Ana Sayfa / Spor Hikayeleri / Game Of Thrones’un Dağ’ı – Hafthor Björnsson

Game Of Thrones’un Dağ’ı – Hafthor Björnsson

Hemen hemen hepimiz ilk gördüğümüzde ‘Bu adamı nereden bulmuşlar?’ sorusunu sorduk. Bu sorunun cevabını ise World’s Strongest Man’i izlediğimizde bulduk. Game Of Thrones’ta boy gösterdikten sonra (2.06m – 185 kg) ünlenen Hafthor Julius Björnsson dizide kendisine ‘Dağ’ denmesinin hakkını gerçek anlamda veren bir adam.

Game Of Thrones’un Dağ’ının (Mountain*) asıl kariyeri ise spor üzerine. Her zaman güzel adam Oberyn Martell’in kafasını patlatmasıyla hatırlanacak olsa da Hafthor Björnsson kayda değer bir sporculuk kariyerine sahip. 2006-2008 yaşlarında profesyonel olarak basketbol oynayan Dağ, 2010 yılından sonra Strongman olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi kısaca spor geçmişine bir bakalım.

Basketbol Kariyeri

2006-2008 yılları arasında profesyonel olarak basketbol oynayan Björnsson’un basketbol kariyeri pek de uzun soluklu değil. 2006-2007 yılları arasıdan K.R. Basket Reykjavik ‘te basketbol oynayan bu büyük adam 2007-2008 yılları arasında Fsu Selfoss Basketball takımında şans bulmaya çalışmış. Bu okunamayan İzlanda özel isimleri de ayrı bir yazı konusu. Her neyse, Hafthor’un İzlanda D2 Milli Takımı’nda da oynadığını ekleyelim.

Strongman Kariyeri

hafthor björnsson dağ

Game Of Thrones’un Gregor Clegane’ini, lakabıyla Dağ’ı dağ yapan kariyer Strongman’e geçişinden sonra başlıyor. 2010 yılında başlayan Strongman kariyeri hala devam ediyor. 2010 yılında İzlanda’nın en güçlü 3. adamı seçilen Björnsson bu tarihten sonra ise 1.’liği kimseye kaptırmamış. Basketbolu bıraktıktan sadece 3 yıl sonra World’s Strongest Man sporcusu olan Dağ’ın zamanının ne kadarını spor salonunda geçirdiğini siz tahmin edin. Aslında bu adamlar normal ağırlıklar kaldırmadıkları için, dağda tepede kaya kaldırarak, tır çekerek falan da yarışmalara hazırlanıyor olabilirler.

World’s Strongest Man sporcusu iken 2011 yılında 6. olarak siftahını yapıyor Dağ. Daha sonraki yıllarda ilk 3’ün gerisine hiç düşmüyor. Europe’s Strongest Man de ise 2014 ve 2015 yılı 1.si ve 2016 yılı 2. olarak şimdiden etkileyici bir kariyer yaptığını söyleyebiliriz. 1988 doğumlu olan Hafthor’un bu genç yaşta bu başarılara ulaşmasının tesadüf olmadığını eski ve yeni fotoğraflarına bakınca rahatlıkla görebiliyoruz.

hafthor björnsson basketbol

Hatta 9GAG’in yaptığı üstteki görsel de gayet açıklayıcı. Game Of Thrones’ta neden ‘Dağ’ dendiğini özetlemekle beraber aynı oranda gelişmeye devam ederse insanlıktan çıkacağını da görebiliyoruz.

Dağ’ın World’s Strongestman kariyerinde henüz 1.liği bulunmasa da 2015 yılında 1000 yıldır kırılamayan bir rekoru kırması gelecekte şampiyon olabileceğinin en net sinyali oldu. Kırdığı rekor ise 640 kg ağırlığındaki kütüğü 5 adım ileri taşımasıydı. Videosu aşağıda; (Üstüne giydiğine dikkat, siyasi görüşünü belirtmekten çekinmemiş)

Game Of Thrones’ta ilk gördüğümde bu adamı bu kadar seveceğimi düşünememiştim. İsmini her duyduğumda hemen hemen herkes gibi aklıma Oberyn Martell ile dövüş sahnesi geliyor. Biz zaten bu olayın imkansız olmadığını daha önceleri Cüneyt arkın sayesinde öğrenmiştik. Böyle adamların arka planda kalan güzel spor hikayelerinin de olması ayrıca hoşuma gitti ve yazmadan geçemedim. Bundan sonra takipçisiyiz.

 

Cihan Demirtaş

https://twitter.com/cihandemirtasCD

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Eric Cantona’nın Tekmesi!

Futbolculuğu döneminde fenomen olan Cantona; formasının kalkık yakası, politik söylemleri, saha içindeki ve saha dışındaki karizmatik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir