Güreş Stili

Grekoromen Nedir? Grekoromen Güreş Stili

Dünyanın en eski spor dallarından biri olan güreş, ülkemizde de “Ata Sporu” olarak bilinmektedir. Güreş sporu grekoromen ve serbest stil olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Serbest stil güreşte güreşçiler vücutlarının her yerini kullanabilmektedir. Grekoromen güreşte ise güreşçiler sadece belden yukarıları ile güreşebilmektedir. Serbest ve grekoromen sitili birbirinden ayıran temel kural da bu ayrımdır.

Grekoromen Stil Güreş Kuralları

Grekoromen güreşin temel kuralı, güreşçilerin birbirlerinin belden aşağısına dokunmadan mücadele etmesidir. Güreşçiler, birbirlerinin bacaklarına ve ayaklarına hiçbir şekilde dokunamaz ve o bölgelere yönelik taktik hareketlerde bulunamazlar. Güreşçiler mücadele sırasında ayak oyunları yapamaz ve rakiplerinin hamlelerini ayak ve bacaklarıyla önleyemezler. Grekoromen güreşte ayak ve bacak oyunlarının yapılamaması bir anlamda serbest stile göre güreşçilerin oyun çeşitliliğini azaltmakta ve seyir zevkini de bir ölçüde düşürmektedir. Bu güreş stilinde mücadeleler daha çok ayakta geçmektedir. Grekoromen güreş stili farklı kilolarda icra edilmektedir.

Türk güreşçileri her ne kadar serbest stil güreşte daha başarılı olsa da, özellikle son yıllarda grekoromen güreşte de dünya ve Avrupa şampiyonlukları ülkemize gelmiştir. Geçmişten günümüze baktığımızda; grekoromen güreşi ilk yapan güreşçilerden Koca Yusuf, Kara Ahmed, Kurtdereli Mehmet Pehlivan ve Yaşar Doğu gibi güreşçiler grekoromen tarzda güreşen güreşçilerdir. Son yıllara baktığımızda ise Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Şeref Eroğlu, Rıza Kayaalp, Hamza Yerlikaya gibi güreşçiler akıllara gelmektedir.

Güreş Sporu Nedir? Güreş Sporu Hakkında Temel Bilgiler

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir