Ana Sayfa / Golf / Golf Nasıl Oynanır – Golf Nedir – Golf Kuralları Nelerdir

Golf Nasıl Oynanır – Golf Nedir – Golf Kuralları Nelerdir

Golf, doğada özel olarak tasarlanmış olan bir oyun alanında, belirli standartları olan toplarla ve oyun koşullarına göre birbirinden farklı özellikler gösteren sopalarla oynanan bir oyundur. Oyunun genel amacı topu en az vuruşla golf sahası içerisinde bulunan çukurlara sokmaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Golf Kuralları

Golf oynamak isteyenlerin en başta öğrenmesi gereken iki tane önemli prensip vardır. Bunlardan birincisi oyuncuya saygıdır. Golfun etik kurallarına göre rakip oyuncuyu herhangi bir şekilde olumsuz etkileyecek tüm eylemlerden kaçınmak gereklidir. Golf yüksek konstrasyon isteyen bir oyun olduğu için bu kuralların temel sebebi oyuncuların konsantrasyonunu dağıtmamaktır. İkinci önemli prensip ise sahaya saygıdır. Golf sahaları dünyadaki en güzel doğal spor alanlarındandır. Bu nedenle oyun esnasında oluşabilecek en küçük tahribat bile eğer mümkünse oyuncular tarafından düzeltilmeli, sahanın güzelliğini bozmamaya önem gösterilmelidir. Bu tarz etik kurallar golfün olmazsa olmazlarıdır.

golf sahası golf nasıl oynanır

Golf Oyun Tipleri

Golfte iki tip oyun vardır. Bunlardan birincisi ‘vuruş sayısı oyunu’dur. Vuruş sayısı oyununun amacı belirlenen çukur sayısına göre toplamda en az vuruşla oyunu bitirmektir. Bunu ilk yapan oyuncu oyunu kazanır. Handikaplı vuruş sayısı oyununda ise oyuncunun toplamda yaptığı atıştan handikap sayısı çıkarılır en düşük skorlu oyuncu oyunu kazanır.

İkinci oyun türü ise ‘maç oyunu’dur. Maç oyununda iki oyuncu ve takımlar yarışır. Amaç çukurların kazanılmasıdır. Çukurları en az vuruşla tamamlayan oyuncu veya takım skor alır. Maçı kazanmak için ise rakibe, kalan çukur sayısından daha fazla fark atmak gerekmektedir.

Golf Nasıl Oynanır?

Golfte oyunun içinde olan her oyuncu sırayla başlangıç için vuruş yaparlar. Golf topuna ilk vuruştaki amaç sahanın diğer bölümlerine göre daha elverişli koşulları olan, vuruş yapmanın daha kolay olduğu, çimlerin daha kısa kesildiği fair-way isimli alana topu atmaktır. Bu alan 30 – 90 metre genişliğinde olabilmektedir. Bu alanın diğer iki yanında ise çalılıkların, ağaçların, kumlu veya topraklı bölgelerin olduğu alan vardır. Haliyle bu bölgeye düşen toplara vuruş yapmak daha zordur. 18 çukurlu bir oyunda 18 parkur tamamlandığında oyun biter. En az atışla parkuru tamamlayan oyuncu oyunu kazanır.

Putting Green Nedir?

Putting Green golf izlerken sık gördüğümüz, ortasında veya kenarında bayrak bulunan çukura verilen addır. Putting Green denilen pata alanında çimler kusursuz bir şekilde kesilmiş olmalıdır. Golf topunun çukura sokulmasını zorlaştırılmak için uzmanlar tarafından hafif eğimler yapılabilir. Bu çukura atış yapılırken bayrak çıkartılır.

golf terimleri - putting green

Par Nedir?

Par, her çukur için belirtilen bir sayıdır. 18 çukurluk bir golf sahasında 10 adet par (4) çukuru, 4 adet par (3) çukuru ve yine 4 adet par (5) çukuru vardır. Bu sayılar çukurun uzunluğuna göre belirlenmiştir. 9 çukurlu oyunlarda par sayısı yarıya indirilir. Golfe yeni başlayanların bilmesi gereken temel hususlar bunlardır.

Yeni başlayanlar için aşağıdaki video öğretici olacaktır.

Bu yazımızda golf nasıl oynanır, golf terimleri nelerdir, golf nedir gibi sorularla ilgili bilgiler aktarmaya çalıştık. Bir dahaki yazılarda görüşmek üzere. Geniş spor dallarıyla alakalı bilgiler için ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

1 Yorum

  1. Avatar
    deryaninsporgunlugu

    Çok oynamak istedigim ancak masrafli bir spor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir