Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Futsal Nedir, Nasıl Oynanır?

Futsal Nedir, Nasıl Oynanır?

Salon futbolu olarak bilinen futsal, her ne kadar futbola benzese de kuralları yönünden futboldan ayrılmaktadır. Saha ölçülerinden oyuncu sayısına, penaltı vuruşlarından kırmızı kart cezasına, hakemlerden oyuncu değişikliklerine kadar kendine özgü kuralları olan bir spordur. Futsal nedir diye sporun tarihine baktığımızda, futsalın geçmişinin 1930 senesine kadar uzandığını görmekteyiz. O dönemlerde Juan Carlos Cariani tarafından futbolun beşer oyuncudan oluşan bir çeşidini açık ya da kapalı salonlarda oynatılmaya başlanması, futsalın da şekillenmesini sağlamıştır.

Dünden Bugüne Futsal

1930’lu yıllarda temelleri atılan futsal, günümüzde FIFA bünyesinde bulunan ve dünya şampiyonası düzenlenen bir spordur. Salon sporu olması nedeniyle futsal daha çok tekniğe dayalı bir spor olarak ön plana çıkmaktadır. İlk uluslararası şampiyona olan Güney Amerika Şampiyonası, 1965 yılında düzenlenmiş ve bu ilk kupayı Paraguay kazanmıştır. Daha sonra 1989 yılına kadar Güney Amerika’da düzenlenen 10 şampiyonayı da Brezilya kazanma başarısı göstermiştir.

Futsal, 1989 yılında FIFA bünyesine alındıktan sonra dünya şampiyonaları da FIFA çatısı altında düzenlenmeye başlandı. 1989 senesinde FIFA tarafından düzenlenen ilk dünya şampiyonasını kazanan Brezilya, bu kupayı 5 kez kazanma başarısını göstermiştir. 2000 ve 2004 yıllarında İspanya, 2016 yılında ise Arjantin dünya şampiyonu olmuştur. Son dünya şampiyonu Arjantin;

Futsal Nasıl Oynanır?

Futsal nedir, futsal nasıl oynanır diye bakıldığında futsalın futbola göre çok daha farklı kurallarının olduğunu söyleyebiliriz. Futsal oyun kuralları, temel futbol kuralları haricinde futboldan bir hayli farklıdır. Kapalı salonlarda oynanan futsalda her takımda, kaleci dahil beşer oyuncu bulunmaktadır. Her takımda en fazla 7 yedek oyuncu bulunabilirken, oyuncu değişikliğinde bir sınırlandırma bulunmamaktadır ve çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir. Yirmişer dakikadan iki devre halinde oynanan maçlarda uzatmaya gidilmesi durumunda beşer dakikalık iki devreden uzatmalar oynanmaktadır. Takımların her iki devrede birer kez bir dakikalık mola hakkı bulunmaktadır. 4 hakemin görev aldığı futsal maçlarında taç atışları ayak ile kullanılmaktadır. Futsal oyununda biri kale çizgisine 6 , diğeri ise 10 metre olmak üzere iki adet penaltı noktası bulunmaktadır. Her devrede yapılan 5 faulün ardından takımlar, yapılan her faulde 10 metre noktasından atış yapma hakkı kazanmaktadır. Futsalda kale direkleri arası 3 metre iken, direk yüksekliği 2 metredir. Uluslararası maçlar için sahanın ölçüleri boyda en az 38 en fazla 42 metre, ende ise en az 18 en fazla 25 metre olmalıdır.

Futsal oyununda sporcuların kullanmak zorunda olduğu ekipmanlar bulunmaktadır. Kollu forma, şort, tozluk, tekmelik, kanvas ya da kauçuk tarzı malzemeden üretilen futsal ayakkabılarının giyilmesi zorunludur. Kaleciler uzun eşofman altı giyebilmektedir.  Ülkemizde her ne kadar fazla rağbet gören bir spor olmasa da, futsal nedir diye merak eden ve futsal maçlarını takip etmek isteyenler için TFF bünyesinde Türkiye Futsal Ligi adı altında düzenlenen bir lig olduğunu da belirtelim.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Grekoromen Nedir? Grekoromen Güreş Stili

Dünyanın en eski spor dallarından biri olan güreş, ülkemizde de “Ata Sporu” olarak bilinmektedir. Güreş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir